تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

راهنمای جامع سفر به گرجستان

هر کشوری رسم و رسوماتی دارد که برآمده از فرهنگ و تاریخ آن ملت است. شاید بتوان ادعا داشت که منابع و محصولات یک کشور هم می‌توانند در برخی از عادت‌های یک کشور دخیل باشند! امروز آژانس گردشگری مانلی پرواز قصد دارد در خصوص فرهنگ گرجستان مطالبی را برایتان باز گو کند تا در انواع سفرهایتان به این کشور،‌ مانند سفر با تور ارزان گرجستان ،‌ تور لحظه آخری گرجستان و تور زمینی گرجستان ،‌ با فرهنگ مردم این کشور، مختصر آشنایی داشته باشید.

با مانلی همراه باشید!

گرجستان، کشوری با تاریخ و فرهنگی بسیار غنی و کهن است. آداب و رسوم خاصی که این کشور در طول اعصار و قرون مختلف و در رابطه با کشورهای دیگر به دست آورده، نسل‌به‌نسل در میان گرجی‌ها دوام یافته است و همواره میهمانان خود را از سراسر دنیا، مجذوب و شیفتۀ دیدار می‌سازد. در سفر به گرجستان،‌ این عادت‌ها و رسم‌ها را از نزدیک لمس خواهید کرد. اگر با تور گرجستان به این شهر خوش‌آب‌ورنگ سفر کردید،‌ حتما از راهنمای هتل های تفلیس یا هتل های باتومی، اطلاعات جامع‌تری را کسب کنید.

میهمان‌نوازی

گرجی‌ها به‌عنوان مردمی میهمان‌‌نواز شناخته می‌شوند. در طول اعصار و تاریخ، میهمان‌نوازی گرجی‌ها همواره زبانزد خاص و عام بوده است. بنای یادبود گرجی‌ها، مادرِ گرجستان، به میهمان‌نوازی و دوستی تقدیم شده است. کارتلیس ددا، به‌معنای مادر کارتلی( گرجستان)، مجسمه‌‌ای باشکوه است که بر فراز تپه‌های سولولاکی شهرِ تفلیس،‌ با قامتی برافراشته خودنمایی می‌کند. این پیکرۀ آلمینیومی، در ارتفاع ۲۰ متر، تقریبا از تمام نقاط شهر قابل رویت است!

در سال ۱۹۵۸ ، به مناسبت 1500ساله‌شدنِ شهرِ تفلیس، مجسمه‌ساز گرجی، الگوجا اماشکوکلی، نمادِ شهرِ تفلیس را برپا کرد و به زیبایی و صلابت شهر جلوه‌ای نو بخشید. مادرِ گرجستان، شمایلی با لباس سنتی، شمشیری را در دستِ راست خود و جامی از باده را به نشانۀ میهمان‌نوازی و استقبال از میهمانانِ گرجستان، در دست چپ خود نگاه داشته است.

گرجی‌ها میهمانان خود را هدیه‌ای از طرف خداوند می‌پندارند و با حساسیت و احترام ویژه‌ای با آنان رفتار می‌کنند. هنگامی‌که میهمان گرجی‌ها هستید، آنها شما را در تمامی نقاط شهر همراهی و بر اساس قانونی نانوشته، هزینه‌های کافه و رستوران را حساب می‌کنند‌. تجربۀ دلپذیر یکی‌شدن با مردمی خونگرم که با غرور و اشتیاق به فرهنگ و تمدن خود می‌بالند، شما را غرق در شادی و شعفی فراموش ناشدنی خواهد کرد.

 

سوپرا یا ضیافت‌های شبانه

در فرهنگِ گرجی‌ها، هر از چندگاهی، شام‌های باشکوهی تدارک دیده می شود که ساعات خوشی را برای میهمانان به ارمغان می‌آورد. هنگامی‌که میز شام، مملو از انواع غذاها و نوشیدنی‌ها، جلوه‌گری می‌کند، میزبان یا به زبان محلی تامادا، جام شراب را بلند می‌کند و موضوعی فرح‌بخش را برای شام برمی‌گزیند، تمام مردان حاضر در میهمانی به سلامتی و احترام میهمانیِ شام، می‌نوشند و از تجربیات و داستان‌های خود سخن می‌گویند. در تمام مدت سوپرا یا جشن گرجی‌ها، میهمانان مشغول گفت‌وگوهای سرگرم‌کننده و باده‌نوشی خواهند شد.

 

گرجی‌ها هر سال دو جشنِ کریسمس و دو نوروز را تجربه می‌کنند. دلیل این امر این است که آنها گاه‌شمار ژولینی را مبنای خود قرار داده‌اند. در روز اول ژانویه، مانند دیگر نقاط جهان، جشن نوروز را برپا می کنند و در روز سیزدهم ژانویه، براساس گاه‌شمار ژولینی، نوروزی دیگر را که مردم محلی به آن" سال نو کهن" می گویند، جشن می‌گیرند.

مهم‌ترین جشن سال نو در میان گرجی‌ها، روز ۳۱ دسامبر است، هنگامی که خانواده‌ها دور هم جمع می‌شوند و در نیمه‌شب،هنگامی که لحظه تحویل سال قلمداد می‌شود، به یکدیگر تبریک می‌گویند و با انواع خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها سال گذشته را به زیبایی به‌خاطر می‌سپارند؛ بنابراین کریسمس در روز هفتم ژانویه به همراه غذایی بسیار ویژه با نام کاچاپوری، نانی که از پنیر و تخم‌مرغ پر شده است، برگزار می‌شود.

 

چرا گرجی‌ها انعام نمی‌دهند؟

رستوران‌‌های گرجستان، کافه‌‌ها و بارها، سرویس خدمات را به صورتحساب شما اضافه می‌کنند. درصد این خدمات معمولا بین ۱۰ تا ۱۸ درصد است. کافه‌ها و با‌رهایی نیز وجود دارند که این هزینه را به عهدۀ مشتریان خود نمی‌گذارند؛ به همین علت، انعام‌دادن در این کشور رایج نیست؛ اما هنگامی که شما سرویس را مطبوع و دلخواه خود یافتید، می‌توانید هر اندازه که می‌خواهید انعام بدهید.

جشن‌های بزرگ عروسی در گرجستان

گرجی‌ها عاشق برگزاری میهمانی در مناسبت‌های مختلف هستند. میهمانی‌های عروسی از این قاعده مستثنی نیستند و معمولا نسبت به جشن‌های دیگر دارای میهمانانِ بسیار بیشتری هستند. خانواده‌های عروس و داماد حداقل ۱۰۰ نفر را به جشن عروسی خود دعوت می‌کنند. اقوامِ دور نیز در این میهمانی‌ها حضور به هم می‌رسانند. اجابت دعوت عروسی بسیار مهم است و ردکردن این دعوت در نظر گرجی‌ها قابل قبول نیست؛ بنابراین، جشن عروسی با ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر، جشن کوچکی محسوب می‌شود.

 

 

: به اشتراک گذاری این مطلب


 


نظرات کاربران
رتبه بندی کاربران
0 / 5 5 5 1
بر اساس 1 رتبه بندی کاربران
0%
0%
0%
0%
0%
نقد و بررسی کاربران
فرم ثبت نقد و بررسی
عالی
عنوان*
نقاط قوت
نقاط ضعف
نظر*
خودتان را معرفی کنید
مرتب سازی بر اساس:
تاریخ رتبه مفید بودن