تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

ویزای کار کانادا

هر ساله صدهاهزار نفر برای شروع کار به کشور کانادا مهاجرت می‌کنند و با توجه به اقتصاد قوی این کشور و امکانات بی‌نظیری که در اختیار کارمندانش قرار می‌دهد، آینده‌ای روشن و درخشان را برای خود و خانوادۀ خود رقم می‌زنند. اخذ ویزای کار کانادا هم یکی از راه‌های ورود به این کشور است که در ابتدا باید دید آیا شرایطش را دارید یا نه؟ اجازه کار در کانادا (Work Permit) برای آنهایی صادر می‌شود که شهروند کانادایی یا مقیم کانادا نیستند. البته صرفا با کسب ویزای کاری کانادا نمی‌توانید اقامت دائم این کشور را به دست بیاورید؛ اما به کمک این ویزا می‌توانید همسر و فرزندانتان را هم برای ویزای تحصیلی کانادا یا ویزای کاری کانادا به این کشور بیاورید.

هر ساله صدهاهزار نفر برای شروع کار به کشور کانادا مهاجرت می‌کنند و با توجه به اقتصاد قوی این کشور و امکانات بی‌نظیری که در اختیار کارمندانش قرار می‌دهد، آینده‌ای روشن و درخشان را برای خود و خانوادۀ خود رقم می‌زنند. اخذ ویزای کار کانادا هم یکی از راه‌های ورود به این کشور است که در ابتدا باید دید آیا شرایطش را دارید یا نه؟ اجازه کار در کانادا (Work Permit) برای آنهایی صادر می‌شود که شهروند کانادایی یا مقیم کانادا نیستند. البته صرفا با کسب ویزای کاری کانادا نمی‌توانید اقامت دائم این کشور را به دست بیاورید؛ اما به کمک این ویزا می‌توانید همسر و فرزندانتان را هم برای ویزای تحصیلی کانادا یا ویزای کاری کانادا به این کشور بیاورید.

توضیحات

دریافت ویزای کار کانادا 

هر ساله صدهاهزار نفر برای شروع کار به کشور کانادا مهاجرت می‌کنند و با توجه به اقتصاد قوی این کشور و امکانات بی‌نظیری که در اختیار کارمندانش قرار می‌دهد، آینده‌ای روشن و درخشان را برای خود و خانوادۀ خود رقم می‌زنند. اخذ ویزای کاری کانادا هم یکی از راه‌های ورود به این کشور است که در ابتدا باید دید آیا شرایطش را دارید یا نه؟ اجازۀ کار در کانادا (Work Permit) برای آنهایی صادر می‌شود که شهروند کانادایی یا مقیم کانادا نیستند. البته صرفا با کسب ویزای کار کانادا نمی‌توانید اقامت دائم این کشور را به دست بیاورید؛ اما به کمک این ویزا می‌توانید همسر و فرزندانتان را هم برای ویزای تحصیلی کانادا یا ویزای کاری به این کشور بیاورید.

مجوز کار هر ساله برای تعداد محدودی از افراد و فعالیت‌های کاری صادر می‌شود و شما برای دریافت این مجوز نیاز به پیشنهادی از سوی یک کارفرمای کانادایی دارید. البته درصورتی‌که از طرف ادارۀ مهاجرت کانادا، برایتان مجوز کار باز (Open Work Permit) صادر شود، دیگر نیازی به داشتن پیشنهاد کار نخواهید داشت. مجوزهای کاری ماهیتا موقت هستند؛ اما از داخل کانادا قابلیت تمدید را دارند. کارِ پیشنهادی برای شما باید از طرف ادارۀ منابع انسانی و توسعۀ کانادا (HRSDC) تایید شده باشد تا تاثیر منفی بر روی بازار کار این کشور نداشته باشد. مواردی که نیازی به تایید از سوی HRSDC ندارند عبارت‌اند از:

1-    کارهای تحت پیمان‌های بین‌المللی؛

2-    کارهای دارای مزایای اقتصادی، فرهنگی یا اجتماعیِ قابل توجه؛

3-    کار 20 ساعت در هفته برای دارندگان ویزای تحصیلی کانادا؛

4-    مجوز کار برای همسران دارندگان ویزای کاری یا تحصیلی کانادا؛

5-    کارهای خیریه و عام‌المنفعه؛

6-    نیاز به حمایت برای پناهنده‌ها.

در صورتی که شرایط بالا را ندارید، پس نیاز به یک پیشنهاد کار از سوی یک کارفرمای کانادایی دارید. این کارفرما ممکن است برای استخدام‌کردن شما یک ارزیابی بازار کار (LMIA) داشته باشد تا نشان بدهد منصبی دارد که هیچ فرد کانادایی برای انجامش در دسترس ندارد و ازاین‌رو نیاز به یک نیروی کار خارجی دارد. این سند باید از طرف دولت کانادا صادر شود. البته این پیگیری‌ها با شرکتِ طرف شماست و شما فقط باید مدارکِ مربوط به پیشنهاد کاری را جهت دریافت ویزا ارائه دهید. ویزای کار همراه هم در سه حالت صادر می‌شود: همراهی همسر در موراد خاص، همراهی فرزندان در موارد خاص، شرکت‌کردن در آزمون‌های بین‌المللی کانادا. این ویزای همراه نیز اغلب برای آن افرادی صادر می‌شود که همسر یا والدینشان ویزای کاری یا تحصیلی دارند.

جهت دریافت ویزای کاری کانادا و دریافت Work Permit، باید از خارج از این کشور درخواست بدهید. برای این درخواست باید خودتان یا یکی از وابستگانتان ویزای موقتی (توریستی) داشته باشید. در غیر‌این‌صورت، ابتدا باید نسبت به دریافت ویزای موقت اقدام کنید. درصورتی‌که فرزندان زیر 18 سال شما در این کشور ویزای تحصیلی داشته باشند نیز می‌توانید درخواست ویزای کاری بدهید. داشتن معاینات پزشکی یا شرکت در یک آزمون بین‌المللی کانادایی معتبر هم می‌تواند دلیلی برای دریافت ویزای کاری این کشور باشد. 4ویزای کانادا.jpg


   مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری کانادا به قرار زیر هستند:

·        فرم پرشدۀ درخواست مجوز کار

·        فرم پرشدۀ IMM 5645 (مربوط به اطلاعات اعضای خانواده)

·        2 عدد عکس پاسپورتی

·        فیش پرداخت هزینه‌های مربوطه

·        پاسپورت دارای اعتبار

·        تاییدیۀ اداره منابع انسانی (توسط ادارۀ کار و توسعۀ اجتماعی صادر می‌شود)

·        پیشنهاد شغلی کارفرمای کانادایی شما (همراه با عنوان شغل، میزان حقوق و شرایط کار)

·        تاییدیه صلاحیت کار در کانادا (مدارک تحصیلی و حرفه‌ای)

·        گواهی تمکن مالی

تمامی این مدارک باید به یکی از زبان‌های انگلیسی، فرانسه یا اسپانیایی باشند؛ در غیراین ‌صورت، شما باید همۀ آنها را به یکی از این زبان‌ها ترجمۀ رسمی کنید. مراقب باشید که فرم‌ها و اطلاعات ارائه‌شده به‌هیچ‌وجه دارای اشتباه نباشند و از گفتن هر گونه دروغ یا ارائۀ مدارک جعلی جدا بپرهیزید.

یک روش دیگر برای دریافت مجوز کار در کانادا، استفاده از ویزای تحصیلی و مشغول‌شدن به کار به مقدار 20 ساعت در هفته است که در بخش ویزای تحصیلی کانادا توضیح داده شده است.

مدت اعتبار این ویزا حداکثر 2 سال است؛ اما می‌توانید آن را تمدید کنید. سن متقاضی برای دریافت ویزای کار کانادا باید بین 18 تا 35 سال باشد و هر شخص فقط سالی یک بار می‌تواند برای دریافت این ویزا درخواست بدهد. هزینه‌های دریافت این ویزا به 250 دلار می‌رسد و میزان پس‌انداز مورد نیاز برای اثبات تمکن مالی حدود 2500 دلار کانادایی است.

اجازه کار در کانادا


اجازه کار در کانادا


آیا می‌دانستید برای کار کردن در کانادا باید اجازه کار کانادا یا Work Permit داشته باشید؟ آیا می‌دانید چطور یک مهاجر کانادا می‌تواند در این کشور مجوز کار در کانادا را بگیرید و بدون هیج مشکلی شروع به کار و کسب درآمد کند؟

گفته می‌شود که سالانه بیش از 300 هزار نیروی کار خارجی با اجازه کار موقت کانادا وارد این کشور می‌شوند تا مشغول به کار شوند. اگر شما هم قصد مهاجرت به کانادا را دارید و برای زندگی در کانادا برنامه‌هایی چیده‌اید، باید بدانید که اول از همه به یک ویزای کاری کانادا یا مجوز کار کانادا نیاز دارید تا بتوانید در این کشور امرار معاش کنید. آژانس هواپیمایی مانلی پرواز قصد دارد در این مقاله روند دریافت مجوز کار کانادا را برای شما توضیح دهد.

برای اینکه بتوانید به صورت موقتی در کانادا کار کنید، نیاز به اجازۀ کار خواهید داشت. معمولا برای کارگران خارجی، یک پیشنهاد استخدام از سوی یک کارفرمای کانادایی لازم است تا بتوانند از سوی ادارۀ استخدام و توسعۀ اجتماعی کانادا (ESDC) مجوز کار موقتی بگیرند. این فرایند چندین گام دارد که به کشور مبدا متقاضی، ویزای اقامت موقتی فرد و موارد دیگر بستگی دارد. در ادامه به تشریح این گام‌ها می‌پردازیم.

گام اول: کارفرما در صورت نیاز، تقاضای ارزیابی اثر بازار کار (Labour Market Impact Assessment) می‌دهد

قبل از صدور یک اجازۀ کار، کارفرمای کانادایی که می‌خواهد یک کارگر خارجی موقتی را استخدام کند، باید درخواست یک ارزیابی اثر بازار کار (LMIA) مثبت از سوی ESDC بدهد. این ارزیابی در صورتی مثبت ارائه می‌شود که هیج شهروند کانادایی یا مقیم دائم کانادایی وجود نداشته باشد که بتواند کارِ پیشنهادی کارگر خارجی را انجام بدهد. البته در برخی از موارد محدود، می‌توان بدون دریافت LMIA نسبت به دریافت مجوز کار اقدام کرد:

-         تحت توافق‌های بین‌المللی

-         به خاطر مزایای اقتصادی، اجتماعی یا فرهنگیِ قابل‌توجه

-         به عنوان بخشی از توافق‌های متقابل کانادا با سایر کشورها (مثل برنامه‌های تبادل جوانان و معلمان)

-         به منظور برآورده‌شدن نیازمندی‌های آکادمی دانشجویانی که در کانادا تحصیل می‌کنند (co-op placements)

-         برای همسران یا شرکای دارندگانِ مجوز کار یا مجوز تحصیل در کانادا

-         به خاطر ماهیتِ خیریه بودن یا مذهبی بودنِ کار

-         برای افراد خاص در کانادا که دلایلی به جز موارد ذکرشده دارند، مثل حمایت از پناهندگان و...

گام دوم: کارفرما پیشنهاد شغل موقتی را ارائه می‌دهد

زمانی که  LMIA اعطا شد، کارفرمای کانادایی می‌تواند یک پیشنهاد شغلی موقت را به کارگر خارجی ارائه دهد. کارفرما باید یک نسخه از LMIA مثبت را به همراه پیشنهاد شغلیِ دقیق برای کارگر خارجی ارسال کند.

گام سوم: کارگر خارجی درخواست اجازه کار می ‌دهد

وقتی کارگر خارجی این مدارک را داشته باشد، می‌تواند برای دریافت اجازه کار موقت به ESDC درخواست بدهد. اگر کارفرمای کاناداییِ استخدام‌کننده در استان کبک باشد، کارگر خارجی باید گواهی پذیرش کبک (CAQ) را هم داشته باشد تا بتواند در این استان مشغول به کار شود. چند حرفه در کبک وجود دارند که کار در آن تسهیل شده است و به راحتی می‌توان برایشان مجوز گرفت و برای استخدام شما در این مشاغل، نیازی نیست که کارفرما ابتدا به جست‌وجوی نیروی کار محلی بپردازد. این حرفه‌ها را می‌توانید در این پیوند مشاهده کنید.

گام چهارم: اجازه کار صادر می‌ شود

یک افسر آژانس خدمات مرزی کانادا (CBSA) ، اجازه کار موقتی کانادا را در زمانی که کارگر مورد نظر به خاک کانادا می‌رسد، برای وی صادر می‌کند.

 

آیا یک پیشنهاد شغلی از کانادا دارید و به اجاز کار در کانادا نیاز دارید؟

تقریبا در تمام موارد، افرادی که یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای کانادایی دارند باید یک اجازۀ کار موقت دریافت کنند تا بتوانند به صورت قانونی در این کشور کار کنند. یک اجازۀ کار ممکن است برای یک دورۀ زمانی چند روزه تا چند ساله صادر شود. در بیشتر موارد، فرایند درخواست اجازۀ کار دومرحله‌ای است. اول، کارفرمای کانادایی باید مجوز دولتی لازم برای استخدام افراد خارجی را کسب کند. زمانی که این مجوز صادر شد، کارفرمای مورد نظر برای دریافت اجازۀ کار خود درخواست می‌دهد.

یک اجازۀ کار برای شغل خاصی در کانادا اعطا می‌شود و فقط به همان شغل مربوط می‌شود؛ درنتیجه، یک کارمند فقط می‌تواند برای همان کارفرمایی که در اجازۀ کارش عنوان شده است کار کند. اگر کارگر کارفرمای دیگری برای خودش پیدا کند و هنوز اقامت دائم کانادا نگرفته باشد، باید برای دریافت یک اجازۀ کار جدید اقدام کند و سپس در شغل جدید مشغول شود.

روش‌های متعدد و متفاوتی برای دریافت اجازۀ کار وجود دارد که البته به ملیت، شغل، وضعیت اقامتی، کار مورد نظر در کانادا و ... بستگی دارد.

نکات اساسی در مورد کار در کانادا

·        برای اهداف مهاجرتی کانادا، «کار» به عنوان فعالیتی تعریف می‌شود که در ازای انجامش حقوق پرداخت می‌شود یا فعالیتی است که رقابت مستقیمی با فعالیت‌های شهروندان کانادایی یا افراد دارای اقامت دائمی در بازار کار این کشور دارد.

·        مقامات مهاجرت کانادایی شما را ملزم می‌دارند که برای عمدۀ فعالیت‌های کاری در کانادا، مجوز‌های کاری دریافت کنید.

·        یک پیشنهاد شغلی از سوی یک کارفرمای کانادایی معمولا پیش‌نیازی برای دریافت اجازۀ کار کانادا است.

·        در برخی موارد، مقررات مهاجرت کانادا اجازۀ مجوز کاری آزاد را می‌دهد که مخصوص به کارفرمای خاصی نیست.

·        مجوزهای کاری طبیعتا موقتی هستند؛ اما اغلب آنها را می‌توان از داخل کانادا تمدید کرد.


آژانس مسافرتی مانلی پرواز، نقشی از اعتماد، سفری بی‌تردید را برایتان آرزومند است. سفرتان سبز!

نیاز به مشاوره دارید؟
ما در مورد خدمات، تورها و هتل ها، جزئیات هزینه ها و تهیه یک پیشنهاد شخصی را به شما اعلام خواهیم کرد!
اطلاعات نویسنده
نویسنده
اسدالله حقانی
 

: به اشتراک گذاری این مطلب


 


نظرات کاربران
رتبه بندی کاربران
0 / 5 5 5 1
بر اساس 1 رتبه بندی کاربران
0%
0%
0%
0%
0%
نقد و بررسی کاربران
فرم ثبت نقد و بررسی
عالی
عنوان*
نقاط قوت
نقاط ضعف
نظر*
خودتان را معرفی کنید
مرتب سازی بر اساس:
تاریخ رتبه مفید بودن