تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

کافه قلیان در استانبول

شاید دلتان بخواهد بعد از یک گشت و گذار در دل استانبول، در کافه‌‌ای به استراحت مشغول شوید و در کنار قهوه یا چای، قلیانی دود کنید. استانبول از این لحاظ همه چیز را برایتان فراهم می‌کند. با مانلی همراه شوید تا با قلیان ترکی آشنا شویم.

 

شاید دلتان بخواهد بعد از یک گشت و گذار در دل استانبول، در کافه‌‌ای به استراحت مشغول شوید و در کنار قهوه یا چای، قلیانی دود کنید. استانبول از این لحاظ همه چیز را برایتان فراهم می‌کند. با مانلی همراه شوید تا با قلیان ترکی آشنا شویم.

 

توضیحات
تور استانبول فقط شامل گشت و گذار و بازدید از جاهای دیدنی استانبول نمی ‌شود. گاهی شاید هوس کنید سری هم به کافه‌ قلیان‌‌ های شهر بزنید! قلیان ‌های ترکی که محلی‌ ها به آن نارگیل می‌ گویند، قرن‌‌هاست که در این کشور مورد استفاده قرار می ‌گیرد. در قلیان های ترکی، تنباکو‌هایی با طعم‌ های مختلف استفاده می ‌شود و این سنت 500 ساله، هنوز هم در کافه‌ های دنج و دیدنی استانبول به چشم می‌ خورد. پس اگر شما هم اهل قلیان کشیدن هستید و هوس سفر به استانبول در ذهنتان می‌چرخد، در این مقاله با آژانس مسافرتی مانلی پرواز همراه شوید.


کافه قلیان در استانبول


تاریخچۀ قلیان در استانبول

با اینکه قلیان به عنوان یکی از مشخصه ‌های ترکیه درنظر گرفته می‌ شود، ریشه و اصل آن از هندوستان و زمانی آمده است که نارگیلی را خالی و یک نی درونش فرو می‌ کردند. در قرن شانزدهم، قلیان – که در ترکی آن را نارگیل می ‌گویند – راهش را به امپراطوری عثمانی باز کرد. قلیان‌ های باکیفیت‌‌تر از جنس سرامیک بودند؛ اما قلیان ‌های شیشه‌ ای رایج‌ شدند. قلیان در دهۀ 1700، یعنی در دوران اوج امپراطوری عثمانی، محبوبیت بیشتری پیدا کرد؛ حتی تا اواخر دوران عثمانی، به یک نماد ویژه برای این کشور بدل شد و قلیان دودکردن در کنار سلطان، افتخاری بود که نصیب هر کسی نمی‌‌شد! اما وقتی در طول جنگ جهانی دوم، سیگار به بازار آمد، قلیان‌ دودکردن برای مدتی محبوبیتش را از دست داد. بعد از دهۀ 1990 بود که استفاده از قلیان دوباره احیا شد. امروزه در ترکیه، مرد و زن، پیر و جوان از قلیان کشیدن در کافه‌ ها و قهوه‌خانه‌ های مختلف لذت می‌ برند. قلیان ‌ها در دوره‌ ای به آثار هنری تبدیل شده بودند. شیشه‌ های قلیان در رنگ ‌ها و طرح‌ های مختلفی تولید می‌ شدند و شلنگ ‌ها را با کارهای هنری و صنایع دستی، تزیین می ‌کردند.


 کافه قلیان در استانبول


در استانبول چه قلیانی بکشیم؟

در دوران قدیم، فقط تنباکوی ساده برای قلیان مصرف می‌ شد، البته امروزه انواع تنباکوهای طعم‌‌دار در دسترس قرار گرفته‌‌اند؛ پس اولین کاری که بعد از وارد شدن به یک کافه قلیان انجام می‌ دهید، این است که یک طعم برای خودتان انتخاب کنید. تنباکوی قلیان می ‌تواند بسیار قوی و گیرا باشد و از تخمیر آب‌میوه‌‌های مختلف به دست آمده باشد. طعم سیب (آلما) یکی از طعم ‌های کلاسیک برای قلیان ترکی است؛ اما بد نیست طعم‌ های دیگر را هم امتحان کنید؛ مثلا توت فرنگی (شیلِک)، موز (موز)، هلو (شِفتالی)، نعنا (نانا) و ... ؛ البته ترکیبی از آن­ ها هم می ‌تواند خوب باشد.

در استانبول، کجا قلیان بکشیم؟

بیشترین تراکم کافه قلیان‌‌های استانبول را در منطقۀ Tophane خواهید یافت، چرا که اصلا نامِ دومِ اینجا را مرکز قلیان گذاشته‌‌اند! در بیشتر کافه های اینجا، میهمانان می‌ توانند زیر درختان سرسبز بنشینند و قلیان دود کنند. در ادامه، چهار مورد از بهترین کافه قلیان های استانبول را به شما معرفی می‌کنیم:


کافه قلیان در استانبول


کاقه قلیان اِرنلِر استانبول : 

این کافه در منطقۀ چمبرلی‌ تاش قرار دارد و دارای ظرفیت پذیرایی از 200 نفر است. این کافه یک باغ دل‌انگیز دارد و علاوه بر قلیان ‌های ساده و طعم‌‌دار، می ‌توانید از انواع چای ‌ها و نوشیدنی ‌های آن هم لذت ببرید. این کافه از اوایل صبح تا 2 نیمه شب باز است.


کافه نارگیلِم استانبول : 

این کافه درست کنار مسجد نصرتیه قرار دارد و باغ زیبایی چشمانتان را نوازش می‌ دهد. البته فضای داخلی‌‌اش هم تزئینات جالبی دارد . در این کافه می‌توانید تنباکوهای ساده و طعم‌‌دار را انتخاب کنید و در کنارش، چای یا قهوۀ ترکی اصل سفارش بدهید.


کافه قلیان ارزوروم استانبول : 

این کافه یکی از قدیمی‌‌‌ترین کافه قلیان‌‌‌های استانبول است و قبلا در زیر پل قدیمی گالاتا قرار داشت. با بازسازی پل، این کافه به منطقۀ Tophane منتقل شد. این کافه هم مثل سایر کافه ‌‌های این محله، 24 ساعته باز بوده و برای گروه‌‌‌های توریست‌‌ها بسیار مناسب است.


کافه قلیان کَن استانبول : 

این کافه که در منطقۀ Tophane جای گرفته ، کافه‌‌ای تازه‌‌تاسیس است و انواع تنباکوهای طعم‌‌دار را همراه با قهوه ترکی و سایر اسنک‌‌های ترکی، به صورت 24 ساعته ارائه می ‌دهد.


مانلی پرواز، نقشی از اعتماد، سفری بی‌تردید را برایتان آرزومند است. سفرتان سبز!

نیاز به مشاوره دارید؟
ما در مورد خدمات، تورها و هتل ها، جزئیات هزینه ها و تهیه یک پیشنهاد شخصی را به شما اعلام خواهیم کرد!
اطلاعات نویسنده
نویسنده
صحرا فرنیا
تورهای پیشنهادی


: به اشتراک گذاری این مطلب