تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

جاذبه های طبیعی و تفریحی ایران

شگفتی‌های بهت‌آور آفرینش در هر سویی از سرزمین چهارفصل پارسی به شمایلی گونه‌گون نمود پیدا کرده است. ایرانِ مهربان در طی تاریخ دیرینش به تماشای فرازونشیب گاه شیرین و گاه تلخ روزگار نشسته و یادواره‌هایی بسیار از کوران حوادث در قلب وسیعش حافظ بوده است. روزگاری از باختر تا خاور گیتی را در آغوش کشیده و در پس عصر مخوفی کمر راست کرده و از پریشان‌ایام سربلند بیرون آمده است. از هزاره‌های پیشین، خاک حاصلخیزش کشاوزری را به جهان معرفی کرده و فلات پر آبش بیشه‌ها و مرغزارهای انبوهی را میزبان بوده است. صحراهای پهناورش سینه در برابر خورشید سوزان گسترده و طبیعت بکرش زبانزد کاوشگران و سیاحان بوده است. سفر به هر گوشه‌ای از این خاک پرگهر، روح تازه‌ای به جسمتان خواهد دمید و شگفتی‌های نهفته در قلبش، انگشت حیرت در دهانتان فرو خواهد برد. در سویی کنکاش در طبیعتش با تورهای زمینی نکوست و در سمتی دیگر تورهای هوایی، پیمایش آسمان نیل‌فامش را مقدر می‌کند. در این مقاله،‌ آژانس هواپیمایی مانلی پرواز قصد دارد به معرفی برخی از جاذبه های گردشگری ایران، از میان هزاران مکان دیدنی این پرهیبت سرزمین بپردازد. با مانلی همراه باشید. 

کلبۀ هور کیش

3.jpg


  قلم ظریف طبیعت این‌بار در مروارید غلتان خلیج خودنمایی کرده و در عرصۀ احاطه در شاخاب پارس، بوم پارسی را ظرافت بخشیده است. در کرانه‌های غربی سرزمینِ مرجانیِ جزیره کیش، دماغه‌ای طبیعی در برابر موج‌های مواج خلیج فارس قرار گرفته که قطرات پرابهت و رقصان آب به زیبایی آن را حکاکی و تبدیل به آشیان امن آبزیان ساخته است. در کنار زیبایی‌های طبیعی کلبۀ هور کیش، امکانات تفریحی بسیاری که خلاقیت بشر به آن اضافه کرده، از جمله سرگرمی‌هایی‌ست که می‌توان از آن لذت برد.

در ساحل مرجانی کلبۀ هور، تجهیزات غواصی و ماهیگیری ایجاد شده تا از نزدیک و بدون چشم مسلح بتوانید رقص لاک‌پشت‌ها و ماهیان مستقر در این کلبه ‌را به تماشا بنشینید. در تور کیش نیاز به برنامه‌ریزی دقیق دارید تا از سفر خود بهرۀ کافی را ببرید؛ در هنگام بازدید از هور، اواخر روز را انتخاب کنید؛ چراکه به‌هنگام وداع خورشید با آسمان، نیلیِ گسترده، خونین دل می‌شود و چشم‌اندازی بسیار تماشایی را رقم می‌زند. 

غار مغان مشهد

4.jpg


  پس از گذر از میان کوه‌های پرپیچ‌وخم و استوار منطقۀ سیدی و کوه خلج در جنوب مشهد، به روستایی خرم و پر دارودرخت می‌رسیم که تا مرکز شهر مشهد، ۳۵ کیلومتر فاصله دارد. با عبور از روستاهای خوش‌آب‌وهوای بالندر، اردمه و خان‌رود، کوچه‌های باریک و طولانی، روستای مغان به چشم می‌خورد. مقصد این کوچه‌های دو کیلومتری، چشمه‌های جوشانی‌ست که دلبرانه و شکوهمند در برابر چشمانتان قرار می‌گیرد؛ چشمه‌هایی که در دامنۀ کوه‌ها تن‌سایی می‌کنند. غار مغان در جنوب روستای مغان و در دلِ سخت این کوه‌ها قرار گرفته است. این غار دو دهانۀ آهکی دارد که در انتهای روستای مغان و در ارتفاع 2910 متری از سطح دریا واقع شده و مسیرهای پرپیچ‌وخم و باریکی را تا انتها می‌پیماید.

وجود پرتگاه‌های خطرناک، دهلیزها و تاریکی درون غار، ورود به داخل را بدون راهنما و ابزار، مخاطره‌‌آمیز کرده است؛ اما زیبایی‌های نهفته در دل این کوه، ارزش گردش و تفحص دقیق را دارد. در تور مشهد سر زدن استفاده از طبیعت این پارۀ ناهموار را فراموش نکنید. 

سواحل نقره‌فام جزیرۀ هنگام

5.jpg


  در جنوب پهنۀ پارسی ایران‌زمین و در جنوب جزیرة قشم، جزیره‌ای کوچک، اما بی‌نهایت زیبا سر از آب‌های مواج خلیج فارس بیرون آورده است. جزیرۀ هنگام، مقصد ایدآلی برای سفرهای یک‌روزه از مبدا قشم است و جلوه‌های شگفت‌انگیز طبیعت این‌بار به‌شمایلی متفاوت رخ‌نمایی کرده است. هرچه به سمت کرانه‌ها نزدیک‌تر شوید، از درخشش شن‌های طلایی ساحل آن بیشتر متحیر خواهید شد. درخشش سواحل جزیرۀ هنگام، حاصل نقش انگشتان پرمهر خورشید زرین بر این سرزمین است و انعکاس نور آن، فضا را به‌گونه‌ای افسانه‌ای روشن و نورانی می‌کند. دلیل این ‌همه درخشش، وجود نوعی کانی میان ماسه‌هاست که سایه‌ای نقره‌ای به این خطه زده است. بر روی شن‌های نرم ساحل بیارامید و رقص دلفین‌های ساکن در خلیج فارس را به تماشا بنشینید؛ اما آنچه تحیر گردشگران
تور قشم را به حد نهایت رسانده، شگفتی‌های شبانگاهی سواحل جزیرۀ هنگام است. در سواحل جزیرۀ هنگام، نوعی آبزی روزگار می‌گذراند که وقتی در تنِش و اضطراب قرار می‌گیرد، نوری لاجوردین از خود ساطع می‌کند و در تاریکی شب به وضوح دیده می‌شود. این فیتوپلانگتون‌ها سوار بر موج‌های پرتلاطم خلیج به ساحل می‌رسند و خط موج‌هایی که سر بر آغوش سواحل نهاده‌اند را به رنگی درخشان قلم می‌زنند.

طبق بررسی دانشمندان علوم دریایی، چنین پدیده‌ای در سواحل مالدیو، کالیفرنیا و دیگر نقاط ساحلی نیز وجود دارد. سواحل صخره‌ای جزیرۀ هنگام نیز از صدف‌های رنگارنگ و ریز و درشت پوشیده شده است.   

جنگل‌های ارسباران آذرآبادگان

 7.jpg


  شهر باستانی و اما مدرن تبریز ، یکی از مقاصد گردشگری تور داخلی است. از جاذبه های گردشگری تفریحی و طبیعی شهر تبریز که بگذریم، طبیعت اطراف شهر نیز در نوع خود منحصر به‌فرد است. اگر فرمان را به سوی شمال و متمایل به غرب بچرخانیم؛ با سرزمینی غنی از فرهنگ و آثار باستانی بسیار روبه‌رو خواهیم شد؛ اما طبیعت شگفت‌انگیز مسیر جلفا، انگشت حیرت به دهانتان فرو خواهد برد!

6.jpg


  کلیسای استفانوس مقدس را در 17 کیلومتری جلفا که پشت سر بگذرانید، دژهای استوار سبز رنگی پیش‌رویتان قرار می‌گیرد. کوهستان‌های رفیع و یشم‌فام شمال‌غربی ایران‌زمین در کرانه‌های رودخانۀ پرآب ارس، از جمله جنگل‌های بکر و انبوه ایران است که مورد استقبال گردشگران
تور تبریز قرار گرفته است. چشم‌اندازهای دامنه‌های سرسبز کوه‌ها دشت‌های وسیعی را در آغوش گرفته که مقر گیاهان و جانورانی منحصر به‌فرد است. طبیعت حیرت‌انگیز این منطقه از دیرباز تاکنون مورد توجه گردشگران خارجی و داخلی بوده است؛ علاوه‌بر طبیعت بکر، وجود ابنبه‌های تاریخی بی‌شمار همچون قلعه پشتو، دژ قهقهه، قلعه جوشین و بقعه شیخ شهاب الدین فضای این منطقه را دیدنی کرده است. جنگل‌های ارسباران به نام‌های دیگری نیز معروف شد است؛ قراچه‌داغ، آرازبار، ارسبار و قره داغ عناوین دیگر این سرزمین زیباست.

تنگه بستانک،( بهشت گمشده) شیراز

8.jpg


  شهر فرهنگ و ادب باستان، شیراز شکوهمند، مایه افتخار ادبیات ایران، علاوه‌بر جنبۀ فرهنگی و تاریخی غرورآفرینش، طبیعت حیرت‌انگیز و چشم‌نوازی نیز دارد که باید در تور شیراز به آن پرداخت. دشت وسیع و سرسبز منطقه کامفیروز استان فارس، در فاصلۀ 120 کیلومتری شمال غربی مرکز شهر شیراز، میزبان بهشت گمشده است. رود روان این دشت، حیات را برای پارسیان به ارمغان آورده و وسعت 20هزار هکتاری آن به طرف شهرستان‌های مرودشت و سپیدان متمایل شده است. به‌هنگام بازدید از یادواره‌های تاریخی تخت جمشید، پاسارگاد و نقش رستم، دمی در جوار رودخانۀ این دشت به‌سر کنید تا روحتان تازه شود.

سورت و چورت استان مازندران

10.jpg


  چشمه‌های باداب سورت در استان مازندران، در جنوب شهرستان ساری و نزدیکی روستایی به‌همین نام واقع شده است. باداب به معنای آبِ گازدار و سورت به‌معنای اثر، نام پهنۀ ناهمواری است که پس از چشمه پامو کاله ترکیه به عنوان دومین چشمه آب شور جهان شناخته شده است. این پلکان پر آب هم‌زمان با آخرین چین‌خوردگی البرز در دورۀ چهارم زمین‌شناسی شکل گرفته و چشمان خیرۀ زمین‌شناسان و متخصصان جهان را به خود جلب کرده است.

12.jpg


  در نزدیکی سورت، جاذبۀ طبیعی دیگری قرار گرفته تا زیبایی‌های این ناحیه را دوچندان نمایان کند. دریاچه چورت در ده کیلومتری روستایی به همین نام واقع شده که به نام «میانشه» نیز معروف شده است. این دریاچه در پی زلزلۀ هولناک سال 1318 پدید آمد و مسدود شدن مسیر رود این فضای شگفت‌انگیز را رقم زد. فضای مه‌آلود، نوای شادمانۀ کوکو و پرندگان، هوایی مطبوع و نمای تنۀ درختان شناور در آب، چشم‌انداز خارق‌العاده‌ای ایجاد کرده که دیدنش ، شور و هیجانی وصف‌ناپذیر را به جانتان می‌پاشد.
 

مانلی پرواز، نقشی از اعتماد، سفری بی‌تردید را برایتان آرزومند است. سفرتان سبز!: به اشتراک گذاری این مطلب