تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

جاذبه های گردشگری روسیه

پیشینۀ این کشور به­‌عنوان حکومتی مستقل، نه از لحاظ وسعت به روسیۀ کنونی شباهتی داشت و نه به لحاظ قدرت سیاسی! حکومت متحد روسی در قرن چهاردهم میلادی تشکیل شد؛ اما قدرت سیاسی و فرهنگی این کشور با اصلاحاتی که تزار پتر کبیر پیاده کرد، در قرن هجدهم به جهان نمایان شد. در سال ۱۲۹۶ هجری خورشیدی، مطابق با سال ۱۹۱۷ میلادی بود که انقلاب کمونیستی در این کشور اتفاق افتاد و نام آن به «اتحاد جماهیر شوروی» تبدیل شد. در سال ۱۳۷۰ یا ۱۹۹۱ میلادی، پس از سال­‌های متمادی، جنگ سرد با غرب فروپاشید و فدراسیون روسیه بر جای آن جلوس کرد. از آن سال­‌های دور تا به امروز، بناهای یادبود بسیاری به‌­جا مانده که گویای روزهای گذشته بر این دیار است. موزه‌­های این کشور یکی از مهم­‌ترین جاذبه های گردشگری روسیه است. حضور اقوام گوناگون در تاروپود تاریخ این کشور وسیع، تنوع فرهنگی بسیاری را رقم زده است. همان­‌طور که ذکر شد، با گذر تاریخ، بالغ بر 160 قشر گوناگون و متفاوت از اقوامی همچون اسلاوها، باشقیر، تاتارها، ارتدکس‌‌ها، چچنی‌‌ها و بوداییان با نژاد روس پیوند خورد تا خلق شگرف نمایه­‌های تاریخی-فرهنگی امروز را رقم بزند؛ از این رو جاذبه های تاریخي و فرهنگی روسیه بسیار مورد توجه گردشگران تور سن پترزبورگ و تورهای مسکو قرار گرفته است.

جاذبه های گردشگری روسیه


وسیع‌­ترین کشور آرمیده در شمال اوراسیا که آسیای شمالی را به اروپای شرقی متصل کرده، روسیۀ گسترده است. این سرزمین بوران‌­زدۀ قفقاز میان اقیانوس آرام شمالی، اقیانوس منجمد شمالی، دریای خزر، دریای سیاه و دریای بالتیک آرمیده و گستردگی­‌اش آن­را با چهارده کشور آسیایی و اروپایی همسایه کرده است. جالب است بدانید، این وسعت باعث بروز اختلاف زمانی یک تا هشت ساعته میان شهرهای این کشور شده است، پس در سفر به روسیه به این اختلاف زمانی توجه داشته بشید تا در طول سفرتان در تور روسیه با مشکلی مواجه نشوید. روس­‌ها نژادی از نژادهای اسلو شرقی هستند و حدود ۸۰ درصد (۱۱۵ میلیون تن) از مردمان روسیه را تشکیل می‌­دهند. بیست درصد باقی، سایر نژادهای این کشور را تشکیل دادند که عبارت‌‌اند از: تاتار، اوکراینی، چوواش، چچنی، ارمنی، داغستانی، مغول، آواری، اینگوش، چرکس، بالکار، اوستیایی، آذری، گرجی، و... . زبان رسمی روسیه، زبان روسی است؛ اما ۲۷ زبان دیگر نیز در جمهوری‌‌ها و مناطق خودگردان این کشور برقرار است. این کشور ۲۱ جمهوری خودگردان را دربرگرفته که بيشتر آن‌­ها در جنوب باختر کشور (قفقاز شمالی) قرار دارند. شایان ذکر است که برخی از آن­ها مانند داغستان، تا حدود دویست سال پیش جزئی از قلمرو شگفتی­‌ساز ایران بودند. فرهنگ پربار این کشور، هنرمندان و نویسندگان معروفی را مانند تولستوی و داستایوفسکی تقدیم دنیای ادبیات و شاخه‌­های هنری دیگر کرده­ است.

جاذبه های گردشگری روسیه


کشور پهناور روسیه، طبیعت بسیار جذابی را در سینه حافظ است. رودخانه­‌های بی­شمار آن که در نواحی شمالی، در بیشتر ایام سال منجمد هستند، اواخر تابستان را دلپذیر و خنک سپری می­کنند. شیب‌­های مهیب دامنۀ قفقاز که مسیر مورد علاقۀ کوهنوردان حرفه­ای شده است، یخچال‌­های طبیعیِ عظیمی را بر دوش می‌‌کشند؛ اما دژی مستحکم در برابر بوران سیبری و سرمای طاقت­‌فرسای دمیده از شمال هستند. چشم‌‌اندازهای طبیعی این خطه در تمام جهان نظیری ندارد؛ همان‌­طور که می‌­دانید، پهنه­‌های وسیع آبی بسیاری مرز مشترک با این کشور را به اشترک گذاشته­‌اند؛ اما قطعا نمی‌­دانید قدیمی‌­ترین ساحل تفریحی جهان در این کشور قرار دارد. جاذبه های طبیعی تفریحی روسیه ، پاسخگوی بسیاری از گردشگران این خطۀ وسیع بوده است. عمیق­ترین و قدیمی­‌ترین دریاچۀ جهان به‌­لحاظ ژئومورفولوژی، به‌­نام دریاچۀ بایکال در این کشور واقع شده است. دریاچۀ بایکال حدود 20 درصد از آب تازۀ جهان را در برگرفته و به مردمان بومی تقدیم کرده است. بایکال 25 میلیون سال است که در محاصرۀ رشته‌­کوه‌­های زنجیره‌­ای قرار گرفته که همین امر موجب حیات آن شده است. این دریاچۀ شفاف به دلیل ویژگی‌‌های منحصربه‌­فردش، به مروارید سیبری مشهور است.

قبل از سفر به روسیه و برنامه­‌ریزی برای روزهای نه‌­چندان طولانی سفر خود، راهنمای سفر به روسیه را مطالعه بفرمایید تا بر هرگونه خلل و دشواری فائق آیید.

مانلی پرواز، نقشی از اعتماد، سفری بی‌‌تردید را برایتان آرزومند است. سفرتان سبز!

نویسنده: صحرا فرنیا: به اشتراک گذاری این مطلب