تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

نکات ضروری سفر به کانادا

نامِ کانادا Canada ، درواقع از واژۀ سرخپوستی "Kanata"، به‌معنای سرپناه گرفته شده است. زندگی در این خطه به بیش از 26 هزار سال پیش بازمی‌گردد؛ اما کشف مجدد آن در اواخر قرن پانزدهم صورت گرفت. کانادا در ابتدا، مستعمرۀ فرانسه و بریتانیا بود؛ اما در سال 1867 ، از سلطۀ بریتانیا خارج شد و استقلال خود را بازیافت. این کشور که حالا ده استان و سه قلمروی جداگانه دارد، با قانون پادشاهی مشروطۀ فدرال اداره می‌شود و زبان‌های انگلیسی و فرانسه (با توجه به اینکه زمانی مستعرۀ فرانسه و انگلیس بوده است) در این کشور، رسمیتِ نسبتا برابری دارند.

کشور کانادا، در شمالی‌ترین قسمت قارۀ امریکای شمالی، چسبیده به اقیانوس منجمد شمالی قرار گرفته است. کانادا از نظر مساحت، دومین کشور پهناور دنیاست (نزدیک به 10 میلیون کیلومتر مربع)، اما در عین حال، جمعیت نسبتا کمی دارد. جمعیت این کشور بر طبق آخرین گزارش‌ها، حدود 35 میلیون نفر بوده است که عمدتا در قسمت‌های جنوبی و نزدیک مرز مشترک با امریکا زندگی می‌کنند. فرانسوی‌زبانان این کشور هم (که بیشتر در استان کبک زندگی می‌کنند) نزدیک به 6.5 میلیون نفر هستند. شایان ذکر است که بیش از 160 هزار ایرانی نیز در کانادا زندگی و کار می‌کنند که با توجه به جمعیت 35 میلیون نفری این کشور، آمار قابل توجهی است. از کلِ جمعیت کانادا، 77 درصد مسیحی، 16.2 درصد بی‌دین و 2 درصد مسلمان هستند. دین‌های یهود، بودا، هندو و سیک هم از جمله دیگر ادیان مهمِ این کشور هستند.

کانادا روی‌هم‌رفته، آب و هوایی سرد و قطبی دارد؛ اما در قسمت‌های جنوبی (در شهرهایی مثل ونکوور) آب و هوا معتدل‌تر است. این کشور از نظر پدیده‌های طبیعی، از تنوع بالایی برخوردار است و از جمله مهم‌ترین جاذبه های طبیعی کانادا می‌توان به آبشار نیاگارا، پارک ملی گروس مورن، پارک ملی پاسیفیک ریم، پارک ملی کوه راکی، پارک ملی بَنف و ... اشاره کرد.

شهرهای اتاوا، کبک، کلگری، وینی‌پگ، ادمونتون، تورنتو، مونترال و ونکوور از جمله شهرهای پرجمعیت‌ و مهمِ این کشور هستند. پایتخت‌های فدرال مناطق مختلف این کشور هم به قرار زیر هستند.

ویزای کانادا

کشور کانادا همواره یکی از کشورهای مهاجرپذیر دنیا بوده و به خاطر کیفیت بالای زندگی و امکانات دولتی فراوان، افراد زیادی خواهان مهاجرت به کانادا و زندگی و کار در این کشور هستند. البته برای رفتن به این کشور، چه به صورت گردشی و چه برای کار، زندگی یا تحصیل، باید ویزا دریافت کرد. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مبحث ویزای کانادا دریافت کنید، بهتر است صفحاتی مثل ویزای کانادا، ویزای توریستی کانادا، ویزای تحصیلی کانادا، ویزای کار کانادا، ویزای ورزشکاران کانادا، سوپرویزای کانادا، ویزای هنرمندان کانادا و ... را مطالعه کنید.

این کشور در ایران سفارت ندارد و برای انجام کارهای سفارتی، باید به یکی از کشورهای همسایه مراجعه کنید. با کلیک کردن بر روی هر کدام از سفارت‌های زیر، می‌توانید به صفحۀ سفارت مربوطه بروید:

سفارت کانادا در آنکارا

سفارت کانادا در استانبول

سفارت کانادا در گرجستان

سفارت کانادا در امارات

سفارت کانادا در ارمنستان

سفارت کانادا در آذربایجان

تلفن های ضروری کانادا 

پیش شمارۀ کشور کانادا، +1 یا 001 است.

در صورتی که در این کشور بودید و برایتان موقعیت اضطراری پیش آمد و خواستید با پلیس، آتش‌نشانی یا اورژانس تماس بگیرید، کافی‌ست شماره 911 را بگیرید. این تلفن رایگان است. برای پرسیدن سوالات مهم در مورد بهداشت، کودک، مسکن، خانواده و ...، می‌توانید شماره 211 را بگیرید تا به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید. این تلفن به صورت 24 ساعته در اختیار شماست و به 150 زبان خدمات می‌دهد. شمارۀ راهنمای تلفن کانادا، 411 است؛ اما 50 سنت هزینه دارد.

واحد پول کانادا

واحد پول رایج در کانادا، دلار کانادا است که آن را با CAD نشان می‌دهد و در زمرۀ قدرتمندترین ارز‌های دنیا قرار دارد. اسکناس‌های رایج کانادا شامل اسکناس‌های 2، 5، 10 و 20 دلاری می‌شوند، اما 50 و 100 دلاری هم در میان مردم دست به دست می‌شود. واحد فرعی این ارز نیز سِنت است که از سکه‌های رایج آن در کانادا می‌توان به سکه‌های 1، 5، 10، 25، 100، و 200 سنتی اشاره کرد. در مقاله هزینه های سفر به کانادا، بیشتر با این واحد پول آشنا خواهیم شد.

نکات ضروری در سفر به کانادا

·        لباس مناسب انتخاب کنید و همیشه آمادۀ هوای سرد و طوفانی باشید .

·        همیشه مراقب مدارک شناسایی و گذرنامه‌ای خود باشید .

·        بازدید از پارک های ملی کانادا را فراموش نکنید.

·        بیمۀ مسافرتی فراموش نشود.

·        تابستان‌ها مراقب خرس‌ها باشید و در هنگام تفریح، زیادی بوی غذا به راه نیندازید!

·        هوشمندانه از سیستم حمل و نقل کانادا استفاده کنید.

 

·        حین رانندگی مراقب عبور حیوانات از جاده باشید.

·        هتل‌ها، رستوران‌ها و سایر خدمات در کانادا انتظار دارند 15 تا 20 درصد از شما انعام بگیرند.

·        در سفر به روستا‌ها و شهرهای دور افتاده، حتما پول نقد همراه داشته باشید.

·        علاوه بر انگلیسی، کمی هم فرانسوی یاد بگیرید.

 

مانلی پرواز، نقشی از اعتماد، سفری بی‌تردید را برایتان آرزومند است. سفرتان سبز!

نویسنده: اسدالله حقانی


 

: به اشتراک گذاری این مطلب


 


نظرات کاربران
رتبه بندی کاربران
0 / 5 5 5 1
بر اساس 1 رتبه بندی کاربران
0%
0%
0%
0%
0%
نقد و بررسی کاربران
فرم ثبت نقد و بررسی
عالی
عنوان*
نقاط قوت
نقاط ضعف
نظر*
خودتان را معرفی کنید
مرتب سازی بر اساس:
تاریخ رتبه مفید بودن