تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

جاذبه های طبیعی تفریحی قشم

پارۀ جدامانده از خاک ایران با دیرینه‌ای به وسعت ژرفای تاریخ، سر از نیلی مواج شاخاب پارس سوی مرحمت آسمان بلند کرده است. سرزمین سراسر شگفتی قشم، پاره‌اي از سرزمين مقدس ایرانی‌ست که طبیعت رازآلودش نام نامی آن‌را به گوش جهانیان رسانده است. دست‌یافتن به پهنۀ غلتان در آب‌های خلیج فارس از طریق تور قشم به‌راحتی امكان‌پذير است؛ البته از طریق زمینی با خودروی شخصی نیز اين امكان وجود دارد. با آژانس هواپیمایی مانلي پرواز همراه شويد تا با شما در اين دنياي سراسر زيبايي و شگفتي دوري بزنيم و در ميان جاذبه‌ های گردشگری قشم، گشتي بزنيم.

جاذبه های قشم | جاذبه های گردشگری قشم


جزیرۀ قشم، مسکن امنی برای پوشش‌های گیاهی، چین‌خوردگی‌ها، کوه‌ها و پدیده‌های نادر زمین‌شناسی است؛ به‌همین دلیل به جاذبه ‌های طبیعی قشم، عجایب هفت‌گانۀ قشم لقب داده‌اند. نقش‌برجسته‌های طبیعی، دره‌ها و کوه‌هایی با هیبت عجیب که دستان طبیعت در نماد آب و باد، آن‌ را صیقل داده‌اند، چشم‌اندازهای شگفت‌انگیزی را رقم زده‌اند.

ژئوپارک قشم

جاذبه های قشم | جاذبه های گردشگری قشم


ژئوپارک قشم که بزرگ‌ترین ژئوپارک خاورمیانه است، در سال 1385 به عضویت شبکۀ جهانی ژئوپارک‌های تحت حمایت یونسکو درآمد و یکی از جاذبه‌های کم‌نظیر دنیا برشمرده می‌شود. ژئوپارک‌ها نمایندۀ تنوع زیستی زمین‌شناختی کرۀزمین هستند و گواهی آشکار بر تاریخ 4.6 میلیارد سالۀ هستی زمین بوده است.

درۀ ستارگان قشم

جاذبه های قشم | جاذبه های گردشگری قشم


در همسایگی روستای برکۀ خلف که قلب جزیره را نشانه رفته است، پدیدۀ زمین‌شناسی حیرت‌انگیزی نهفته که افسانه‌های بسیاری از آن روایت شده است. درۀ ستارگان قشم که به تسخیر اشکال صیقل‌یافتۀ عجیبی درآمده، میان بومیان با نام‌های "استاره کفته" ئ "گاه ستاره افتیده" هم شناخته شده است. بومیان جزیره معتقدند که در روزگاری در پس تاریخ، ستاره‌ای از آسمان به قلب جزیره افتاده و برخورد آن با سطح زمین، این دره را به شکل امروزی در آورده است.

غارهای بلورين

جاذبه های قشم | جاذبه های گردشگری قشم


در امتداد زنجیرۀ ناهموار زاگرس، کوه‌های مخروطی با ارتفاعی نزدیک به 340 متر در جزیره دیده می‌شود که در برخی مواقع قاعدۀ آن‌ها به هفت کیلومتر هم می‌رسد. در دامنۀ این تپه‌ها، بلورین غارهایی تاریک با قندیل‌هایی از کریستال‌های نمک به‌چشم می‌خورد که حاصل فعالیت‌های طبیعی در طول سالیان دراز است. براساس برآوردهای علمی، طول برخی از این غارها بر 5 کیلومتر هم غلبه کرده و عنوان طولانی‌ترین غارهای نمک جهان را به خود اختصاص داده است. نکتۀ جالب توجه، وجود چشمه‌های روان است که گاهی با غلظت 99 درصد جاری می‌شوند و تشکیل دریاچه‌های آب‌شور را می‌دهد. سقف این غارها پوشیده از قندیل‌های مرمرین و بلورین است که برای دیدن آن‌ها نیاز به چراغ‌قوه خواهید داشت. 

دره چاهكوه

فرسایش زمین در طول سالیان دراز، پدیده‌ای دیگر را به‌وجود آورده که به تنگۀ چاهکوه مشهور شده است. دره یا تنگۀ چاهکوه، در شمال‌غرب جزیره قرار دارد و در عمق صدمتری از سطح زمین در دل یک کوه سنگی جای گرفته است. بر اساس نقل‌های بومیان، در گذشته‌های دور، چاهکوه محلی مقدس برشمرده می‌شد، چه‌بسا عبادتگاهی برای مراقبه و دعا بود! اشکالی بر جداره‌های دره نقش بسته که دستان طراح طبیعت، آن‌ها را رقم زده است و هر بیننده‌ای را به خود خیره نگه می‌دارد. چاه‌های حفر‌شده در کف این دره، از سده‌های پیشین تا به امروز، منبع مهم تامین آب شیرین در سال‌های خشک و بی‌آب بوده است؛ اما تاریخ دقیق حفاری آن بر انسان امروز پوشیده است.

مانلی پرواز، نقشی از اعتماد، سفری بی‌تردید را برایتان آرزومند است. سفرتان سبز!

نویسنده: صحرا فرنیا: به اشتراک گذاری این مطلب