تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

باغ وکیل آباد مشهد

پارک جنگلی وکیل‌آباد از قدیمی‌ترین جاذبه های تفریحی مشهد است که منطقه‌ای ییلاقی و خوش آب‌وهوا در غرب مشهد قرار دارد. بلوار منتهی این منطقه به میدان پارک (آزادی) نیز به همین اسم نامیده می‌شود که در مقصد شاندیز و طرقبه هم به‌چشم می‌خورد. پارک جنگلی وکیل‌آباد ازجمله تفریحگاه‌های قدیمی مشهد است که مقصد امروز مجلۀ گردشگری مانلی انتخاب شده است.

پارک جنگلی وکیل‌آباد از قدیمی‌ترین جاذبه های تفریحی مشهد است که منطقه‌ای ییلاقی و خوش آب‌وهوا در غرب مشهد قرار دارد. بلوار منتهی این منطقه به میدان پارک (آزادی) نیز به همین اسم نامیده می‌شود که در مقصد شاندیز و طرقبه هم به‌چشم می‌خورد. پارک جنگلی وکیل‌آباد ازجمله تفریحگاه‌های قدیمی مشهد است که مقصد امروز مجلۀ گردشگری مانلی انتخاب شده است.

توضیحات

باغ وکیل آباد مشهد؛ قدیمی‌ترین پارک خراسان


با شنیدن نام مشهد ، اولین جاذبه و فعالیتی که در ذهن نقش می‌بندد، حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام است که هدف سفر به مشهد برای زائران برشمرده می‌شود؛ اما با گسترش این شهر و تبدیل شدن مشهد به کلان‌شهری بزرگ، جاذبه های گردشگری مشهد نیز افزوده و امکانات تفریحی رفاهی چشمگیری تعبیه شد. برخی از جاذبه‌ها نیز از اعصار گذشته، محل آرمیدن زائران و تفریح آن‌ها بوده است که یکی از قدیمی‌ترین دیدنی های مشهد ، باغ وکیل آباد نام دارد. این باغ، تفرجگاه ییلاقی مردم شهر و مسافران تور مشهد به‌شمار می‌رود؛ چراکه درختان تنومند و رودخانۀ جاری در این باغ، آب‌وهوای دلچسبی را رقم زده است. در این برگ از مجلۀ گردشگری آژانس مسافرتی مانلی پرواز سری به این باغ قدیمی و بزرگ زده‌ایم. با مانلی همراه باشید تا از قدمت و امکانات این پارک آگاه شوید.


درختان رفیع‌قامت و انبوه این یکی از جاذبه های مشهد در کنار رودخانۀ فصلی آن، چشم‌انداز زیبایی را ایجاد کرده و در هیاهوی پرازدحام شهر، فضای دلپذیری را برای دمی لمیدن و استراحت رقم زده است. باغ وکیل‌آباد که در گذشته به نام میرطراز شناخته می‌شد، در اصل، باغ شخصی فردی به ‌نام حسین ملک بود که در سال 1348 وقف عام شد. حاج حسین آقا ملک، فرزند حاج کاظم ملک التّجار بود که هرچند مانند پدر شهرت سیاسی نداشت، با فضل و ادبش، در کنار موقوفاتش همچون املاک، اشیاء نفیس و کتابخانه، توانست نام خود را جاودانه سازد. زمین‌های اهدایی و موقوفات او که عمدتا در تهران و خراسان، به خصوص شهر مشهد واقع شده‌اند عبارت‌اند از: باغ صبای تهران، قصر ملک شهر ری، باغ وسیع وکیل‌آباد و باغ ملی مشهد، اراضی اهداء‌شده به فرهنگیان مشهد و بیمارستان‌های چناران و تربت‌جام (و موقوفات آن دو). خانۀ حسین ملک در خیابان امام‌خمینی نیز در اختیار میراث فرهنگی قرار گرفته که با تعمیرات و تغییراتی در آن، به مرکز آفرینش و پژوهش هنرهای سنتی تبدیل شده است.


بند گلستان مشهد


پارک جنگلی وکیل آباد دارای ۲۵۹۶۵۹ مترمربع مساحت است و درختان انبوه این باغ از گذشته تاکنون، با استفاده از قنات وکیل آباد آبیاری می‌شوند که از بند گلستان سرچشمه می‌گیرد. این باغ هفتاد هکتاری که در هشت کیلومتری شمال غرب مشهد کنونی قرار یافته است، توسط شهرداری منطقۀ 9 مشهد مدیریت می‌شود. در گذشته، جادۀ ارتباطی مشهد به سمت طرقبه و شاندیز، از کنار این باغ مصفا عبور می‌کرد و درختان تنومند و سربه‌فلک کشیدۀ آن، جلوۀ زیبایی به چشم‌انداز باغ می‌داد؛ اما اکنون با ساخت پلی، این مسافت، کوتاه شده است؛ اما در طول مسیر، از منظرۀ این باغ بی‌بهره‌ایم.


در سال ۱۳۹۲، باغ وکیل آباد، و به‌طور کلی این منطقه، بازسازی شد که در طول ترمیم و ساختش، مصالح طبیعی به کار رفت؛ همچنین قنات قدیمی و فعال باغ که سه دهانه سوی باغ داشت، بازسازی و ترمیم شد و از برداشت غیرقانونی آب از آن جلوگیری به عمل آمد. شهرداری با احداث خیابان، جدول‌بندی، کف‌سازی معابر ، ایجاد آب‌نما، برق‌کشی، بازسازی استخرها، ساخت ۶۰ سرویس بهداشتی، پارکینگ، گلخانه و باغ گیاه‌شناسی، آلاچیق‌های چوبی و کافه‌رستوران، توانسته جذابیت‌های این پارک را افزایش دهد و با افزودن امکانات تفریحی و رفاهی دیگر در آن سال، باغ قدیمی تبدیل به پارک وکیل آباد مشهد شد که فضای شادی و بازی کودکان را مهیا کرد.


در این فضای کوهستانی، باغ‌وحشی نیز تاسیس شد که در جوار پارک جنگلی احداث شده است. در باغ‌وحش وکیل‌آباد، حیوانات گوشت‌خوار و علف‌خوار، آبزی، خزنده و پرندگان زیادی زندگی می‌کنند که از میان آن‌ها می‌توان به شیر، ببر، خرس، گراز، گربه وحشی، انواع پرندگان، چهار نوع گوزن و شامپانزه، اشاره کرد. باغ‌وحش وکیل‌آباد، تنها باغ‌وحش مشهد و استان خراسان رضوی است که همه روزه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۷ پذیرای بازدیدکنندگان بوده و بازدید از آن تنها با خرید بلیط امکان‌پذیر است.


در امتداد رودخانۀ پارک که مسیری طولانی را برای رسیدن به آن طی می‌کند، دریاچه‌ای به صورت فصلی میزبان پرندگان مهاجر می‌شود که آب آن از قنات وکیل‌آباد و بند گلستان سرچشمه می گیرد. وجود این دریاچه طراوت و حال‌وهوای دیگری به باغ می‌دهد و عدۀ بسیاری از طبیعت‌دوستان را در کرانه‌های پر درخت خود گردهم می‌آورد.


بند گلستان مشهد


کوهستان پارک شادی، نام شهربازی تقریبا بزرگی است که در آن انواع و اقسام وسایل تفریحی و بازی تعبیه شده است. این بخش از پارک بسیار مورد توجه خانواده‌هایی است که همراه کودکانشان سفر می‌کنند؛ به‌همین منظور فضاهایی برای اقامت موقت و استراحت و گذران اوقات فراغت بازدید کنندگان در نظر گرفته شده است. گرچه استفاده از بازی‌های برقی این پارک در سال‌های اخیر کمی از شور و هیجان افتاده است؛ اما بسیاری از گردشگران فضای طبیعی این پارک را برای گذراندن لحظاتی با طبیعت برمی‌گزینند.

اگر بدون اتومبیل شخصی به مشهد سفر کرده‌اید، می‌توانید برای رسیدن به پارک جنگلی وکیل آباد از قطارهای شهری و اتوبوس‌های مسافربری مشهد استفاده کنید. خط شمارۀ یک متروی مشهد که واقع در بلوار نخریسی است، به طور مستقیم شما را به بوستان وکیل آباد مشهد می‌رساند. اگر هم استفاده از مترو برایتان سخت یا دسترسی به آن برایتان دشوار بود، می‌توانید از اتوبوس‌های مسافربری که در سطح شهر وجود دارند، استفاده کنید. اگر هم با اتومبیل شخصی‌تان سفر کرده‌اید، باید بدانید بلوار عظیم و پردرخت وکیل آباد، میدان آزادی مشهد را به پارک جنگلی وکیل آباد متصل می‌کند.


باید توجه داشته باشید که روزهای تعطیل و جمعه‌ها، اوج رفت‌وآمد و گردش مسافران و شهروندان مشهدی در پارک وکیل آباد است. به همین دلیل اگر قصد گردش در این تفرجگاه دیدنی را دارید، صبح زود به سوی مقصد حرکت کنید تا بتوانید جای مناسبی برای اقامتتان بیابید. در فصل‌های سرد سال، همراه داشتن لباس گرم را فراموش نکنید. به همراه داشتن یک کیسه زباله می‌تواند کمک بسزایی در پاکیزگی این فضای تفریحی عمومی بکند.


مانلی پرواز، نقشی از اعتماد، سفری بی‌تردید را برایتان آرزومند است. سفرتان سبز!

نیاز به مشاوره دارید؟
ما در مورد خدمات، تورها و هتل ها، جزئیات هزینه ها و تهیه یک پیشنهاد شخصی را به شما اعلام خواهیم کرد!
اطلاعات نویسنده
نویسنده
صحرا فرنیا
تورهای پیشنهادی


: به اشتراک گذاری این مطلب