تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

غذاهای محلی قشم

رستوران­گردی یکی از تفریحات سفر به نقاط دور است که شما را با فرهنگ و آداب­ورسوم منطقه آشنا می­کند. در سفر به قشم هم ممکن است با لیستی از نام­های خاص بر روی منوی رستوران­های محلی روبه­رو ­شوید تا به حال به گوشتان هم نخورده باشد. در این مقالۀ دوقسمتی به معرفی و روش پخت غذاهای محلی قشم پرداخته­ایم.

رستوران­گردی یکی از تفریحات سفر به نقاط دور است که شما را با فرهنگ و آداب­ورسوم منطقه آشنا می­کند. در سفر به قشم هم ممکن است با لیستی از نام­های خاص بر روی منوی رستوران­های محلی روبه­رو ­شوید تا به حال به گوشتان هم نخورده باشد. در این مقالۀ دوقسمتی به معرفی و روش پخت غذاهای محلی قشم پرداخته­ایم.

توضیحات

 بیشتر غذاهای محلی که در قشم و جنوب ایران طبخ می­شوند، بر پایۀ ماهی هستند. در ادامۀ بخش قبلی، به معرفی دیگر غذاهای محلی این سرزمین می­پردازیم که در سفر به قشم ممکن است با آن­ها روبه­رو شوید. با آژانس مسافرتی مانلی پرواز همراه باشید تا شما را بیشتر با غذاهای محلی جنوبی آشنا کنیم تا در تور قشم ، انتخاب بهتری در رستوران­ های محلی قشم داشته باشید.

کلمبا یا حلیم ماهی

برای تهیۀ این غذای مقوی، گندم پرک‌شده را در مقداری آب می­پزند تا لعاب مناسبی پیدا کند. در ظرفی دیگر، ماهی را با آب، نمک و زردچوبه می­پزند و استخوان­ها را جدا می­کنند؛ سپس ماهی را به همراه سبزیجاتی مانند گشنیز و شوید خردشده، به مخلوط گندمِ درحال جوش اضافه می­کنند و در مرحلۀ آخر، روغن حیوانی یا به گویش محلی، روغن «جونون» را روی مواد می­ریزند. شیوه پخت این غذای محلی شباهت بسیاری به حلیم دارد؛ به همین خاطر به آن حلیم ماهی هم گفته می­شود. در برخی رستوران های قشم این غذا را بهترین طعم خواهید یافت.

عنکاس (ماهی مرکب)

به دلیل شرایط اقلیمی و جغرافیایی ماهی و خرما در سفره­های قشم بسیار دیده می­شود و بیشتر غذاهای محلی اهالی جزیره را همین دو مواد تشکیل می­دهند.خرما با طبعی گرم و ماهی با طبعی سرد، دو مکمل غذایی مناسب هستند که مواد مغذی آن­ها برای بدن لازم است. برای تهیۀ این غذا، عنکاس یا ماهی مرکب در تکه­های کوچک، درون محلولی از آب و شیرۀ خرما پخته شده و با خرما سرو می­شود. در رستوران های قشم، این غذا با دورچینی از سبزیجات، مانند گوجه­فرنگی و سیب­زمینی سرخ‌شده سرو می­شود. خاله هم که خانه­اش را به رستوران تبدیل کرده و در نزدیکی قلعۀ پرتقالی­ها پذیرای میهمانانش است، عنکاس را با میگو سرو می­کند.

روش پخت دیگری هم برای ماهی مرکب وجود دارد؛ در این روش، ماهی مرکب را بعد از پاک کردن به شکل­ ورقه­های بسیار نازک و بلند، برش می­دهند و مقابل آفتاب آویزان می­کنند؛ پس از ده روز، ماهی‌های خشک‌شده را روی شعلۀ زغال یا گاز کباب می­کنند تا بافت آن از هم جدا شود. اگر این اتفاق نیفتد، آن ­را می­کوبند و گوشت ماهی را با لیمو و خرما سرو می­کنند.

هواری چکو میگ (پلو بچه میگو)

هواری چکو میگ یا لارو خشک‌شده میگو، از غذاهای محلی قشم است. در این غذا، از میگوهای ریزی استفاده می­شود که در فصل تخم‌ریزی در جنگل حرا صید می­شود. بعد از اینکه میگوها را در آب دریا جوشانده و خشک کردند، در بازار به فروش می­رسانند. در تهیۀ هواری، میگوی خشک را خیسانده و پوست می‌گیرند. بعد از تفت‌دادن پیاز، میگو را به آن اضافه می‌کنند. بعد از اینکه میگوها کاملا سرخ شد، زردچوبه و سپس مقداری آب می‌افزایند. عدس آب‌پز به همراه ۲ استکان آب داغ به مواد اضافه می‌شود و پس از جوش آمدن آب، برنج از قبل خیس‌شده را به آن­ها می­افزایند تا برنج دم بکشد.

 

موفلک

در این غذا هم مانند کلمبا، با گندم و ماهی سروکار داریم. برای پخت این غذا، گندم یا جوی پرک­شده را در کف دیگ برشته می‌کنند تا رنگ آن قهوه‌ای شود، سپس این گندم‌ها را مانند برنج در آب خیس می‌کنند و کنار می­گذارند. ماهی‌ها را در آب نمک و زرچوبه می‌پزند تا استخوان‌های آن جدا شود. گوشت ماهی‌ها را با پیاز تفت می­دهند تا بوی ماهی گرفته شود و دوباره در همان آبی که جوشانده بودند، برمی‌گردانند و روی شعله قرار می­دهند. وقتی که آب به جوش آمد، گندم‌های از قبل خیس‌شده را به مواد اضافه می­کنند تا کاملا آب آن بخار شود و دم بکشد. در حال دم کشیدن می‌توانید مقداری تخم گشنیز را روی گندم‌ها بپاشید.

پودینی کوسه یا سفره ماهی Poodane

برای طبخ این غذا به سراغ ماهی­های بزرگ‌تر، مانند کوسه و سفره‌ماهی ببری یا خال‌دار می­رویم. برای تهیۀ این غذا، کوسه را پاک کرده و قطعه‌‌قطعه مى‌کنیم، با پوست در آب نمک و زردچوبه مى‌جوشانیم تا کاملاً پخته شود و بعد از پخته‌شدن، پوست و استخوان آن را به راحتى از هم جدا می­کنیم. گوشت پخته‌شده را کاملاً له مى‌‌کنیم و آن را مى‌‌فشاریم تا آب آن گرفته شود و گوشت ماهى له شده خشک شود؛ چراکه این عمل براى ازبین‌رفتن بوى کوسه ماهى بسیار موثر است. گوشت ماهی را با پیاز نگینی‌شده و سبزى (گشنیز و شوید ساطوری شده) در روغن سرخ مى‌‌کنیم و با اضافه کردن مقدارى رب‌گوجه و لیموعمانى خشک، آن ­را طعم­دار می­کنیم؛ سپس در قابلمه را مى‌ گذاریم تا روی شعلۀ ملایم کاملاً پخته شود و آب آن بخار شود. همین روش براى تهیه پودینى سفره ماهى هم به­کار گرفته می­شود. این غذا با نان یا برنج سرو می­شود.

مانلی پرواز، نقشی از اعتماد، سفری بی‌تردید را برایتان آرزومند است. سفرتان سبز!

نیاز به مشاوره دارید؟
ما در مورد خدمات، تورها و هتل ها، جزئیات هزینه ها و تهیه یک پیشنهاد شخصی را به شما اعلام خواهیم کرد!
اطلاعات نویسنده
نویسنده
صحرا فرنیا
تورهای پیشنهادی


: به اشتراک گذاری این مطلب