تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

جاذبه های تاریخی فرهنگی کیش

حضور یادمان­‌های بی‌­شمار و بناهای دیرین پرتعداد تا به امروز در هر گوشه‌­ای از مرزهای ایران­‌زمین و حتی خارج از آن، نشان از قدمت ژرف این گستردۀ پارسی دارد. کاوش در میان این بناها بر این ادعا صحه گذاشته است که سینۀ ستبر ایران­‌زمین، قدیمی‌­ترین تمدن‌­ها را در خود دارد. پهنۀ منفصل از فلات ایران، اما یکپارچه نیز از این عرصه جدا نمانده و روزگار پرفراز و نشیبی را از سر گذرانده است. پس از زلزلۀ مهیب سال 356 هجری قمری در سیراف؛ کیشِ دیروز، تجارت از سر گرفته شد و جزیرۀ کیش بزرگ‌‌ترین مرکز عمدۀ صید مروارید در سرزمین­‌های میان‌­رودان بود و سر رقابت با هندوستان را داشت. در تور کیش ، این نمادواره‌‌ها عریان‌‌تر به چشم می‌‌نشینند.

اوج شکوفایی سرزمین پارسی در دوران فخرآفرین هخامنشی، بر این جزیرۀ تجاری هم تاثیر خودش را گذاشت و همگام با خلق جاذبه­ های گردشگری کیش، این جزیره را به مهم­‌ترین مرکز تجاری و بازرگانی خلیج فارس تبدیل کرد. آثار به‌‌جا‌مانده در تپه‌­های شمالی جزیره، حاکی از شهر بزرگ و آبادی­‌ست که امروزه با نام حریره شناخته شده است. در اسناد تاریخی و متون موثق، به رونق چشمگیر جزیره به‌­وفور اشاره شده است؛ سعدی شیرازی در اثر نفیس­اش "گلستان"، ابن‌­بطوطه و یاقوت حموی در هیبت، عظمت و اهمیت این مروارید محاطره شده میان امواج پر تلاطم خلیج فارس بسیار قلم زده­‌اند. وجود چنین بناهای باستانی و آثار ارزندۀ تاریخی گردشگران بسیاری را سوی جزیره روانه کرده و مورد توجه مشتاقان تور کیش قرار گرفته است. به همین دلیل آژانس هواپیمایی مانلی پرواز به معرفی جاذبه ­های تاریخی فرهنگی کیش پرداخته است و در ادامه هر یک به تفکیک مورد بررسی قرار خواهید گرفت. با مانلی همراه باشید.


در شمالی ­ترین نقطۀ جزیره، بنای ارزنده‌­ای از تمدن صدها سالۀ کیش پرده برداشته است. در نزدیکی مجموعۀ ورزشی المپیک جزیره، ویرانه­‌های شهر باستانی حریره داعیه تمدن و تجارت دیرینش را به رخ جهانیان کشیده است. گزینش این منطقه جهت اقامت و تجارت توسط پیشینیان، انتخابی زیرکانه بوده است؛ چراکه از سمت شمال، در فاصله‌­ای بسیار ناچیز از مسیر آبی، به بندرگاه هرمزگان متصل شده است. ساحل صخره‌­ایِ شمال جزیره، با ارتفاعِ طبیعیِ ده متری از سطح دریا، نگهبانی محافظ برای حیات پرتپش شهر بوده است. دماغۀ طبیعی این بندرگاه، دسترسی به آب و منابع آبی را به آسانی امکان­‌پذیر کرده است. شهر باستانی حریره به سه بخش مجزا تقسیم می‌‌شود؛ عمارت اعیانی ملکه حریره که شهر همنام او مشهور شده، بخش مسکونی و مجموعۀ حمام­‌ها. در امتداد این شهر باستانی در سویی دیگر از جزیره، یکی از شگفتی­‌های معماری باستان در حجابی از توده­‌های خاک پنهان شده بود که از تیررس چشمان کنجکاو دیرینه­‌شناسان دور نماند.


یکی از بناهای حیرت‌­انگیز از روزگار دیرین، کاریز کیش است که آبِ شیرین و تصفیه‌‌شده را به داخل شهر و مزارع آورده بود؛ اما آنچه این اثر باستانی را از همتایانش در دیگر نقاط مجزا کرده، احداث آن در اعماق 45 متری از سطح زمین است. کاریز کیش که امروز با عنوان شهر زیرزمینی کیش مشهور شده، با قدمتی بیش از دوهزار سال به طول 15 متر در عمق 45 متری زمین گسترده است و شیب ملایم آن، جریان آب را سوی منازل مسکونی و مراکز تجاری و صنعتی روان ساخته است. معماری ذکاوتمندانۀ ایران باستان در محل برداشت آب که پایاب کیش نامیده شده، طنازی می­‌کند. با نگاهی ژرف‌‌تر به این زنجیره، می‌­توان دریافت که در این شبکۀ آبرسانی، هم دسترسی به آب روان ممکن بوده، هم آب کُر. از این چند پایاب که تنها یک مورد آن امروزه در معرض تماشا گذاشته شده، نمایان است که بومیان جزیره، کوزه به دوش از این محل آب شرب روزمره را تامین می­‌کردند. بر اساس یافته­‌ها، این آب شیرین تصفیه شده، علاوه‌­بر مصرف بومیان، برای فروش یا معاوضه با کالاهای دیگر با کشتی به کشورهای حاشیۀ خلیج فارس انتقال داده می‌­شد.


اگر از ژرفای بی­‌پایان تاریخ باستان ایران‌­زمین قدم به پیش نهیم، به هیولایی عظیم خفته در آب‌­های مواج خلیج فارس بر می‌­خوریم که از چهارم مرداد سال 1345 (1966میلادی) مهمان ناخواندۀ کرانه­‌های غربی جزیرۀ کیش بوده است. کشتی به‌­گل‌‌نشسته که روزگاری از آنِ شرکت شیلات خرمشهر بود، با نام کوروش پارسی دریاها را درمی‌­نوردید و شکوه و اقتدار نامی ایران را به گوش جهانیان می­‌رساند. آخرین مالک این کشتی غول‌­پیکر یک شرکت یونانی بود. هشتاد روز پس از به‌‌گل‌‌نشستن این کشتی و بی‌­نتیجه ماندن تلاش يدك‌‌كش­‌ها، بار، خدمه و سرنشینان آن تخلیه شدند؛ اما او همچنان بر ماندن اصرار می‌­ورزد. اگر عازم جزیرۀ مرجانی بودید، کشتی یونانی را نادیده نگیرید، چراکه ممکن است در سفر بعدی شما دیگر آثاری از این غول پر هیبت باقی نمانده باشد.

مانلی پرواز، نقشی از اعتماد، سفری بی‌تردید را برایتان آرزومند است. سفرتان سبز!

نویسنده: صحرا فرنیا
: به اشتراک گذاری این مطلب