تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

جاذبه های تاریخی و فرهنگی هند

هند، هفتمین کشور بزرگ جهان است که از قله‌های بلند هیمالیا تا جنگل‌های انبوه استوایی کرالا (Kerala) و از رود مقدس گانگز (Ganges) تا شن‌های بیابان تار (Thar) کشیده می‌شود. جاذبه های تاريخی و فرهنگی هند، حيرت هر جست‌وجوگری را برمی‌انگيزد. جمعیت بیش از یک‌میلیاردی این کشور به دوهزار قوم تقسیم شده‌اند و در اين پهنه، مردم به بیش از 200 زبان صحبت مي‌كنند. وسعت و جمعیت عظیم این کشور، گواهی بر وجود هزاران شگفتی‌ست که این کشور به گردشگران وعده می‌دهد. این جمعیت عظیم نشان از تنوع بی‌نهایت فرهنگ و مناظر طبیعی و انسانی هندوستان دارد. از ویرانه‌های باستانی گرفته تا سازه‌های مذهبی رازآلود و مناظر طبیعی متنوع، همه را در سفر به هند خواهید یافت. اگر هوای سفر به سرزمين شگفتی‌ها به سرتان افتاد، تور هند – تور لحظه آخری هند و تور ارزان هند – بهترين فرصت برای اين كندوكاو است. در اين مقاله، آژانس هواپیمایی مانلی پرواز، برخی از بهترين و حيرت‌انگیزترین و نفسگيرترين جاذبه های گردشگری هند را به گردشگران عزيز معرفی می‌كند.

برای اطلاع از قيمت تور هند و قيمت بليط هواپيما هند در بهترين حالت با آژانس مسافرتی مانلی پرواز همراه باشيد.

تاج محل (Taj Mahal)

جاذبه های تاریخی و فرهنگی هند


قطعا دومین نامی که پس از شنیدن نام هند، برق‌آسا به ذهنتان می‌رسد، تاج محل است. این بقعۀ تاریخی که بین سال‌های 1632 تا 1653 در شهر "آگرا" و به دستور " شاه جهان"، پادشاه سلسله گورکانی ساخته شد، یکی از دیدنی‌ترین جاذبه ‌های تاریخی و فرهنگی هند و جهان به‌شمار می‌آید. این بنای مرمری، آرامگاه همسر مورد علاقۀ شاه جهان است که با عنوان "قطره اشکی بر گونۀ ابدیت" شناخته می‌شود. علاوه بر ساختمان اصلی که نمونه‌ای درخشان از معماری گورکانی است، دیدنی‌های زیاد دیگری در این محل یافت می‌شود که باغ‌‌های پر از گل، بهترین نمونۀ آن است.

واراناسی (Varanasi)

جاذبه های تاریخی و فرهنگی هند


واراناسی شهری در ساحل رودخانه "گنگ" است که همیشه میزبان خیل عظیمي از عابدانی‌ست که برای دعا در معابد این شهر و رودخانۀ مقدس "گنگ" به این شهر سرازير می‌شوند. در واراناسی که قرن‌هاست به لحاظ جمعیت، یکی از متمرکز‌ترین شهرهای جهان به حساب می‌آید، می‌توانید بهترین و بدترین وجوه هند را نظاره کنید. یکی از زیباترین صحنه‌های فرهنگی که در این شهر نصیبتان خواهد شد، منظرۀ ادای احترام عابدان به اين رودخانه در هنگام غروب است؛ هم‌چنین، دورنمای معابد کهن در این شهر نیز، یکی از زیباترین جاذبه‌های جهان است.

غارهای الورا (Ellora Caves)

جاذبه های تاریخی و فرهنگی هند


در الورا که بزرگ‌ترین مجموعه غاری‌ست که به معبد تبدیل شده، شاهد افقی نو از هنر غاری خواهید بود. بیش از 100 غار در این مجموعه قرار دارند که تنها 34 تای آن به روی عموم بازند. بزرگ‌ترین کنده‌کاری روی یک قطعه‌سنگ را در معبد کایلاسا (Kailasa) خواهید دید که دوبرابر وسعت "پارتنون" (معروف‌ترین بنای تاریخی یونان) مساحت دارد. آرامش چندصد سالۀ این بنا که بین قرن‌های هفت و نه میلادی ساخته شده‌اند، مو بر تنتان راست خواهد کرد.

جایسالمر (Jaisalmer)

جایسالمر نمونۀ بارز یک شهر بیابانی‌ست که در نقطه‌ای دورافتاده، در غربی‌ترین قسمت استان "راجاستان" واقع شده‌ است. دیوار‌های زرد شنی این "شهر طلایی"، همچون صحنه‌ای در داستان "شب‌های عربی" از دل بیابان " تار" ، درحالی‌که قلعۀ جایسالمر را همچون تاجی بر سر دارد؛ قد علم كرده است. با وجود حجم زیاد گردشگران، زیبایی جایسالمر شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

معبد طلایی (Harmandir Sahib)

جاذبه های تاریخی و فرهنگی هند


معبد طلایی، اصلی‌ترین جاذبۀ گردشگری شهر آمریتسار (Amritsar) و هم‌چنین مهم‌ترین بنای مذهبی سیخیسم (مذهبی که ترکیبی از هندویسم و اسلام است) به‌شمار می‌آید. ساخت این معبد در قرن 16ام آغاز شد و طبقات بالایی آن در قرن نوزدهم به‌وسيلۀ ماهاراتا رانجیت طلاکاری شد. این معبد بنایی بسیار زیباست که همواره میزبان عابدان بسیاری‌ست که از سراسر هندوستان برای ادای احترام از آن بازدید می‌کنند.

معبد ویروپاکشا (Virupaksha Temple)

جاذبه های تاریخی و فرهنگی هند


معبد ویروپاکشا که در شهر همپی (Hampi) واقع شده است، ابتدا معبدی کوچک بود که تحت سلطنت سلسلۀ ویجایاناگرا به مجوعۀ امروزی‌اش تبدیل شد. روایت است که این معبد از ابتدای تاسیس خود در قرن 7 میلادی، بدون وقفه در حال فعالیت است؛ ازاين‌رو این معبد به‌ قدیمی‌ترین معبد فعال هندوستان تبدیل شده‌ است.

غارهای آجانتا (Ajanta Caves)

غارهای آجانتا، یادواره‌هایی از قرن دوم پیش از میلادند که از کنده‌کاری سنگ‌ها به‌وجود آمده‌اند. این غارهای شگفت‌انگیز در سال 650 میلادی به حال خود گذاشته شدند و تا سال 1819 کاملا از یاد رفته بودند، تا اینکه گروهی از افسران انگلیسی به هنگام شکار با آن‌ها مواجه شدند. انزوای این غارها، نقش بسیار موثری در حفظ این مناظر تاریخی داشته ‌است و خوشبختانه حتی چند نقاشی باقی مانده نیز در اين محل به نمایش گذاشته شده‌اند. دیوارنگاری‌های دست‌نخورده این غارها مناظر گوناگونی، مانند میدان‌های نبرد، لنگرگاه کشتی‌‌ها، جنگل‌ها، شهرها و حتی کوه‌های پر از برف را به تصویر می‌کشند. شهر اورانگاباد Aurangabad)) ، دروازۀ بازدید از این غار و هم‌چنین غارهای زیبای الورا (Ellora) است.

کاجوراهو (Khajuraho)

گروه معابد کاجوراهو، تلفیقی از هنر و تن‌آرایی را بر نمای خود دارد که یکی از زیباترین هنرهای مذهبی قرون وسطا را ایجاد کرده ‌است. از 85 معبدی که در قرن دهم میلادی ساخته شدند، تنها 25 تای آن باقی مانده‌ است. کاجوراهو، به‌عنوان بزرگ‌ترین مجموعه معابد آیین هندو شناخته می‌شود و بر نمای خود، سنگ‌تراشی‌هایی را جا داده ‌است که زندگی زنان را در قرون وسطی به تصویر می‌کشند. از آنجا که در دورۀ ساخت این معابد، هنر اروتیک (تصاویر عور و نمایان ساختن وجهۀ جنسی تن)، خوش‌یمن و زیبا تلقی می‌شد، ممکن است برخی از تصاویر، باب میل شما نباشند.

معبد میناکشی آمان (Meenakshi Amman Temple)

جاذبه های تاریخی و فرهنگی هند

معبد میناکشی یکی از زیباترین معابد آیین هندو در این کشور است که قدمتش به قرن ششم بازمی‌گردد؛ اما بسیاری از سازه‌ها، هزار سال پس از ساخت اولیه، بنا شدند. این معابد در ساحل رودخانه وایگای (Vaigai) و شهر مادورای (Madurai) که خود شهری 2500 ساله است، واقع شده‌اند. کنده‌کاری‌های بسیار ظریفی در نمای بیرونی و داخلی این معابد دیده می‌شوند. این مجموعه شامل 14 برج می شود که هر کدام یادواره یک خدا یا شخص هستند؛ هم‌چنین علاوه بر 33000 مجسمه و سنگواره، نقاشی‌های بسیار زیبایی نیز در داخل این معابد به نمایش گذاشته شده‌اند.

قصر میسور (Mysore Palace)

جاذبه های تاریخی و فرهنگی هند


گردشگران از بازديد قصر میسور، دومین جاذبه گردشگری هندوستان ، تجربه‌ای بسیار دلپذیر را به كوله‌بار تجربه‌هايشان خواهند افزود . هفت ساختمانی که مجموعۀ قصر را تشکیل می‌دهند، یکی از بهترین مناظر تاریخی جهان را برای شما رقم خواهند زد. از سال 1399 تا 1950، این قصر محل حکومت وودیارها (Wodeyar) بوده‌ است. ساخت این قصر نیز در سال 1399 آغاز شد؛ اما بنای امروزی آن، نتیجۀ كارهای تکمیلی‌ست که در سال 1912 روی آن صورت گرفت. بنای امروزی، آمیزه‌ای از معماری اسلامی، هندی و گوتیک است که با سه طبقه و گنبدهایی تزیین‌شده با مرمر صورتی، زیبایی و نمايی خارق‌العاده را خلق كرده است. یک فستیوال سالانه هنری-فرهنگی نیز در این محل برگزار می شود که دیدن آن خالی از لطف نیست.

نمایشگاه شتر پوشکار (Pushkar Camel Fair)

گردشگرانی که عاشق ديدن مراسم بومی هستند، حتما باید از نمایشگاه شتر پوشکار دیدن کنند؛ هم‌چنین بومیانی که قصد خرید یا فروش انواع دام را دارند نیز به این محل می‌آیند و در هر بار برگزاری آن، بیش از هزار راس دام خرید و فروش می‌شود. این نمایشگاه یکی از جذاب‌ترین جاذبه ‌های فرهنگی هندوستان به‌شمار می‌آيد و شما در آن شاهد جمعیت بسیار زیادی خواهید بود که مشغول فعالیت‌های گاها عجیبی مثل مسابقات شترسواری یا رقابت‌های سبیل هستد.

معبد راناکپور (Ranakpur Temple)

معبد راناکپور.jpg


معبد راناکپور یکی از زیباترین جاذبه‌های تاریخی و ديدنی ‌های هندوستان است که به معماری و طراحی هنریِ خیره‌کننده‌اش معروف است. ساخت این معبد که در قرن 15ام بنا شد، 50 سال به طول انجامید. راناکپور که یکی از بزرگ‌ترین معابد این کشور نيز محسوب می‌شود، دارای 29 سالن، 80 گنبد و از همه مهم‌تر، 1444 ستون است که هر کدام منحصربه‌فرد است؛ هم‌چنین، مجسمه‌های خدایان، گنبدها و کنده‌کاری‌های بسیار ظریف، فضای داخل آن را تزیین کرده‌اند.

 

مانلی پرواز، نقشی از اعتماد، سفری بی تردید را برایتان آرزومند‌ است. سفرتان سبز!


نویسنده: ابوالفضل شفیعی مقدم: به اشتراک گذاری این مطلب