تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

آب و هوای گرجستان در فصول مختلف سال

گرجستان در تمام فصل‌های سال چیزی برای ارائه به گردشگران دارد. با وجود مساحت کم گرجستان، مردم این کشور آب و هوای متنوعی را در ماه‌های مختلف سال تجربه می‌کنند. رشته‌کوه‌های قفقاز و سواحل دریای سیاه از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی گرجستان هستند که در تغییر آب و هوای این کشور نیز تاثیر بسیاری دارند.

نویسنده:
کیمیا رودگر
جاذبه های گردشگری
خانه اپرای تفلیس


تاریخچۀ مرکزِ ملی و سالنِ بالۀ پایتختِ جمهوری گرجستان، تفلیس، واقع در خیابان روستاولی این شهر، به سال ۱۸۵۱ بازمی‌گردد. خانه اپرای شهر تفلیس، یکی از کهن‌ترین بناها با معماری‌ای منحصربه‌فرد در شرق اروپا و همچنین مرکزِ اصلی اپرا در کشور گرجستان است؛ اما بنایِ کنونی در خیابان روستاولی، اولین بنایِ اپرای شهر تفلیس نبوده است. این بنا یادبودی ماندگار از تغییرات سیاسی و اجتماعی گرجستان است.

شهر قدیم تفلیس


تفلیس، بزرگ‌ترین شهر و پایتخت گرجستان، یکی از حیرت‌برانگیز‌ترین و شگفت‌انگیزترین شهرهای دنیاست. رودخانۀ مِتکُواری یا رود کوروش، این شهر را به دو نیم کرده است و ساکنان 1.5 میلیونی خود را از طریق چندین پل به هم پیوند می‌دهد. این شهر در قرن پنجم بنا شده، اما از آن زمان تاکنون بیش از 29 بار بازسازی و تجدید بنا شده است. بخش‌های جدیدترِ تفلیس اخیرا با معماری‌های مدرن و باابهت، چهرۀ جدیدی به خود گرفته‌اند. البته تفلیس مانند سایر پایتخت‌ها، دارای مراکز خرید و جاذبه های تفریحی فراوانی نیست و رشد صنعتی قابل ملاحضه‌ای نداشته، اما چیزی در چنته دارد که حتی در مدرن‌ترین پایتخت‌های دنیا هم نخواهید یافت!

مرکز خرید تبلیسی مال تفلیس

خرید کردین در هر حالی، روحیه افراد را عوض می‌کند و تفریحی سرگرم‌کننده و کاربردی است؛ چراکه هم می‌تواند موجبات گشت‌وگذار افراد را فراهم آورد،‌ هم نیازشان را برطرف سازد. این مسئله در سفر پررنگ‌تر جلوه‌گری می‌کند. آژانس مسافرتی مانلی پرواز قصد دارد در این مقاله به توصیف یکی از مراکز خرید تفلیس بپردازد. 

محبوبترین رستوران های تفلیس-قسمت اول


بیرون غذا خوردن، یک پدیدۀ اجتماعی‌سازی گسترده و همه‌گیر در گرجستان است؛ بنابراین در پایتخت این کشور رستوران‌های متعددی دایر است تا پاسخگوی سلایق و ذائقه‌های مختلف باشند. بیشتر رستوران های گرجستان انواع غذاهای گرجی و محلی را ارائه می‌کنند. البته رستوران‌هایی هم هستند که غذاهای سایر نقاط دنیا از جمله ایتالیایی، آسیایی، خاورمیانه‌ و هندی را سرو می‌کنند؛ اما همیشه می‌گویند که محلی‌های هر شهری، از اوضاع غذاهای رستوران‌ها باخبرترند و رستوران‌ها را بر اساس اصالت و طعم غذاهایی که می‌پزند قضاوت می‌کنند و گول ظاهرشان را نمی‌خورند!

قلعه ناریکالا تفلیس


تاریخچۀ ساخت دژ ناریکالا تفلیس به قرن چهارم میلادی برمی‌گردد. این قلعه که در اصل یک قلعۀ ایرانی بوده، در طول قرن‌های متمادی، با به قدرت رسیدن امپراطوری‌های متفاوت، خودش را با کاربری‌ها و نیازهای متفاوت وفق داده و سازگار کرده است. به همین خاطر این قلعه چندین نامِ متفاوت را نیز یدک می‌کشد. خودِ تفلیسی‌ها آن را "شوریس تسیخه "می‌نامند و زمانی که مغول‌ها گرجستان را تسخیر می‌کنند، نامش را نارین قلعه می‌گذارند. این نام در گذر زمان در زبان گرجی به ناریقالا تغییر یافت و برخی آن را ناری‌کالا هم می‌خوانند.: به اشتراک گذاری این مطلب