تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

جاذبه های تاریخی و فرهنگی کوش آداسی

جاذبه‌های تاریخی کوش‌آداسیبر همگان روشن است که در کشور زیبای ترکیه‌، با فرهنگ و تاریخی غنی‌، جاذبه‌های تاریخی شگفت‌انگیزی خودنمایی می‌کند و بسیاری از این جاذبه‌ها در شهر تاریخی کوش‌آداسی تنه بر زمین ساییده‌اند. کوش‌آداسی، در لغت به معنای جزیرۀ پرنده، در نوار ساحلی منطقۀ اژه قرار گرفته و یکی از بنادر مهم ترکیه است. اگر قصد سفر به ترکیه را دارید، سفر به کوش‌آداسی را در لیست شهرهای مورد نظرتان بگنجانید و فرصتِ بازدید از جاذبه های گردشگری کوش‌آداسی را از دست ندهید. شهرتِ جاذبه‌ های تاریخی کوش‌آداسی ،‌ برخاسته از معماری باشکوه و قدمت‌ آنها است. اگر در تور کوش آداسی، در پی بازدید از مکان های دیدنی کوش‌آداسی هستید، تور کوش‌آداسی مانلی پرواز، به خصوص تور ارزان کوش‌آداسی و تور لحظه آخری کوش‌آداسی، گزینه هایی طلایی‌اند که پیش رویتان قرار می‌گیرند.

اگر هوای سفر به این پرنده‌چهره به سرتان افتاد، قیمت بلیط هواپیما کوش آداسی و قیمت تور کوش آداسی را در بهترین حالت از مانلی بخواهید.

در ادامۀ این مقاله، آژانس هواپیمایی مانلی پرواز قصد دارد برخی از جاذبه های دیدنی کوش آداسی را به همراهان گردشگر عزیز، معرفی کند. با مانلی پرواز همراه باشید.

اِفِسوس (Ephesus)

شهر افسوس، یکی از آثار باستانی متعلق به دورۀ یونان باستان، به‌عنوان بندری در دره‌ای حاصلخیر بنا شد و مهم‌ترین منطقۀ تجاری آن زمان به‌شمار می‌رفت، چرا که در مسیر تجاری مهمی قرار گرفته بود. اِفِسوس روزگاری یکی از مراکز مذهبی مسیحیان بود؛ اما امروز، تنها ویرانه‌های بازمانده از کتابخانه، ورزشگاه و تماشاخانۀ این شهر در این درۀ زیبا و سرسبز به چشم می‌خورند و گردشگران را مسحور خود می‌کنند. این شهر باستانی، روزانه، هزاران علاقه‌مند به تاریخ را به تماشا می‌کشاند. شهر تاریخی افسوس در سلجوک (Selcuk)، واقع در 30 کیلومتری کوش‌آداسی، بنا شده است.

معبد آرتمیس (Temple of Artemis)

معبد آرتمیس، یکی از عجایت هفتگانه است که در دورۀ هلنیستیک و در منطقه‌ای در نزدیکی افسوس بنا شده است. امروزه، تنها ویرانه‌های این بنای باشکوه عرض اندام می‌کند. مجسمۀ Artemision‌، یکی از آثارِ تاریخی مشهورِ این معبد، نمادِ فراوانی، ثروت و شکار است و اکنون، در موزۀ سلجوک نگهداری می‌شود. معبدِ شگفت‌انگیزِ آرتمیس در 18 کیلومتری کوش‌آداسی واقع شده است و هر 15 دقیقه، مینی‌بوس‌هایی از کوش‌آداسی به مقصدِ معبدِ آرتمیس حرکت می‌کنند.

خانه‌ ویرجین ماری یا مریم مقدس (House of Virgin Mary)

خانۀ ویرجین ماری، یکی از آثار تاریخی معروف و محبوب آرمیده در خاک کوش‌آداسی است که حقیقتا ارزش دیدن دارد! این شاهکار معماری رومی، بر روی کوه بلبل و در 9 کیلومتری افسوس بنا شده است. خانۀ ویریجین ماری، فضایی سرسبز و آرامش‌بخش دارد و همین آرامشِ روح‌نواز باعث شد ویرجین ماری به این سرزمین آرام و سرسبز قدم بنهد و سال‌های آخر عمرش را در این خانۀ زیبا بگذراند.

در این سفر، سنت جان (Saint John) نیز همراه مریم مقدس بوده و سال‌ها در این منطقه، به تبلیغ و گسترشِ مسیحیت پرداخته است. در قرن چهارم میلادی، این خانۀ سنگی و مزارِ مریم مقدس با هم ادغام و به یک کلیسا تبدیل شدند. این خانۀ دو طبقه دارای یک اتاق انتظار (که اکنون محل روشن‌کردن شمع است)، آشپزخانه‌ای که در دهۀ 1940 بازسازی شد، اتاق خواب، اتاق نیایش (فضای کلیسا) و اتاق آتشگاه (نمازخانۀ کوچکی برای مسلمانان) است. اکنون، بازدیدکنندگان می‌توانند از بخش مرکزی و اتاق واقع در سمت راست محراب بازدید کنند.

«چشمۀ مریم»، یکی دیگر از جذابیت‌های این شاهکار سنگی است که خارج از فضای کلیسا، از دل زمین می‌جوشد. آبِ شورِ این چشمه دارای خواص درمانی بسیاری است. در دهۀ 1960، پاپ پاول ششم از این معبد بازدید و در دهۀ 1980، پاپ جان پول دوم معبدِ ویرجین ماری را زیارتگاه مقدسِ مسیحیان اعلام کرد. مسلمان نیز مریم مقدس را مادر یکی از پیامبران الهی می‌دانند؛ ازاین‌رو، از این خانه بازدید می‌کنند. هر سال، در تاریخ 15 آگوست، مراسمی با هدفِ گرامی‌داشت «عروج مریم» در این خانه برگزار می‌شود.

سون اسلیپرز یا اصحاب کهف (Seven Sleepers)

مدفنِ اصحابِ کهف در غاری طبیعی، در دل دامنۀ کوه Mount Pion (PanaYlr) جای گرفته که با نام سون اسلیپرز گوتو (Seven Sleepers' Grotto) یا غار اصحاب کهف مشهور است.

سنت جان (St. John)

سنت جان آخرین سال‌های عمرش را در سرزمینی در حوالی اِفِسوس سپری کرد و در بخش جنوبی Ayosolug Hill ، به خاک سپرده شد. در قرن چهارم میلادی، کلیسای کوچکی بر مقبره‌ی او بنا گردید. در دوران امپراطوری ژوستینین (527 تا 565 میلادی) این بنا به بازیلیکا تبدیل شد. این بنای سنگی باشکوه به شکل صلیبی با شش گنبد طراحی شده است و از شاهکارهای معماری آن عصر به شمار می‌رود. دیوارهای اطراف کلیسا برای محافظت از این بنا دربرابر حمله‌ی اعراب، در قرن هفتم و هشتم میلادی، برافراشته شده است. در قرن چهاردهم، با حمله‌ی ترک‌ها به این سرزمین، بازیلیکا به مسجد تبدیل شد و، در همان قرن، این بنای باشکوه در اثر زلزله‌ای شدید تخریب شد. از سال 1973، حفاری‌های اطراف بازیلیکای سنت جان، تحت نظارت Ekrem Akurgal و حمایت‌های مالی George B. Quatman، آغاز شد. این بازیلیکای باستانی در 18 کیلومتری شمال کوش‌آداسی تنه بر زمین ساییده و هر 15 دقیقه، مینی‌بوسی از کوش‌آداسی به سمت این بنا حرکت می‌کند. 

افرودیسیاس (Aphrodisias)

سرسبزی درختانِ زیتون و صنوبرِ ریش‌دوانده در این شهر قدیمی، زیبایی این مکان تاریخی باشکوه را دوچندان کرده است. این شهر باستانی، مهدِ فلسفه و پزشکی دوران باستان بوده و کارگاه‌های مجسمه‌سازی آن نیز از شهرت خاصی برخوردار بوده است. مسجمه‌های آفریده‌شده در این کارگاه‌ها در سرتاسر امپراطوری روم شهرت داشته‌اند. 

مسجد عیسی بیگ (Isa Bey Mosque )

مسجد عیسی بیگ، یکی از شاهکارهای معماری سلجوقیان، در خلال سال‌های 1374 تا 1357، بنا و در سال 1934، بازسازی شده است. برخلاف معماری سنتی، معماری این بنا قرینه نیست و جای پنجره‌ها، درها و گنبدها نامتقارن‌ هستند. گنبدهای این مسجد، مزین به فیروزه‌ و فاینس‌های(نوعی سفال‌گری خاص که در آن از لعاب‌های نازک استفاده می‌کنند) آبی است. در تاج‌مانند این مسجد به سبک معماری سلجوقیان طراحی شده است. این بنای چشم‌نواز و باشکوه در 18 کیلومتری شمال کوش‌آداسی جلوه‌گری می‌کند.


مانلی پرواز، نقشی از اعتماد، سفری بی‌تردید را برایتان آرزومند است. سفرتان سبز!

نویسنده: پروین سهیلی: به اشتراک گذاری این مطلب