تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

جاذبه های طبیعی تفریحی تهران

تهران، بزرگ‌ترین کلان‌شهر ایران است که به عقیدۀ بسیاری از ساکنان آن، چیزی جز ترافیک و دود و همهمه را به ارمغان نمی‌آورد. در این مطلب که توسط کارشناسان ما در آژانس هواپیمایی مانلی پرواز تهیه شده، قصد داریم جاذبه‌های طبیعی این شهر را به آنانی که قصد سفر به تهران را دارند و حتی آن دسته از ساکنانی که از خاکستری این شهر سرسام گرفته‌اند معرفی کنیم. بدیهی‌ست که در این مقاله قرار نیست نام جنگل یا دریایی پنهان را ذکر کنیم؛ اما اگر خوب بگردید، در دل تهران هم می‌توانید محلی که سر و صدا و دود کمتری به آن می‌رسد و آسمان بیشتری پیداست را بیابید.

درست است که خود تهران همیشه از شلوغی بیش از حد و دود ناشی از تراکم خودروها رنج می برد، اما در کل این منطقه به لحاظ زیست‌محیطی، آب و هوای بسیار دلپذیری دارد و هر فصل دقیقا در جای خودش قرار می‌گیرد. این موضوع باعث شده تا در هر جایی که اثری از جمعیت نیست، زیبایی‌هایی طبیعی خودنمایی کنند.

دماوند

جاذبه های طبیعی تفریحی تهران


  کوه آتشفشانی دماوند، مرتفع‌ترین قلۀ رشته کوه البرز و کل کشور به حساب می‌آید. همان‌طور که می‌دانید، زمین‌های اطراف قله‌های آتشفشانی، بسیار پر رونق‌اند و شهر دماوند که در اطراف این کوه واقع شده نیز از این قائله مستثنی نیست. این شهر در 74 کیلومتری تهران قرار گرفته و در فصل بهار یکی از زیباترین مناظر طبیعی را می‌توانید در دامنۀ این کوه با شکوه مشاهده کنید. در اطراف این قله می‌توانید در دشت‌های سبز وسیع به گردش بپردازید و نفسی تازه کنید؛ همچنین در این اطراف، چشمه‌ها و رودهای متعددی دیده می‌شوند که برای لحظاتی آرامش مکان ایده‌آلی محسوب می شوند.

روستاهای اطراف تهران

یکی از بهترین جاها برای طبیعت‌گردی در تهران، روستاهای متعدد اطراف آن‌ است که فاصلۀ چندانی با شهر ندارند و برای یک سفر کوتاه یک روزه بسیار مناسب‌اند. همان‌طور که گفتیم، اقلیمی که تهران در آن واقع شده، به کل، آب و هوای بسیار دلپذیری دارد و بدون توجه به فصل، می‌توانید از ییلاق‌های متعدد حومۀ آن لذت ببرید. یکی از زیباترین روستاهایی که در اطراف تهران خواهید یافت، روستای ابینک است که از دره‌ای سبز و پیچ‌درپیچ که از میان آن رودخانه‌ای به طول 7 کیلومتر می‌گذرد تشکیل می‌شود. برای دسترسی به این روستا باید 12 کیلومتر از فشم به شمال شرق بروید که آن‌قدر که به نظر می‌آید، کار سختی نیست.

جاذبه های طبیعی تفریحی تهران


  درۀ اوشان که در اطراف شهر فشم قرار دارد و دسترسی به آن تنها با طی مسافتی بین 30 تا 35 کیلومتر ممکن است، یکی دیگر از ییلاقات خوش آب‌وهوای این منطقه است که ماوای خوبی برای فرار از لابه‌لای چرخ‌دنده‌های سرمایه‌داری‌ست.

در غرب تهران هم (اطراف شهر هشتگرد) می‌توانید روستاهای سرسبز و جذابی بیابید که هیچ بویی از سر و صدا و خاکستری کلان‌شهر تهران را نبره‌اند. روستاهای خور و کردان از جمله مناطق طبیعی بکر نزدیک این شهر هستند که در گوشه و کنار آن‌ها می‌توانید رودها و دره‌ها و باغات سرسبز میوه را در کنار لایف‌استایلی که هنوز اصالت خود را از دست نداده‌اند، مشاهده کنید. 

طبیعت داخل شهر

یکی از ویژگی‌های خوب تهران این است که زمین‌های زیادی در آن به پارک‌ها و فضای سبز و تفرجگاه‌های طبیعی اختصاص داده شده‌اند که برای یک تفریح نیمروزی، مکان‌های بسیار مناسبی هستند. یکی از بهترین تفرجگاه‌ها را می توانید در شمال ولنجک پیدا کنید. توچال یک مکان طبیعی-تفریحی عمومی‌ست که از جاده‌ای به مرتفع‌ترین نقطۀ این منطقه می‌رسد. برای دسترسی به این ارتفاع، علاوه‌بر پیاده‌روی که ممکن است کار طاقت‌فرسایی به نظرتان بیاید، می‌توانید از تله‌کابین توچال نیز استفاده کنید؛ اما زیبای این تفرجگاه در بخش دیگری نهفته است. در امتداد جادۀ اصلی، دره‌ای وجود دارد که کاملا دست‌نخورده، طبیعی و پر از دارودرخت است که آن را تبدیل به مکانی ایده‌آل برای قدم زدن و حتی کمپینگ می‌کند. با اینکه بخش‌هایی از این دره حفاظت شده‌ است، با کمی گشتن می توانید مکانی بکر و خلوت را پیدا کنید.

جاذبه های طبیعی تفریحی تهران


درکه هم مکانی شبیه به توچال است که در شمال تهران واقع شده و یکی از تفرجگاه‌های محبوب ساکنان این شهر به حساب می‌آید. در این محل هم می توانید به کوهنوردی یا تماشای مناظر طبیعی بپردازید؛ اما نظر شخصی نویسنده این است که از آنجا که این محل طرفداران زیادی دارد، بکارت توچال را ندارد و همچنین فضای آن به نظر کوچک‌تر می‌آید!

پارک جنگلی چیتگر نیز یکی دیگر از مناظر طبیعی شهر است که در غربی‌ترین نواحی آن واقع شده است. شاید اگر به دنبال طبیعت واقعی بگردید، بازدید از این پارک نتواند انتظارات شما را برآورده کند؛ چرا که همه چیز در این پارک ساختۀ دست بشر است! اما اگر قصد یک تفریح خانوادگی را دارید، امکانات رفاهی موجود در این محل، کارتان را ساده‌تر خواهد کرد. از جذاب‌ترین امکانات این پارک جنگلی می‌توان به دریاچۀ مصنوعی آن و همچنین پیست‌های دوچرخه‌سواری که دوچرخۀ کرایه‌ای هم دارند اشاره کرد.


مانلی پرواز، نقشی از اعتماد، سفری بی تردید را برایتان آرزومند‌ است. سفرتان سبز!

نویسنده: ابوالفضل شفیعی مقدم: به اشتراک گذاری این مطلب