تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

جاذبه های تاریخی و فرهنگی ترکیه

تاریخ و فرهنگی غنی با طبیعت حیرت‌انگیز ساحلی، دست‌به‌دست هم داده تا از ترکیه کشوری گردشگری بسازد. وجود بناهای تاریخی پر تعداد با پیشینه‌ای حیرت‌انگیز، هم فرهنگی غنی تولید کرده و هم در رتبه‌بندی جهانی، ترکیه را به ششمین کشور گردشگری جهان بدل ساخته است.

اگر با تور استانبول، چه با تور لحظه آخری ، چه با تور ارزان، به این پهنۀ دیدنی قدم می‌گذارید، از گنبد و مناره‌های استانبول گرفته تا ویرانه‌های رومی کرانه‌های غربی و جنوبی، از سواحل آنتالیا و چشم‌اندازهای گستردۀ مدیترانه‌ای گرفته تا کوه‌های مه‌آلود دریای سیاه شرقی که بسیار مورد توجه گردشگران تور آنتالیا است، شما را در شگفتی و حیرت فرو خواهد برد.

با اینکه حوادث سیاسی، مانند حملات داعش، اختلاف با کشورهای همسایه و ... در برهه‌ای از زمان آمار گردشگری این سرزمین را رو به رکود برد؛ اما دوباره این کشور توانست به رتبۀ خود بازگردد. گرچه زیبایی‌های خفته در این سرزمین سبز پرتعداد است، آژانس مسافرتی مانلی پرواز در این فرصت مغتنم، تنها سری به گوشه‌وکنار این پهنۀ یشمین می‌زند و برخی از جاذبه‌های محیرالعقول این پهنه را به گردش‌دوستان معرفی می‌کند. با مانلی پرواز همراه باشید.   

آمفی تئاتر آسپندوس (آنتالیا)

جاذبه.jpg


  اندکی که از مرکز شهر و آسمان‌خراش‌های مدرن شهر آنتالیا فاصله بگیریم و رهسپار کرانه‌های شرقی شویم، جلوه‌های حیرت‌انگیز طبیعت، خود را به‌ نمایش خواهد گذاشت. میان درختان انبوه و سربه‌فلک کشیده، منطقه‌ای تاریخی به نام سریک Serik عرض‌اندام می‌کند که بنای عظیم آمفی تئاتر باستانی آسپندوس aspendos را در آغوش کشیده است. این آمفی‌تئاتر وسیع با قطر 96 متری و ظرفیتی بالغ بر 12000 نفر در شرق منطقۀ سریک قرار گرفته و بخشی از تاریخ پر پیچ‌وخم ترکیه را روایت می‌کند. سبک و سیاق این بنا شما را به یونان و روم باستان خواهد برد.

این بنا در سال دوم میلادی به سبک روم باستان و در دوران مارکوس آئورلیوس آنتونیوس Marcus Aurelius Antoninus ، امپراتور شهر پامفیلیه یا پامفیلیا (حدودا آنتالیای کنونی) ساخته شد. ساکنان این شهر بازماندگان جنگ تاریخی تروا بودند؛ اما جالب است بدانید که در سال‌های پیش از آن، در قرون 5 و 6 (حدود سال 546) پیش از میلاد، پارسیان بر این سرزمین تسلط داشتند.

آدرس: ترکیه، آنتالیا، منطقه باستانی سریک، آسپندوس، آمفی تئاتر باستانی آسپندوس.

پاموک کاله – شهر باستانی هیراپولیس ( دنیزلی )

پاموک قلعه.jpg


  جنوبِ غربی ترکیه، چشم‌اندازی وسیع و پلکانی را به‌ نمایش گذاشته که در نگاه اول، غیرواقعی می‌نماید. پاموک کاله یا به فارسی، کاخ پنبه‌ای، شیب‌ِ پلکانی طبیعی از جنس سنگ رسوبی تراورتن است که از آب‌های معدنی چشمه‌های آب‌گرم پدید آمده است. این شگفتی طبیعی در نزدیکی شهر صنعتی دنیزلی (جنوب‌ غربیِ ترکیه) قرار دارد؛ اما این چشم‌انداز خیره‌کننده فقط یک منظرۀ طبیعی شگفت‌انگیز نیست!

1جاذبه.jpg


  شهر باستانی و یونانی هیراپولیس در ابتدای قرن دوم میلادی بر روی این چشمه‌های داغ بنا شده و تا قرون وسطای میانه مملو از سکنه بوده است. ویرانه‌های این شهر؛ حمام‌ها، معابد و کاخ این شهر یکی از بناهای تاریخی مهم این منطقه به‌شمار می‌رود. ساکنان این شهر باستانی در آن‌ سال‌ها در جوار چشمه‌های داغ، حمام‌هایی وسیع بنا کرده بودند و علاوه‌بر لذت آبتی، از خواص بی‌شمار آن نیز بهره می‌بردند. از آنچه بازمانده می‌توان دریافت که در این شهر، مجموعۀ نظامی قدرتمندی وجود داشته و با اینکه در سال ۶۰ میلادی به علت وقوع زلزله ویران شده، هنوز هم یادواره‌های تاریخ و ذکاوت بشریت در این منطقه رخ‌نمایی می‌کند.

کوه نمرود (آدی‌یامان)

2کوه نمرود.jpg


  بنای عظیمی متعلق به امپراتوری کوچک و مستقل ارمنی است که بر اساس مستندات تاریخی، در سال ۱۶۲ پیش از میلاد شکل گرفته است. کوه نمرود که در استان آدی‌یامان و در جنوب شرقی کشور ترکیه قرار گرفته، آرامگاه پادشاهی مقتدر است که در بین سال‌های 34 تا 69 پیش از میلاد در این منطقه حکمرانی کرده است. آنتیخوس اول، مشهورترین پادشاه کوژمان بود که دودمانی ایرانی-یونانی داشت. این سازۀ باستانی از بناهای تاریخی دوران هلنی به‌شمار می‌آید. این بنای باشکوه، محل مورد علاقۀ گردشگران ترکیه در ماه اکتبر است؛ چراکه علاوه‌بر جلوه‌های طبیعی این منطقه، از قدمت و هیبت این کوه استوار نیز لذت خواهید برد.

کتابخانه سلسوس (آنتالیا)

3جاذبه.jpg


  یکی از محبوب‌ترین جاذبه های تاریخی ترکیه ، ویرانه‌های شهر اِفِسوس در سواحل غربی این کشور است؛ چراکه یکی از عجایب هفتگانۀ عهد باستان، یعنی معبد آرتمیس در این شهر باستانی آرمیده است. این شهر پر فرازونشیب در سال 401 میلادی به‌فرمان اسقف اعظم شهر قسطنطنیه تخریب شد؛ اما برخی از سازه‌ها، از جمله سالن تئاتر بزرگ و کتابخانۀ سلول هنوز مشهود است. این کتابخانه، دوازده‌هزار طومار را در دلش حفظ کرده و از سال 125 پس از میلاد، میزبان کاوشگران علم و هنر بوده است. نام سلسوس از نام فرماندار آسیایی این شهر برگرفته شده و در دهۀ هفتاد به دقت مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت. این فضا پس از سپری‌کردن تاریخی پرفرازونشیب و شاهدبودن حوادثی عجیب، به شکل باشکوه امروزی‌اش درآمده است.

ایاصوفیه ( استانبول)

4ایاصوفیه.jpg


  کاخ پادشاهی ایاصوفیه، یادگار قرن ششم میلادی در استانبول است که برای جاستینیان، امپراتور روم شرقی ساخته شد. این شاهکار معماری رومی بیش از هزارسال، ستارۀ بزرگ‌ترین فضای بستۀ دنیا بر شانه‌هایش می‌درخشید. گنبد عاجی این بنا که 31 متر قطر دارد، از دوردست‌ها چشمانتان را به نوازش می‌گیرد. این سازۀ باشکوه، از ابتدای پدیدآمدنش تا به امروز، کاربری‌های متفاوتی را تجربه کرده است. در سال 1935 ایاصوفیه تبدیل به‌ موزه شد و تا کنون میزبان گردشکران فرهنگ‌دوست کشور ترکیه بوده است.

مانلی پرواز، نقشی از اعتماد، سفری بی تردید را برایتان آرزومند است. سفرتان سبز!: به اشتراک گذاری این مطلب