تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

جاذبه های تاریخی و فرهنگی گرجستان

در سرزمین پرفرازونشیب گرجستان، آمیزه‌ای از فرهنگ‌های مختلف کشورهای همسایه‌اش را خواهید یافت. در طول سالیان دراز و تاخت‌وتازهای بی‌شمار روسیه از شمال، ترکیه از غرب، ارمنستان و ایران از جنوب و جمهوری آذربایجان از شرق، تاثیر بسزایی بر فرهنگ و آداب‌ورسوم این کشور گذاشته است. اگر به رستوران‌های گرجستان سری بزنید، درخواهید یافت که غذاهای محلی این عرصه نیز بی‌شباهت به کشورهای همسایه‌اش نیست. در میان این رستوران‌ها، برندهای خارجی زیادی به‌چشم نمی خورد و در عوض، انواع رستوران‌های سنتی و مدرن گرجستان با غذاهای بین‌المللی و محلی در هر نقطه‌ای از این شهر، یادآور معماری باستانی گرجی و هنر این مرز و بوم است که بسیار مورد توجه گردشگران تور گرجستان قرار گرفته است. با قدم‌زدن در کوچه و برزن شهرهای این کشور، معماری بی‌نظیر ساختمان‌ها مانند خیابان‌های پراگ، اما با شمایلی متفاوت، در ذهنتان حک خواهد شد. موقعیت جغرافیایی این کشور همانند دریچه‌ای رو به اروپا عمل می‌کند؛ این درحالی‌ست که این کشور به جد به‌دنبال پیوستن به این اتحادیه است. از جمله تفریحات در سفر به گرجستان (تور لحظه آخری گرجستان ، تور ارزان گرجستان)، شرکت در فستیوال‌ها، جشنواره‌های موسیقی و برنامه‌های هنری و تفریحی است که در شهرهای این کشور رواج دارد؛ از ساعت 10 شب به‌بعد، طنین شادانۀ این برنامه‌ها از سوی محل‌های اجرای آن به‌گوش می‌رسد. سر زدن به مراکز خرید گرجستان و خرید سوغاتی‌های خاص این منطقه برای عزیرانتان در مبدا و یادگاری‌های این سرزمین را فراموش نکنید؛ صنایع دستی و خوراکی‌های بومی گرجی نمودی آشکار از فرهنگ و آداب‌ورسوم این کشور است. در این پاره، آژانس هواپیمایی مانلی پرواز، به بررسی و معرفی دیدنی های گرجستان به خصوص جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی گرجستان به تفکیک شهرهای مهم این کشور؛ تفلیس و باتومی می‌پردازد:

کلیسای گرگتی | Gergeti Trinity Church

جاهای دیدنی گرجستان|دیدنی های گرجستان|مکان های دیدنی گرجستان

 

دامنه‌های پنجمین کوه بلند کشور گرجستان، کوه قازبگی از رشته‌کوه‌های زنجیره‌ایِ قفقار در ارتفاع 2160 متری از سطح دریا، میزبان بنایی قدیمی‌ست که اسرار بسیاری را در سینه نهفته دارد. کلیسای ترینیتی گرگتی بر روی تپه‌ای سبز، مانند زمردی، میان حافظان نگهبانش روزگار می‌گذراند. معماری چشم‌نواز و موقعیت جغرافیایی منحصربه‌فرد این کلیسا، از زیباترین جاهای دیدنی گرجستان و یکی از اولویت‌های گردشگران برای انتخاب تور گرجستان است. کلیسای گرگتی در 152 کیلومتری از مرکز شهر تفلیس واقع شده و میان کوهستان‌های شمال شرقی گرجستان آشیان گزیده است و به یکی از بهترین مکان های دیدنی گرجستان تبدیل شده است. این بنا برفراز ارتفاعات چشم‌انداز حیرت‌انگیزی از شهر استپ انسمیندا به‌چشم می‌خورد که از قرن چهاردهم هجری تا به امروز در دامنه‌های یشمین این سلسله جبال و در ارتفاعات 2170 متری آرمیده است. در نزدیکی کلیسای گرگتی، روستایی به‌همین نام نیز وجود دارد که نام و حضورش را وام‌دار آن است. در طول تاریخ پرفرازونشیب این کشور، گرجستان درگیر جنگ‌های خونین بسیاری بود؛ ازاین‌رو این کلیسا، موقعیت مناسبی برای حفظ اشیاء قیمتی و ارزشمند داشته است. دسترسی به موقعیت جغرافیایی زیبای این کلیسا کمی دشوار است؛ اما به زحمتش می‌ارزد! برای تماشای این بنای باستانی و لذت‌بردن از طبیعت زیبای کوهستانی آن در تور تفلیس ، سه روش پیش‌رو خواهید داشت؛ اتومبیل‌سواری، اسب‌سواری و پیاده‌روی!

جاهای دیدنی گرجستان|دیدنی های گرجستان|مکان های دیدنی گرجستان


قیمت تور گرجستان
و قیمت بلیط هواپیما گرجستان ارزان را از آژانس مسافرتی مانلی پرواز بخواهید تا با خیالی آسوده به سفری دل‌انگیز رهسپار شوید. 
 

جاهای دیدنی گرجستان|دیدنی های گرجستان|مکان های دیدنی گرجستان


اوپلیستسیخه | Stone City Uplistsikhe

جاهای دیدنی گرجستان|دیدنی های گرجستان|مکان های دیدنی گرجستان


دستان هنرمند بشر باستان بدون در اختیار داشتن ابزار امروزی و تکنولوژی خاص، با مهارت و زیرکی، نیستی را به هستی بدل کرده است و این‌بار، در 10 کیلومتری شهر گوری گرجستان (محل تولد جزف استالین)، جایی میان دو شهر مهم این کشور، باتومی و تفلیس، بشر امروز را به حیرت وا داشته است. شهر سنگیِ اوپْلیسْتْسیخِ یا اوپلیس تسیخه، شهری باستانی‌ست که در منطقۀ ایرانیِ گرجستان، استان شیدا کارتلی قرار گرفته است. ساکنان این منطقه آسی‌ها هستند که از نوادگان الانان و سکاها، از مردمان ایرانی ریشه گرفته‌اند. آنان تحت تاثیر گرجی‌های بیزانسی در سده‌های میانی به مسیحیت گرویده‌اند؛ اما به تبار ایرانی‌شان مفتخرند. چه‌بسا این بنای حیرت‌انگیز به‌دست آریایی‌های اوایل عصر آهن تا اواخر قرون وسطا بنا شده باشد!

وسعت حدود هشت هکتاری این شهر، کرانه‌های غربی رودخانۀ متکواری را از آن خود کرده است. بر اساس یافته‌های متخصصان باستان‌شناسی، جمعیتی حدود پنج‌هزار نفر در این شهر زندگی می‌کردند و امکاناتی نظیر سد، رودخانه، بازار، آمفی‌تئاتر، معابد، زندان و سیاه‌چال را در اختیار داشتند. آنچه از زلزلۀ سال 1920 گرجستان به‌جا مانده، مرکز و گذرگاه‌های میانی شهر است. جالب است بدانید که یک تونل، بخش شمالی شهر را به جنوب آن متصل کرده است. بنابر اسناد تاریخی، شهر سنگي اوپلیستیخه، يکي از مهم‌ترين مراکز سياسي و مذهبي قبل از مسيحيت در کشور گرجستان برشمرده می‌شود. شگفتی این بنا، گردشگران تور باتومی را به خود جلب کرده است. در راه بازگشت می‌توانید به موزه و خانۀ استالین در مرکز شهر گوری نیز سری بزنید. 

موزۀ ملی گرجستان | Georgian national museum 

جاهای دیدنی گرجستان|دیدنی های گرجستان|مکان های دیدنی گرجستان


پیشینۀ تشکیل موزۀ ملی گرجستان به حدود دو قرن پیش بازمی گردد؛ اما در سال 2004 با رویکردی جدید در آموزش و فرهنگ این کشور، با مدیریت پروفسور دیوید لردکیپانیدزه، پیشرو در میان موزه‌های دیگر این کشور، بازگشایی شد. ساختمان این موزه در یکی محله‌های قدیمی شهر تفلیس و در خیابان معروف روستاولی، در نزدیکی میدان لیبرتی قرار دارد و با بیش از 3 هزار شی گرانبها، یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌ های گردشگری گرجستان برشمرده می‌شود. جالب است بدانید اشیاء باارزشی از دوران غرورآفرین هخامنشی و نقاشی‌های پرجلوۀ دوران قاجار نیز در این موزه به‌نمایش درآمده است؛ چراکه بخش وسیعی از خاک این کشور، نواحی شمالی ایران را تشکلی می‌داد که طی عهدنامه گلستان ضمیمۀ خاک روسیه شد. تماشای یادواره‌های تاریخ ایران مسکون در این شهر را در تور تفلیس از دست ندهید.

شهر سنگی واردزیا | Vardzia

جاهای دیدنی گرجستان|دیدنی های گرجستان|مکان های دیدنی گرجستان


وارْدْزیا، شهر سنگی دیگری‌ست که در جنوب گرجستان و در 30 کیلومتری شهر آسپیندزا قرار گرفته است. دامنه‌های گسترده و سبز کوه اروشتی روزگاری میزبان هزاران نفر در این شهر صخره‌ای بود که برای امروز، غازها و اتاقک‌های حفاری‌شده در دل کوه را به یادگار گذاشته است. در میان این خانه‌ها که روزگاری مسکونی بوده، صومعه‌ای به‌چشم می‌خورد که عبادتگاه عابدان و مومنان شهر بوده است. این شهر سنگی از آنچه در شهر اوپلیستیخه دیده می‌شود، به عصر ما نزدیک‌تر بوده و به دوران طلایی تاریخ گرجستان بازمی‌گردد. بر روی جداره‌های کلیسای تعهد که بنای آن به اوایل قرن دوازدهم میلادی باز می‌گردد، نگاره‌های ظریف و رنگینی نقش بسته که دورۀ حکومت ملکه تامار و شوتا روستاولی را نمایش می‌دهد؛ اما آنچه از حفاری‌ها و کندوکاوهای دورۀ اتحادیۀ شوروی به ثبت رسیده، قدمت سکونت در این مکان را تا عصر برنز تخمین زده است. شکوه عظمت تاریخ در فضای اسرارآمیز شهر سنگی واردزیا، مورد تحیر گردشگران این کشور قرار گرفته است. 

مانلی پرواز، نقشی از اعتماد، سفری بی‌تردید را برایتان آرزومند است . سفرتان سبز!

نویسنده: صحرا فرنیا: به اشتراک گذاری این مطلب