تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

بازار ادویه استانبول

یکی از شیرین‌ترین تجربه‌‌ها در سفر به استانبول، بازارگردی و خرید کردن از بازارهای سنتی این شهر است. بازار ادویه استانبول هم از جمله بازارهای قدیمی و محبوب این شهر محسوب می‌‌شود که در این مقاله به شرح آن پرداخته‌ایم.


یکی از شیرین‌ترین تجربه‌‌ها در سفر به استانبول، بازارگردی و خرید کردن از بازارهای سنتی این شهر است. بازار ادویه استانبول هم از جمله بازارهای قدیمی و محبوب این شهر محسوب می‌‌شود که در این مقاله به شرح آن پرداخته‌ایم.


توضیحات

سفر به استانبول معمولا شامل خرید و بازارگردی در بازارهای سنتی و قدیمی این شهر می‌شود. خریدکردن شاید برای بسیاری از مسافران تور استانبول، خاطره‌انگیزترین لحظات سفر را بسازد. حالا اگر لذت خریدکردن در زیر سقف‌ها و گنبدهای قدیمی، با مغازه‌هایی با چند قرن سابقه همراه شود، خاطراتی خوش و فراموش‌ناشدنی را برایتان رقم می‌زند. آژانس مسافرتی مانلی پرواز قصد دارد در این مقاله یکی از محبوب‌ترین مراکز خرید استانبول، یعنی بازار ادویه استانبول را به شما معرفی کند.

یکی از هیجان‌انگیز‌ترین نقاط استانبول، بازار ادویه است که آن را بازار مصری‌ها هم می‌نامند. این بازار در دهۀ 1660 میلادی، به عنوان بخشی از یِنی کامی یا همان مجموعه مسجد جدید ساخته شد تا نگهداری از مسجد و نهاد‌های وابسته‌اش، مثل مدرسه، بیمارستان و حمام‌های متعدد را آسان‌تر کند و در هزینه‌ها کمک‌کننده باشد.

بازار ادویه استانبول، یکی از قدیمی‌ترین بازارهای سرپوشیدۀ استانبول است. این بازار، نامش را از ادویه‌های متعدد و مرغوب، گیاهان دارویی و سایر محصولاتی که سالانه همراه با کاروان مصری به اینجا آورده می‌شدند و در غرفه‌های مختلف به فروش می‌رسیدند، گرفته است.

این بازار که به شکل L طراحی شده، شامل 88 حجره است. این بازار 6 ورودی دارد. مغازه‌های یکی از این ورودی‌ها، با نام هاشِکی، دو طبقه هستند. در خلال امپراطوری عثمانی، از طبقۀ دوم این قسمت، به عنوان دادگاهی استفاده می‌شد که مشتری‌ها و مغازه‌دارها می‌توانستند شکایت‌های خود را در آن مطرح و مشکلاتشان را حل کنند؛ همچنین در طول این دوره، غرفه‌های این بازار پر از ادویه و گیاهان دارویی بوده و حتی دارو‌های مختلفی نیز در اینجا یافت می‌شده است که بیشترشان بر اساس متن کتابِ «اشتهای خوب» تهیه می‌شدند.

بازار ادویه استانبول


   امروزه محصولات سنتی، مانند ادویه، چای‌های گیاهی، میوه‌ها و مغزهای خشک‌شده و دسرهای ترکی (مخصوصال راحت‌الحلقوم) را می‌توانید در کنار مغازه‌های جواهرفروشی، پارچه، لوازم آشپزخانه و انواع سوغاتی‌ها پیدا کنید. در تقاطع خیابانِ کوتاه و طولانیِ بازار، منطقه‌ای به اسمِ میدان دعا وجود دارد که در آن، یک کوشک اذان تعبیه شده است. این بخش که تماما از چوب ساخته شده، برجسته‌ترین قسمت بازار است. وقتی که بازار باز باشد، فردی مغازه‌داران و تجار را به نماز دعوت و برایشان آرزوی رزق و روزی می‌کند.

بازار مصری به خاطر دو آتش‌سوزی بزرگی که در سال‌‌های 1691 و 1940 در این مکان رخ داد، آسیب‌های زیادی را متحمل شد. شکلِ کنونیِ این بازار، ناشی از بازسازی‌هایی است که بعد از آتش‌سوزی سال 1940 به دست شهرداری استانبول صورت گرفت.

بازار ادویه استانبول


   بازار ادویه استانبول در محلۀ امینونو و فاتح جای گرفته است که نقشۀ گوگل آن را می‌توانید در این آدرس پیدا کنید. بازدیدکننده‌ها می‌توانند همه‌روزه از ساعت 8 صبح تا 7.30 شب به این بازار سر بزنند. البته فراموش نکنید که بازار ادویه استانبول در روزهای تعطیل رسمی فعالیت نمی‌کند.

اگر در میدان تقسیم استانبول باشید، می‌توانید به چند روش خودتان را به بازار ادویه برسانید. اگر حوصله پیاده‌روی داشته باشید، باید خودتان را برای یک قدم‌زنی 1 ساعته آماده کنید. البته در طول این راه مناظر زیبایی را به چشم خواهید دید و از روی خلیج شاخ طلایی هم عبور خواهید کرد؛ همچنین می‌توانید از میدان تقسیم، سوار فانیکولارِ کاباتاش شوید، از کاباتاش سوار تراموا شوید و خودتان را به بایزید برسانید. بازار بزرگ استانبول در بایزید است و از آنجا می‌توانید از خیابان محمدپاشا به امینونو بروید و خودتان را به بازار ادویه برسانید.

مانلی پرواز، نقشی از اعتماد، سفری بی‌تردید را برایتان آرزومند است. سفرتان سبز!

نیاز به مشاوره دارید؟
ما در مورد خدمات، تورها و هتل ها، جزئیات هزینه ها و تهیه یک پیشنهاد شخصی را به شما اعلام خواهیم کرد!
اطلاعات نویسنده
نویسنده
اسدالله حقانی
تورهای پیشنهادی


: به اشتراک گذاری این مطلب