تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

انواع ویزای شینگن

با دریافت ویزای شینگن قادر خواهید بود به همۀ کشورهای عضو پیمان اروپا (اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوییس، لیختن‌اشتاین) سفر کنید. سفر به این کشورهای اروپایی آرزوی خیلی‌هاست؛ اما پیش از سفر باید نسبت به اخذ ویزای شینگن اقدام شود. 

با دریافت ویزای شینگن قادر خواهید بود به همۀ کشورهای عضو پیمان اروپا (اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوییس، لیختن‌اشتاین) سفر کنید. سفر به این کشورهای اروپایی آرزوی خیلی‌هاست؛ اما پیش از سفر باید نسبت به اخذ ویزای شینگن اقدام شود. 

توضیحات

انواع ویزای شینگن

   

ویزای شینگن چیست؟

با دریافت ویزای شینگن قادر خواهید بود به همۀ کشورهای عضو پیمان اروپا (اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوییس، لیختن‌اشتاین) سفر کنید. سفر به این کشورهای اروپایی آرزوی خیلی‌هاست؛ اما پیش از سفر باید نسبت به اخذ ویزای شینگن اقدام شود. امکان گرفتن ویزای شینگن از همۀ کشورهای عضو این پیمان برای شما وجود دارد و پس از دریافتش می‌توانید آزادانه در تمام مناطقی که عضو پیمان شینگن هستند، رفت‌و‌آمد یا اقامت کنید. تنها نکته‌ای که نباید از آن غافل شد، توجه به نوع ویزای شینگن است، چرا که انواع ویزاهای شینگن با هم متفاوت‌اند و هر کدام محدودیت‌های زمانی مختلفی دارند. با آژانس هواپیمایی مانلی پرواز همراه شوید تا اطلاعات کلی در مورد ویزای شینگن را به شما ارائه دهیم.

تاریخچۀ شینگن چیست؟

فکر یکپارچه‌کردن ویزای کشورهای اروپایی به دهۀ 60 میلادی و دوران پس از جنگ جهانی دوم بازمی‌گردد. سال ۱۹۵۷ ، مجموعه کشورهای حوزۀ اسکاندیناوی (سوئد، دانمارک، فنلاند و نروژ) پیمانی را بین خودشان امضا کردند تا برای رفت‌وآمدهای بین خودشان نیاز به ارائۀ مجوزی یکسان داشته باشند. ۲۷ سال بعد از امضای این پیمان، کشورهای آلمان و فرانسه همین فکر را برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیشنهاد دادند. در ۱۴ ماه ژوئن سال ۱۹۸۵، کشورهای فرانسه، آلمان غربی، هلند، بلژیک و لوکزامبورگ هم «پیمان شینگن» را امضا کردند (از آنجایی که این پیمان در منطقه‌ای به اسم شینگن در لوکزامبورگ امضا شده بود، این نام برایش انتخاب شد). طبق این پیمان، رفت‌وآمدهای بین مرزهای مشترک کشورهای عضو پیمان شینگن آزاد شد. البته به مروز زمان کشورهای دیگری هم به این پیمان پیوستند و هنوز هم چند کشور مثل قبرس، بلغارستان و رومانی در تلاش برای پیوستن به آنها هستند!

انواع ویزای شینگن کدام‌اند؟

با توجه به هدفی که از سفر به حوزه شینگن دارید، 3 نوع مختلف ویزا برای شما صادر می‌شود:

1)    ویزای اتحادیه شینگن (USV)

با داشتن ویزای اتحادیۀ شینگن می‌توانید به کشورهای عضو شینگن وارد شوید و در هر ۶ ماه،‌ برای حداکثر ۹۰ روز در آنها اقامت کنید. این ویزا که آن را ویزای توریستی شینگن هم می‌نامند، خود چند زیرمجموعه دارد:

ویزای شینگن نوع A که آن را ویزای ترانزیت هم می‌نامند: با داشتنِ این ویزا فقط حقِ تعویض پرواز در یکی از فرودگاه‌های حوزۀ شینگن را دارید. ویزای شینگن نوع B که نام دیگرش ویزای عبور است: با داشتن این ویزا می‌توانید از فرودگاه خارج شوید و از طریق وسایل حمل‌ونقل زمینی، خودتان را به مقصدی خارج از حوزۀ شینگن برسانید. ویزای شینگن نوع C که به ویزای کوتاه مدت شینگن هم معروف است: با داشتن این نوع از ویزا می‌توانید در تمامی کشورهای حوزۀ شینگن اقامت کنید؛ اما باید به محدودیت زمانی آن توجه داشته باشید. این ویزا، درواقع همان ویزای توریستی شینگن است که خواهان زیادی، به خصوص در میان ایرانی‌ها دارد.

ویزای شینگن نوع C، با توجه به اهداف و وضعیت سفر، به سه زیرمجموعۀ دیگر تقسیم می‌شود:

ویزای یک بار ورود شینگن (ویزای سینگل شینگن) که با آن فقط یک بار حق دارید وارد یکی از کشورهای حوزۀ شینگن شوید و وقتی آن کشور را ترک کردید، ویزایتان دیگر اعتبار ندارد (حتی اگر مدت اعتبار زمانی‌اش هم باقی مانده باشد). ویزای دو بار ورود شینگن که آن هم کم‌وبیش شبیه به ویزای یک‌بار ورود است؛ اما با این ویزا تعداد دفعاتی که می‌توانید وارد کشوری شوید و آن کشور را ترک کنید، دوبرابر شده است. البته باز هم باید به محدودیت زمانی این ویزا توجه کنید! برخلاف این دو نوع ویزا، با داشتنِ ویزای چند بار ورود شینگن (ویزای مولتیپل شینگن) می‌توانید هر چند باری که می‌خواهید قدم به کشورهای عضو پیمان شینگن بگذارید و تنها محدودیت شما، اعتبار زمانیِ ویزاست: هر شش ماه، فقط 90 روز می‌توانید در کشورهای عضو شینگن اقامت داشته باشید و این زمان درست از همان روزی که پایتان را به خاک یکی از این کشورها بگذارید، محاسبه می شود.

۲) ویزای اعتباری منطقه محدوده (LTV)

ویزای اعتبار محدود منطقه ای شینگن (VLT) هم نوع دیگری از ویزای شینگن است که علاوه‌بر محدودیت‌های زمانی و دفعاتیِ سایر ویزاها، از نظر کشور مقصد هم شامل محدودیت‌هایی می‌شود؛ به‌این‌ترتیب که شما تنها می‌توانید به آن کشوری (یا در برخی موارد به‌علاوۀ چند کشور دیگر) سفر کنید که از آن ویزا گرفته‌اید. این ویزا یک ویزای خاص است و مثلا به دلایل انسان‌دوستانه، اضطراری، پناهندگی و ... برای افراد صادر می‌شود.


6ویزای شینگن.jpg۳) ویزای ملی (NV)

یک نوع ویزای شینگن نوع D (نشنال ویزای شینگن) هم داریم که مخصوص دانشجویان، بازرگانان یا افرادی است که قصد دارند به مدت‌ مشخصی در یکی از کشورهای عضو پیمان شینگن ساکن شوند. ویزای شینگن نوع D هم مثل ویزای نوع C می‌تواند یک‌بار ورود یا چندبار ورود باشد. ویزای شینگن یک‌بار ورود نوع D برای آن دسته از افراد است که به علت معینی (مثلا دریافت خدمات پزشکی) می‌خواهند برای یک مدت‌زمان محدود و مشخص در یکی از کشورهای حوزۀ شینگن اقامت داشته باشند و پس از انجام کارشان به کشور خود بازخواهند گشت؛ اما اگر ویزای شینگن چندبار ورودی نوع D را در اختیار داشته باشید، قادر خواهید بود بدون دریافت هیچ‌گونه روادید دیگری، به همۀ کشورهای عضو این پیمان سفر کنید. البته دریافت ویزای نوع D نیازمند دارابودن شرایط خاصی است:

·        یک دانشجوی بین‌المللی باشید و به‌منظور انجام‌دادن پروژه‌های تحقیقاتی خود نیاز به سفر به حوزۀ شینگن داشته باشید (باید مدت زمانِ مشخصی را ارائه بدهید و این زمان نباید از یک سال تجاوز کند).

·        یک دانشجوی بین‌المللی باشید که بنا به دلایل قانع‌کننده‌ای می‌خواهید در یکی از کشورهای حوزۀ شینگن، در مقطع خاصی تحصیل کنید؛ دراین‌صورت قادر خواهید بود ویزای یک‌ساله شینگن بگیرید و بعد، آن را تمدید کنید.

·        بعد از بررسی سوابق فردی شما و خانواده‌تان، می‌توانید برای انجام کارهای علمی و آموزشی به یکی از کشورهای حوزۀ شینگن سفر کنید. توجه داشته باشید که این کارهای تحقیقاتی و علمی باید در موسسات معتبر و قابل‌قبول این کشورها صورت بگیرد.

·        متخصصی باشید که قصد دارید تخصص خاص و ویژه‌تان را در اختیار دیگران قرار بدهید. برای احراز این شرط می‌توانید در یک رشتۀ هنری، ورزشی یا سایر رشته‌های تخصصی تبحر و مهارت کافی داشته باشید.

·        در آخرین مورد نیز درصورت بروز وضعیت اضطراری به‌خاطر وضعیت پزشکی می‌توانید به مدتی محدود قدم به خاک کشورهای حوزۀ شینگن بگذارید.


7ویزای شینگن.jpg


مراحل اخذ ویزای شینگن چیست؟

اگر می‌خواهید ویزای شینگن بگیرید، باید مراحل زیر را طی کنید:

1)    دریافت دعوت‌نامه (کاری، خانوادگی، علمی و ...) یا اقدام برای دریافت ویزای توریستی !

برای سفرکردن به کشورهای محدودۀ شینگن، باید از طرف یک دوست یا عضو خانوادۀ خود، یک شرکت معتبر، یک سمینار معتبر،‌ دانشگاه و موسسۀ معتبر به این کشورها دعوت‌ شده باشد و بتوانید دعوتنامۀ معتبر خود را ارائه دهید؛ اما اگر چنین شخص یا موسسه‌ای را در کشورهای حوزۀ شینگن سراغ ندارید، می‌توانید نسبت به دریافت ویزای شینگن توریستی اقدام کنید. یکی از شرایط پذیرفته‌شدن درخواست ویزای توریستی شینگن شما این است که پیش از آن چندین بار به کشورهای مختلف سفر کرده باشید تا مشخص شود شما یک توریست واقعی هستید!

2)    تکمیل‌کردن فرم‌های مورد نظر

اولین فرمی که برای اخذ ویزای شینگن باید پُر شود، فرم استاندارد ویزای شینگن است که باید با نهایت دقت و توجه پر شود. بعد از آن، باتوجه به نوع ویزایی که قصد اخذش را دارید، باید یک سری فرم دیگر را هم تکمیل کنید.

3)    تعیین وقت مصاحبه در سفارت مورد نظر

یکی دیگر از شرایط دریافت ویزا، قبولی در مصاحبۀ سفارت کشور مربوطه است و می‌توانید به‌صورت تلفنی یا آنلاین نسبت به دریافت وقت ملاقات اقدام کنید. این وقت ملاقات نباید بیشتر از 3 ماه به زمان سفر شما به کشور مورد نظر فاصلۀ زمانی داشته باشد.

4)    مراجعه به سفارت و تحویل فرم‌های پر‌شده و مدارک مورد نیاز

مدارک و فرم‌های مورد نیاز برای سفارت هر کشوری با کشور دیگر متفاوت است و برای هر نوع ویزا هم تفاوت‌هایی با ویزاهای دیگر دارد؛ اما به طور کلی شما به چند قطعه عکس، گذرنامۀ معتبر، شناسنامه، سند ملکی، پرینت حساب بانکی، (تمکن مالی)، مدارک شغلی و … ، همراه با کپی و در برخی موارد ترجمه نیاز پیدا خواهید کرد.

5)    انتظار جهت اخذ ویزا

بعد از قبولی در مصاحبۀ سفارت، باید چیزی بین دو تا 4 هفته منتظر بمانید تا کارهای نهایی صدور ویزا انجام شود و به دست شما برسد.

نکاتی برای دریافت ویزای شنگن

بهتر است قبل از اقدام به اخذ ویزای شینگن، نکات زیر را مدنظر قرار بدهید:

·        همۀ مرحله‌های تقاضا و دریافت ویزای شینگن را می‌توانید در سفارت‌ها و کنسولگری‌های کشورهای عضو این پیمان پیگیری کنید.

·        همۀ مدارک و اسناد لازم برای هر سفارت بایستی به‌صورت کامل و بدون کم‌وکاست تحویل داده شود.

·        ممکن است مدارک و اسناد لازم برای هر شخص با دیگری تفاوت داشته باشد، پس برای دریافت بهترین اطلاعات باید به خودِ سفارت مراجعه کرد.

·        تمامیِ مدارک ترجمه‌‌شده باید مهر معتبر دادگستری را بر روی خود داشته باشند. اگر از یک دارالترجمۀ رسمی برای ترجمه کمک گرفته باشید، آنها خودشان این کار را برایتان انجام می‌دهند.

·        هر هزینه‌ای که به منظور دریافت ویزا می‌کنید دیگر قابل استرداد نخواهد بود.


9ویزای شینگن.jpg


سوالات متداول مصاحبه اخذ ویزای شینگن

شرکت در جلسۀ مصاحبه دریافت ویزای شینگن شاید یکی از پراسترس‌ترین مراحل اخذ ویزا باشد؛ اما اگر پیش از مراجعۀ حضوری اطلاعاتی در مورد این جلسه داشته باشید و بدانید قرار است چه سوال‌هایی از شما بپرسند، استرستان کمتر می‌شود و به شکل بهتری می‌توانید به آنها پاسخ بدهید. برخی از رایج‌ترین سوال‌های این مصاحبه عبارت‌اند از:

-         می‌خواهید به کدام‌یک از کشورهای حوزۀ شینگن بروید؟

-         آیا کسی از اعضای خانواده یا دوستان شما در کشورهای حوزۀ شینگن اقامت دارند؟

-         از این سفر چه هدفی دارید؟

-         چه کسی قرار است هزینه‌های این سفر را تامین کند؟

-         متاهلید؟ اگر هستید، چند سال است و کارِ همسرتان چیست؟

-         فرزند هم دارید؟ اگر دارید، چند سال دارد و مشغول به چه کاری است؟

-         چقدر می‌خواهید در کشور مورد نظر بمانید؟

-         در کجا ساکن خواهید شد؟

-         تحصیلات و دانشتان چقدر است؟

-         خودتان به چه کاری مشغول هستید؟ آیا مرخصی گرفته‌اید؟ کسی جایگزینتان شده است؟

-         چقدر حقوق می‌گیرید؟

-         سابقۀ سفر به سایر کشورها را داشته‌اید؟

-         چطور مطمئن باشیم که بعد از اتمام اعتبار ویزا به کشور خودتان برمی‌گردید؟

مانلی پرواز، نقشی از اعتماد، سفری بی‌تردید را برایتان آرزومند است. سفرتان سبز!

نیاز به مشاوره دارید؟
ما در مورد خدمات، تورها و هتل ها، جزئیات هزینه ها و تهیه یک پیشنهاد شخصی را به شما اعلام خواهیم کرد!
 

: به اشتراک گذاری این مطلب


 


نظرات کاربران
رتبه بندی کاربران
0 / 5 5 5 1
بر اساس 1 رتبه بندی کاربران
0%
0%
0%
0%
0%
نقد و بررسی کاربران
فرم ثبت نقد و بررسی
عالی
عنوان*
نقاط قوت
نقاط ضعف
نظر*
خودتان را معرفی کنید
مرتب سازی بر اساس:
تاریخ رتبه مفید بودن