تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

رستوران غذای محلی کیش

در این مطلب، آژانس مسافرتی مانلی پرواز شما را به اختصار با چندتا از غذاهای محلی کیش و یکی از معدود مکان‌هایی که آن‌ها را با طبخ سنتی ارائه می‌دهد، آشنا می‌کند.

در این مطلب، آژانس مسافرتی مانلی پرواز شما را به اختصار با چندتا از غذاهای محلی کیش و یکی از معدود مکان‌هایی که آن‌ها را با طبخ سنتی ارائه می‌دهد، آشنا می‌کند.

توضیحات

طی سال‌های اخیر، متاسفانه رشد رستوران‌های لوکسی که غذاهای فرنگی سرو می‌کنند، در جزیرهٔ کیش بسیار زیاد شده است و آن دسته از رستوران‌هایی که غذای ایرانی در منویشان دیده می‌شود، غذای محلی کیش را به مشتریانشان ارائه نمی‌دهند. غذاهای دریایی که در رستوران‌ های کیش سرو می‌شود نیز به همان روش سنتی جنوبی‌‌ها طبخ نمی‌شود؛ بنابراین، بیشتر مسافرانی که با تور کیش به این جزیره سفر می‌کنند، بدون آنکه فرصت چشیدن طعم خوراکی‌های خوشمزهٔ کیش را داشته باشند، به خانه‌های خود بازمی‌گردند؛ اما هنوز هم می‌توان غذای محلی کیش را در بعضی غذاخوری‌های آن پیدا کرد، البته اگر بدانید کجا دنبالشان بگردید! با آژانس هواپیمایی مانلی پرواز همراه باشید.

یکی از مشهورترین غذاهای جنوبی کشور، قلیه‌ماهی است. این غذا را در بسیاری از رستوران‌ های معروف کیش، مانند رستوران عمو اکبر یا رستوران برکت می‌توانید پیدا ‌کنید؛ اما قلیه‌ماهی را نمی‌توان غذای بومی کیش دانست. برای خوردن غذاهای خوشمزهٔ بومی کیش، مانند مرگوگ، هریسه و سمک مشوی، به رستوران‌های توریستی شناخته‌شده سر نزنید که کار به جایی نمی‌برید؛ بلکه این غذاها را تنها در دل جامعهٔ بومی کیش پیدا می‌کنید که متاسفانه مناطق زندگی‌شان هر سال در حال کوچک‌ترشدن است!

یکی از جاذبه‌ های تاریخی کیش که هنوز هم در این مناطق پابرجاست و بازدیدش برای عموم مردم آزاد است، خانه بومیان کیش (خانهٔ مردم‌شناسی بومیان کیش) نام دارد که در منطقه سفین قدیم کیش واقع شده است. در این خانه می‌توانید غذاهای محلی کیش را با طبخ خود بومیان نوش‌جان کنید؛ درحالی‌که در خانه‌ای معماری‌شده به سبک سنتی کیش نشسته‌اید.

رستوران غذای محلی کیش


   این خانه، درواقع رستوران نیست و از جاذبه ‌های دیدنی کیش محسوب می‌شود؛ اما از همهٔ گردشگرانی که به آن سر می‌زنند، با قهوه و خرما پذیرایی می‌شود. اگر می‌خواهید یک وعدهٔ غذایی را نیز آنجا بخورید، باید از قبل با مدیران خانه هماهنگ کنید. آن‌ها سفارشتان را می‌گیرند و به مردم بومی کیش که همان اطراف زندگی می‌کنند،‌ ارجاع می‌دهند. خانهٔ بومیان کیش، بهترین فضایی است که در آن می‌توانید غذاهای محلی کیش را امتحان کنید و در حال و هوای سنتی جزیره نیز قرار بگیرید.

البته احتمالا طی سفر چندروزه‌تان به کیش، تنها یک بار فرصت سرزدن به این خانه را پیدا می‌کنید؛ پس اگر برایتان سوال است که کدام یکی از غذاهای محلی کیش را سفارش دهید،‌ به توضیحاتی که در ادامهٔ مطلب در مورد بعضی از مشهورترین این غذاها ارائه شده است، توجه کنید.

محبوس لحم

محبوس لحم را می‌توان اصلی‌ترین غذای کیش به حساب آورد که به دلیل شهرت فراوانش می‌توان آن را در بعضی رستوران‌های غذای دریایی کیش نیز پیدا کرد؛ اما خوردن آن با دستپخت خود بومیان جزیره، لذت دیگری دارد. این غذا که در واقع، غذایی عربی است، ‌با برنج، گوشت (مرغ یا ماهی)،‌ نخود، کشمش و ادویه‌های متنوع عربی درست می‌شود. محبوس لحم از خوراکی‌های مجلسی و شاهانهٔ بومیان جزیره به شمار می‌آید و غذای سنگینی است.

مرگوگ

مرگوگ که به نام مرقوق نیز شناخته می‌شود، ترکیبی از انواع سبزیجات و گوشت است. موادی مانند پیاز، بادمجان، گوجه‌فرنگی، سیر و فلفل سبز تند با سیب‌زمینی و گوشت ترکیب و با ادویه‌جات معطر پخته می‌شوند. توپ‌های خمیری ساخته‌شده از آرد نان سنگک نیز در کنار این غذا سرو می‌شوند که بسیار سیرکننده‌اند.

سمک مشوی

رستوران غذای محلی کیش| سمک مشوی


   این غذای دریایی نیز در واقع غذایی عربی است؛ چرا که ویژگی متمایزکنندهٔ آن، ادویه‌جات عربی است که در آن استفاده می‌شود. ماهی سرخ‌شده یا کباب‌شده با این ادویه‌جات سرو می‌شود که طعم فوق‌العاده‌ای دارد.

هریسه

   هریسه ظاهری شبیه به حلیم دارد و می‌توان آن را نوعی حلیم عربی دانست. بلغور یا گندم پخته‌شده با گوشت مرغ یا گوساله، به همراه آرد، شکر، دارچین و هل، مواد این غذای خوشمزه را تشکیل می‌دهند که به همراه آبمیوه سرو می‌شود. این غذا با طعمی شیرین و عطری دلپذیر، میان بومیان کیش بسیار طرفدار دارد.

مانلی پرواز، نقشی از اعتماد، سفری بی‌تردید را برایتان آرزومند است. سفرتان سبز!


نیاز به مشاوره دارید؟
ما در مورد خدمات، تورها و هتل ها، جزئیات هزینه ها و تهیه یک پیشنهاد شخصی را به شما اعلام خواهیم کرد!
اطلاعات نویسنده
نویسنده
کیمیا رودگر
تورهای پیشنهادی


: به اشتراک گذاری این مطلب