تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

جاذبه های تاریخی فرهنگی مشهد

با گسترش شهرنشینی کلان‌­شهر مشهد، دومین شهر ایران به لحاظ کثرت جمعیت و تور مشهد، پرازدحام‌‌ترین مسیر گردشگری داخلی به حساب می‌­آید؛ اما آنچه امروز کلان­‌شهری با گردشگران بسیار می‌­شناسیم، روزگاری قریه­‌ای دور افتاده از شهر توس با ساکنانی اندک بود. مشهد­الرضای امروز و سناباد دیروز، دهکده‌‌ای در قلب پهناور خراسان بود که کاخ حمید بن قحطبه طایی، والی و سردار نامی خراسان در اوایل قرن سوم هجری قمری را میزبانی می­‌کرد. هارون الرشید؛ پنجمین خلیفۀ دودمان عباسی که برای سرکشی و آرام ساختن شورشیان عازم سرزمین شرقی خلافتش شده و به خراسان آمده بود، در مسیر بازگشت بیمار شد و از دنیا رفت. او را در بهار سال ۱۹۳ هجری قمری طبق وصیتش در سرسرای این کاخ دفن کردند؛ اما چندی بعد در سال ۲۰۲ هجری قمری، در زمان زمامداری مامون؛ خلیفۀ عباسی که دستانش به شهادت امام هشتم شیعیان آلوده شد، با دفن علی بن موسی الرضا در جوار هارون‌­الرشید، این منطقه اهمیت بیشتری یافت و در پیوند با روستاهای اطراف مجموعا شهر کنونی مشهد را شکل داد. از آن پس شیفتگان امامت و ولایت پاک، خود را به این خاک مقدس می‌­رسانند تا از عطر آکنده در فضای آن، روحشان را تازه کنند؛ ازاین‌‌رو سالانه بیش از ۲۷ میلیون زائر از داخل و دو میلیون زائر از خارج از کشور به این تربت پاک قدم می‌­گذارند و دل به مهر بخشندۀ دوست گره می‌­زنند. پیشینۀ پرفراز و نشیب این شهر، یادواره‌­های تاریخی بسیاری را برای بشر امروز به یادگار گذاشته و درکنار زیارت حرم مطهرکه اولین هدف سفر به مشهد است، جاذبه ­های تاریخی فرهنگی مشهد گردشگران بسیاری را به خود جذب کرده است. با آژانس هواپیمایی مانلی پرواز همراه باشید.

کرانه‌­های سبز رودخانۀ کشف‌‌رود که میزبان شهر مشهد شده است، از سال­‌های دور به‌‌خاطر شرایط مناسب طبیعی، به‌‌عنوان یکی از بخش‌‌های موردتوجه برای سکونت در گسترۀ خراسان به‌‌حساب می‌‌آمده

‌است.

جاذبه های تاریخی فرهنگی مشهد


  در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهر کنونی مشهد، شهری آباد و پرازدحام به نام توس وجود داشته‌ است. این شهر که در دورۀ غرورآفرین هخامنشیان به نام «سوسیا» (Susia) از آن یاد می‌‌شد، یکی از پایتخت­‌های ایالت پارت در شمال شرقی ایران، منطبق بر استان خراسان امروزی بوده ‌است. نام این شهر پر افت‌­وخیز در اسناد باستانی و ادبی بسیاری دیده شده است؛ اما آنچه موجب زنده ماندن نام این شهر خالی از سکنه در امروز شده، زادگاه فردوسی برین، بزرگ‌­ترین شاعر پارسی­‌گوی و سرایندۀ شاهنامۀ وزین است. نام نامی ابوالقاسم فردوسی طوسی که در بین سال­های ۳۲۹ تا ۴۱۶ قمری، در توس خراسان می‌­زیسته به واسطۀ اثر ارزنده و قابل ستایشش به گوش جهانیان، کران تا کران گیتی رسیده است. شاهنامه کتابی وزین با ۵۰٬۰۰۰ بیت آهنگین، یکی از بزرگ‌‌ترین و برجسته‌‌ترین سروده‌‌های حماسیِ جهان است که سرایشش دست‌‌آورد دست‌‌کم سی سال کار پیوستۀ این سخن‌‌سرای نامدار ایرانی است که فرهنگ زبان پارسی را با آن به نیکی سرشته است. هنگامه‌­ای محاط در خفقان که دانش و ادبیات در ایران به عربی بود، ویژگی‌‌های هدفمند شاهنامه، زبان پارسی را زنده و پایدار کرد. شاهنامه نفوذ بسیاری در جهت‌‌گیری فرهنگ و ادب فارسی و نیز بازتاب‌‌های شکوه‌‌مندی در ادبیات جهان داشته‌ است و شاعران گرانمایه و بزرگی مانند گوته و ویکتور هوگو از آن به نیکی یاد کرده‌‌اند.

جاذبه های تاریخی فرهنگی مشهد


  در خلال سده‌‌های چهارم تا ششم ه‍. ق، شاهان و میران بسیاری از این دیار گذر کردند، در عصر شکوفایی فرهنگ ایرانی–اسلامی، دانشمندان و مردان برجسته‌‌ای از آن برخاسته و در دیگر نواحی، و به‌‌طور عمده در شهرهایی که بیشتر کانون توجه بود، شکوفا شدند. خواجه نظام‌الملک (۴۰۸ تا ۴۸۵ ه‍. ق)، امام محمد غزالی (۴۵۰ تا ۵۰۵ ه‍. ق)، احمد غزالی (۴۵۴ تا ۵۲۰ ه‍. ق)، ابوالقاسم فردوسی (۳۲۹ تا ۴۱۱ ه‍. ق)، اسدی توسی (متوفی ۴۶۵ ه‍. ق) و شیخ توسی (۳۸۵ تا ۴۶۰ ه‍. ق) بزرگان نامی فرهنگ ایرانی هستند که در این خطه روزگار گذراندند.

صفویه به زیبندگی ابنیه و هنر معماری اسلامی افزود و افشاریه مرکز حکومت خود را بر آن نهاد. یادواره‌­های بسیاری نیاز از دوران تیموری به­جا مانده که مهم­‌ترین آ­ن­ها مسجد گوهرشاد است. این مسجد که در جنوب حرم امام رضا علیه­السلام قرار دارد، به دستور گوهرشادبیگم همسر شاهرخ؛ چهارمین شاه تیموری ساخته شد و به دلیل ظرافت و زیبایی کاشی‌‌کاری و خط و اسلوب معماری آن، این مسجد از شاهکارهای معماری ایرانی در دوره تیموری به‌‌شمار می‌‌رود. پس از بازسازی اطراف حرم و طرح گسترش حرم رضوی، مسجد گوهرشاد به دورن محوطه راه یافت و تا به اکنون میزبان مسلمانان و هنر دوستان بوده است.

 

مانلی پرواز، نقشی از اعتماد، سفری بی‌تردید را برایتان آرزومند است. سفرتان سبز!

نویسنده: صحـرا فرنـیا: به اشتراک گذاری این مطلب