تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

جاذبه های تاریخی فرهنگی پاتایا

پاتایا به‌عنوان مرکز خوشگذرانی تایلند توانسته با آوازه سوروطرب شبانه‌اش، به مقصد بسیاری از گردشگران تبدیل شود؛ بااین‌حال، پاتایا هم تنها محدود به داشتن مکان های دیدنی پاتایا نشده و سهم بسیاری از تاریخ و سنت تایلند نیز برده‌ است. اگر تور تایلند مدنظر شما، زمان کافی در اختیارتان قرار دهد، خواهید دید که پاتایا تنها یک شهر ساحلی عادی با شب‌های پر ماجرا نیست. فضای حاکم بر این شهر و مناظر طبیعی و جاهای دیدنی پاتایا به قدری زیباست که حتی یک گشت‌وگذار کوتاه‌مدت هم لذتی بی بدیل را برایتان به ارمغان خواهد آورد؛ پس حتی اگر تنها گزینۀ ممکن برای شما تور ارزان تایلند؛ است هم جایی برای نگرانی وجود ندارد، تنها کافی‌ست از اطلاعات این مقاله که به‌وسیلۀ متخصصان ما در مانلی پرواز گرده‌آوری شده بهره ببرید تا سفری بهینه و لذت‌بخش را تجربه کنید. اگر مقصودتان از سفر، کشف ناشناخته‌ها و تجارب تازه است و می‌خواهید "سیرو فی الارض" کنید، اجازه ندهید شهرۀ پاتایا شما را از هدفتان بازدارد. مطمئن باشید که جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی پاتایا چیزی بیشتر از ساحل آن به شما عرضه می‌کند! برای شناختن بعضی از این جاذبه‌های حیرت‌انگیز با آژانس هواپیمایی مانلی پرواز همراه باشید.

عبادتگاه حقیقت (Sanctuary of Truth)

مکان های دیدنی پاتایا| دیدنی های پاتایا|جاهای دیدنی پاتایا


اولین‌بار که این ساختمان را از نزدیک ببینید، حسی را تجربه ‌خواهید کرد که تابه‌حال تصورش را هم نکرده‌اید. ساختمان این عبادتگاه که با ظرافتی هنرمندانه از چوب ساج ساخته شده شما را به یاد سرزمین‌های رویایی می‌اندازد که در کودکی در کارتون‌های دیده‌اید و حتی روحتان از وجود این‌چنین رویایی خبر نداشته ‌است. نامی که با این بنا تداعی می‌شود و فلسفه ساخت آن تنها بر رازآلودگی این محل می‌افزاید.

ساخت این بنا _که شبیه به ترکیبی از معبد و قصر به نظر می‌رسد و در عین حال هیچ‌کدام از آنها نیست_ در سال 1981 آغاز شده و تا به امروز همچنان ادامه دارد. اوج هنر صنعتگری تایلندی‌ را می‌توان در این اثر که پر از کنده‌کاری‌های ظریف و هنرمندانه است به تماشا نشست. در فلسفه این مکان تاکید عمیقی بر حقیقت معنوی و فلسفی و نقش آن در ایجاد و نمو تمدن انسانی وجود دارد. یکی از پیام‌های اصلی قابل مشاهده در بطن این بنا که به‌وسیله کنده‌کاری‌ها و مجسمه‌های آن منتقل می‌شود، تاکید بر لزوم عناصر هفتگانه در وجود انسان است (عناصر هفتگانه: بهشت، زمین، پدر، مادر، ماه، خورشید و ستاره‌ها). برای درک‌کردن و غرق‌شدن در آرامش و معنویتی که بر این مکان حاکم است، هیچ نیازی به اعتقاد به ادیان و فلسفه نمایان در آن نخواهید داشت.

عبادتگاه حقیقت، بنایی با این حجم از خلاقیت هنری و زیبایی معنوی که اولین پیشنهاد ما از میان دیدنی های پاتایا به شماست، در خیابان دوازدهم جادۀ ناکولا واقع شده ‌است.

معبد وات فرا یای، مجسمۀ بودای بزرگ

مکان های دیدنی پاتایا| دیدنی های پاتایا|جاهای دیدنی پاتایا


محال است از کنار تپه پراتومناک بگذرید و متوجه مجسمه عظیم‌الجثه بودا بر فراز این تپه نشوید. این مجسمه، به‌عنوان بزرگ‌ترین شمایل در این معبد و در کل کشور، علاوه بر بومیانی را که روزانه برای عبادت به این محل می‌آیند، حجم عظیمی از گردشگران را نیز مجذوب طراحی ظریف و ابعاد عظیم خود می‌کند.

فضای سبز ایجاد‌شده و بوی عود پراکنده در فضا، علیرغم وجود جمعیت زیاد، فضای معنوی و آرامش‌بخش این معبد را حفظ می‌کند، گویی هر یک از بازدیدکنندگان غرق در چیزی هستند که خود نیز آن را درک نمی‌کنند. بودای بزرگ، تنها جاذبۀ این معبد نیست و شما در فضای معنوی ایجادشده می‌توانید از مجسمه‌های کوچک‌تری که در عین حال از زیبایی و ظرافت هنری بالایی برخوردارند نیز دیدن کنید و خیره به منظره‌ای که از ساحل جومتین (Jomtien Beach) قابل رویت است،‌غرق لذت شوید و سالن مسقفی را که با نگاره‌هایی زیبا، موزاییک‌کاری شده است، تحسین کنید.

راه‌پلۀ منتهی به معبد در هر طرف با مجسمه‌ای از اژدهای طلایی مزین شده است که در همان ابتدای ورود شما را مجذوب خود خواهد کرد. در ابتدای پله‌ها نیز شمایل مار هفت‌سری که نمادی افسانه‌ای‌ست از دهان اژدهای بیرون خزیده است؛ همچنین شمایل‌های کوچک‌تری از بودا در کنار بودای بزرگ قرار دارند که هر کدام ژست‌های خاصی داشته و نماد یکی از روزهای هفته‌اند. بیشتر توریست‌ها نمی دانند در کدام روز هفته متولد شده‌اند؛ اما این اطلاعات برای بومیان بسیار باارزش است؛ به‌طوری‌که این مجسمه‌های کوچک برای آنها ، کاربردی مثل سنگ ماه تولد را دارند.

قبل از رسیدن به بالای تپه، فروشنده‌هایی را خواهید دید که پرنده‌های کوچکی را می‌فروشند. بومیان بر این عقیده‌اند که خرید و سپس آزادکردن این پرندگان، مایه خوش‌شانسی می‌شود؛ اما پیشنهاد ما این است که به رونق این کسب‌وکار کمک نکنید، چرا که خریدن هر پرنده، به معنای اسارت پرنده‌ای دیگر است؛ اما اگر در کسب اقبال خوب مصر هستید، بهتر است که مقداری پول به معبد اهدا کنید تا هم احترامتان به سنت بومیان تایلند را ابراز کرده و هم به رونق بیشتر این جاذبه گردشگری کمک کنید.

بازار شناور پاتایا

مکان های دیدنی پاتایا| دیدنی های پاتایا|جاهای دیدنی پاتایا


بازار شناور پاتایا شامل چهار قسمت می‌شود که هر کدام نماد یک بخش (شمال، شمال شرق، مرکز و جنوب) از این کشور است. در این بازار دکه‌های غذا و میوه‌، مغازه های سوغاتی فروشی و حتی گالری‌های هنری فراوانی موجود است که تقریبا هر انتظاری را که از یک بازار محلی دارید؛ برآورده خواهد کرد. به منظور کسب بهترین تجربه، بهتر است قایقی کرایه و با سیری نیم‌ساعته در امتداد کانال‌ها زندگی پرجنب‌وجوش بومیان و کالاهای رنگارنگ بازار را نظاره کنید و طعمی خالص از فرهنگ تایلندی را بچشید.

علاوه بر کالاهایی که نماد بخش‌های مختلف تایلند هستند، معماری و طراحی خانه‌ها نیز هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند که با اندکی دانش می‌توانید از تفاوت ظریف آنها به وجد بیایید.

مانلی پرواز، نقشی از اعتماد، سفری بی‌تردید را برایتان آرزومند است. سفرتان سبز!

نویسنده: ابوالفضل شفیعی: به اشتراک گذاری این مطلب