تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

ویزای تحصیلی کانادا


با توجه به مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا، وجود دانشگاه‌های متعبر و متعدد در این کشور، امکان دریافت ویزای همراه برای همۀ اعضای خانواده، امکان اخذ اقامت پس از تحصیل، امکان کار کردن همراه با تحصیل و دریافت بورسیه‌های دولتی متنوع و ده‌ها مزیت دیگر، این کشور یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرت تحصیلی به‌شمار می‌رود.


با توجه به مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا، وجود دانشگاه‌های متعبر و متعدد در این کشور، امکان دریافت ویزای همراه برای همۀ اعضای خانواده، امکان اخذ اقامت پس از تحصیل، امکان کار کردن همراه با تحصیل و دریافت بورسیه‌های دولتی متنوع و ده‌ها مزیت دیگر، این کشور یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرت تحصیلی به‌شمار می‌رود.

توضیحات

راهنمای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

با توجه به مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا، وجود دانشگاه‌های متعبر و متعدد در این کشور، امکان دریافت ویزای همراه برای همۀ اعضای خانواده، امکان اخذ اقامت پس از تحصیل، امکان کار کردن همراه با تحصیل و دریافت بورسیه‌های دولتی متنوع و ده‌ها مزیت دیگر، این کشور یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرت تحصیلی به‌شمار می‌رود.

ویزای تحصیلی کانادا ، در اصل نوعی مجوز موقتی برای زندگی‌کردن و تحصیل در این کشور است که دارای دو زیرشاخه، یعنی ویزای دانش‌آموزی و ویزای دانشجویی است. با دریافت این ویزا، می‌توانید برای اعضای خانواده هم ویزا بگیرید و در کنار خانواده، به تحصیل و کار در این کشور پیشرفته ادامه دهید. اصلی‌ترین شرط برای دریافت این نوع ویزا از سفارت کانادا، پذیرفته‌شدن از سوی یک مدرسه، دانشگاه یا موسسه آموزشی در کاناداست و تنها پس از دریافت این پذیرش کتبی است که می‌توانید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید.

صدور ویزای تحصیلی کانادا چقدر زمان می‌برد؟

در وبسایت رسمی سفارت کانادا آمده است که مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا برای ایرانی‌ها چیزی نزدیک به ۱۱ هفته است (البته باید مدت‌زمان مورد نیاز برای انگشت‌نگاری را هم به این مقدار افزود). البته اگر مدارک ارسالی شما کامل و شفاف باشد (به‌خصوص Study Permit یا همان نامۀ پذیرش تحصیلی)، این زمان کمتر خواهد بود.

اعتبار ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

اگر درخواست شما از سوی اداره مهاجرت کانادا پذیرفته شود، یک ویزای موقتی برایتان صادر می‌شود که به محض قدم‌گذاشتن در خاک کانادا، یک ویزای تحصیلی هم به شما ارائه می‌شود. مدت اعتبار ویزای تحصیلی کانادا با توجه به عواملی چون مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی و دانشگاه متغیر است؛ اما تا زمانی که تحصیلات شما به پایان نرسد، این ویزا دارای اعتبار خواهد بود. در شرایط خاص، امکان تمدید این ویزای تحصیلی نیز وجود دارد.

2ویزای کانادا.jpg


 برای ویزای تحصیلی کانادا چه مدارکی لازم است؟

از آنجایی که مدت اعتبار ویزای تحصیلی از ویزای توریستی کانادا بیشتر است، حساسیت ادارۀ مهاجرت این کشور نیز جهت ارائۀ این ویزا به نسبت بیشتر است. یکی از بااهمیت‌ترین مدراکی که برای دریافت ویزای تحصیلی در نظر گرفته می‌شود، گواهی تمکن مالی است. البته مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا به قرار زیر است:

·        گذرنامۀ معتبر (فایل اسکن‌شده)

·        شناسنامه با ترجمه (اسکن‌شده) (+ شناسنامه همراه در صورت متاهل بودن)

·        2 عدد عکس 3.5 در 4.5 زمینه‌سفید

·        نامۀ پذیرش تحصیلی (Admission Letter) از طرف مدرسه، دانشگاه یا موسسه آموزشی معتبر

·        برنامۀ تحصیلی (Study Plan)

·        فرم‌ پرشدۀ درخواست ویزای تحصیلی

·        گواهی تمکن مالی (گردش حساب 4 ماه اخیر، بورسیه دانشگاه، نامۀ حامی مالی [مقیم کانادا]، گواهی سرمایه‌گذاری GIC، گواهی حساب بانکی خود شخص در کانادا و ...)

·        تاییدیۀ پرداخت شهریه

·        مدرک زبان مورد نیاز (آیتلس، تافل)

همۀ این مدارک را باید به صورت فایل اسکن‌شده داشته باشید و موقع ثبت‌نام آنلاین در وبسایت سفارت بارگذاری کنید. به جز این‌ها، عدم سوء پیشینه، حداقل 6 ماه اعتبار پاسپورت و توانایی قانع کردن افسر مهاجرت ، از جمله نیازمندی‌های شما برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا است.

برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا باید چه مراحلی را دنبال کرد؟

اولین اقدام، دریافت نامۀ پذیرش تحصیلی از سوی یک مدرسه، دانشگاه، کالج یا موسسۀ آموزشی معتبر در کاناداست (امکان دریافت آنلاین پذیرش وجود دارد). در مرحلۀ بعد باید به سفارت کانادا مراجعه کنید و درخواست ویزای دانشجویی کانادا را ارائه بدهید (با توجه به نبود سفارت کانادا در ایران، برای درخواست ویزا و انگشت‌نگاری باید به ترکیه یا امارات سفر کنید). اگر شرایط لازم را احراز کنید، چک‌لیستی به شما داده می‌شود که باید تا 60 روز کامل شود؛ سپس باید در سایت CIC (سازمان تابعیت و مهاجرت کانادا) ثبت‌نام و از آن طریق مدارک خود را ارسال کنید.

چک لیست ویزای تحصیلی کانادا شامل موارد زیر می‌شود:

·        گذرنامه (با حداقل ۶ ماه اعتبار)

·        مجوز تحصیل (Study Permit)

·        ویزای کوتاه مدت کانادا

·        نامه رفرنس (Reference) از طرف سفارت

·        بیمه‌نامه مسافرتی

·        بلیط و هتل رزرو‌شده در محل اقامت

·        نامه تمکن مالی برای پرداخت هزینه‌های تحصیل زندگی در کانادا

·        گواهی عدم سوءپیشینه

·        معاینۀ پزشکی (در برخی موارد که افسر مهاجرت تشخیص می‌دهد)

·        پرداخت هزینه‌های مربوطه

·        مدرک آیتلس یا تافل (بسته به دانشگاه مورد نظر)

·        مدارک انگشت‌نگاری

آیا می‌توان حین تحصیل یا بعد از آن در کانادا کار کرد؟

یک روش برای کارکردن حین تحصیل، استفاده از قانون On Campus است که در آن دانشجو می‌تواند در دانشگاه یا موسسۀ محل تحصیل خود به کاری مشغول شود. در این صورت نیازی به کسب مجوز برای کار نخواهید داشت. البته برای تقبل این کارها نیاز به دریافت شماره بیمۀ اجتماعی (SIN) دارید. دریافت‌کردن این شمارۀ بیمۀ اجتماعی هیچ هزینه‌ای ندارد؛ اما فراموش نکنید که بعد از شروع کار در کانادا باید ظرف 3 روز این شماره را دریافت کرده باشید. این کد 9 رقمی که به نوعی شمارۀ کد ملی شما به‌شمار می‌آید، برای همۀ افراد مقیم، دانشجویان و دارندگان ویزای کار الزامی است.

اگر تصمیم به کار در خارج از محیط دانشگاه را دارید، باز هم می‌توانید از روش‌های قانونی وارد عمل شوید. همۀ دانشجویان کانادایی می‌توانند در زمان‌های فراغت خود و تعطیلی دانشگاه تا 20 ساعت در هفته در هر جایی که می‌خواهند به کار مشغول شوند. البته این اجازه به شرطی به شما داده می‌شود که روی ویزای تحصیلی‌‌تان عبارت «اگر معیارهای شایستگی (R186 (f), (v) or (w)) را برآورده می‌کند، می‌تواند در دانشگاه یا خارج از آن مشغول به کار شود» یا «اگر معیارهای ذکر شده در بخش 186 (v) از IRPR را برآورده می‌کند می‌تواند 20 ساعت در هفته خارج از دانشگاه به کار مشغول شود.» اگر عبارت «دارندۀ این مجوز حق ندارد در کارهای خارج از دانشگاه مشغول شود»، شما اجازۀ کارکردن هم‌زمان با تحصیل را نخواهید داشت.

جهت دریافت ویزای همراه تحصیلی چه شرایطی لازم است؟

یکی از اساسی‌ترین دغدغه‌های بسیاری از والدینی که فرزندشان را برای تحصیل به کانادا می‌فرستند، شرایط زندگی، تهیه مسکن، خورد و خوراک، نظارت‌ بر سبک زندگی و ... آنهاست؛ به‌خصوص اگر کسی بخواهد از دوران ابتدایی برای تحصیل به کانادا برود، دریافت ویزای همراه کانادا برای والدین ضروری می‌شود. در مقاطع بالا هم افراد متاهل به مشکلِ جدایی از همسرشان دچار می‌شوند و گاهی این دوری می‌تواند فرد را از تحصیل در دانشگاه‌های معتبر این کشور بازدارد. به دو طریق می‌توان ویزای همراه کانادا را دریافت کرد:

ویزای موقتی یا همان ویزای توریستی (TRV) که در آن، والدین یا همسر دانشجو می‌تواند با اعتباری 6 ماهه در کانادا بماند. درخواست این ویزا را باید همراه با درخواست ویزای تحصیلی ارسال کرد. البته عکسِ این ویزا هم عملی است؛ یعنی اگر والدین یا همسر دارای ویزای کار یا تحصیلی باشند، دیگر نیازی به ارائۀ مجوز تحصیلی برای دریافت ویزای تحصیلی فرزندان وجود نخواهد داشت.

روش دوم دریافت ویزای کار کانادا برای همسر است. اگر شخصی در دانشگاه یا موسسه‌ای معتبر در کانادا پذیرفته شده و مشغول به تحصیل باشد، همسرش می‌تواند درخواست ویزای کار بدهد. با دریافت این ویزا، همسر فرد محصل می‌تواند به صورت تمام‌وقت مشغول به کار شود و برای کارش نیازی به دریافت مجوز نخواهد داشت. این ویزا را نیز می‌توان هم‌زمان با درخواست ویزای تحصیلی یا بعد از پذیرش و استقرار یکی از زوج‌ها در کانادا درخواست کرد.

در کدام موارد ویزای تحصیلی کانادا ریجکت می‌شود؟

در صورتی که درخواست شخصی برای دریافت ویزای کانادا پذیرفته نشود، ایمیلی به او ارسال می‌شود که در آن به شرحِ دلایل ریجکتی ویزا پرداخته شده است. در ادامه چند مورد از رایج‌ترین دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا را مرور می‌کنیم.

·        کمبود منبع مالی برای پوشش دادن هزینه‌های تحصیل و اقامت در کانادا (تمکن مالی)

·        موفق‌نشدن در قانع کردن افسر مهاجرت در مورد هدف از تحصیل و تضمین بازگشت پس از اتمام تحصیل

·        درست پر نکردن فرم‌های ویزا و وجود مشکل یا تناقض آنها

·        نداشتن یک برنامۀ تحصیلی متناسب و منسجم

در این مقاله سعی کردیم توضیحات کاملی را ارائه دهیم که نقطْۀ مبهمی برای درخواست‌کننده باقی نمانده باشد. برایتان آرزوی ظفرمندی می‌کنیم.

آژانس مسافرتی مانلی پرواز، نقشی از اعتماد، سفری بی‌تردید را برایتان آرزومند است. سفرتان سبز!

نیاز به مشاوره دارید؟
ما در مورد خدمات، تورها و هتل ها، جزئیات هزینه ها و تهیه یک پیشنهاد شخصی را به شما اعلام خواهیم کرد!
 

: به اشتراک گذاری این مطلب


 


نظرات کاربران
رتبه بندی کاربران
0 / 5 5 5 1
بر اساس 1 رتبه بندی کاربران
0%
0%
0%
0%
0%
نقد و بررسی کاربران
فرم ثبت نقد و بررسی
عالی
عنوان*
نقاط قوت
نقاط ضعف
نظر*
خودتان را معرفی کنید
مرتب سازی بر اساس:
تاریخ رتبه مفید بودن