تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

جاذبه های تاریخی و فرهنگی ایران

پهنۀ زرین ایران پارسی، قدمتی بالغ بر تاریخ تمدن گیتی را در شناسنامۀ خود به ثبت رسانده و به حفظ بناهای باستانی ارزنده برای آیندگان مفتخر شده است. در طول تاریخ جهان، آوازۀ ایران و ایرانی سرلوحۀ عرصۀ علوم مختلف، هنرهای متنوع و اخلاق بوده که اسناد به‌جا‌مانده، صحت آن‌را به نیکی مؤید است. قدمت ژرف هنر پارسی در شمایل و گونه‌های متنوعی همچون بافندگی، قالی‌بافی، نقاشی، سفالگری، نگارگری، خوشنویسی، مجسمه‌سازی و معماری، خود را به نیکی مجسم کرده است. تولد هنرهای صخره‌ای در ایران به ۴۰۸۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد و نشان از زکاوت و ظرافت ذهن هنر‌دوست بشر باستان دارد. یادواره‌های بسیاری از دوران شکوه تاریخ و هنر، به‌جامانده است که هم‌اکنون در موزه‌های ایرانی حفظ و نگه‌داری می‌شود و می‌توان گفت که افتخار ایران‌زمین و جزء جاذبه های گردشگری ایران به‌شمار می‌آید. گردش‌دوستان و کاوشگران عزیز می‌توانند با تور داخلی به مکان های دیدنی ایران سفر کرده و جاذبه های تاریخی و فرهنگی ایران را با چشم جست‌وجوگر به تماشا بنشینند.

در این مقاله، آژانس مسافرتی مانلی پرواز قصد دارد چند نمونه از بهترین جاذبه های تاریخی ایران را به شما معرفی کنید . با مانلی همراه شوید.

1.jpg


بر اساس پژوهش‌های تازۀ ژنتیکی در عموم اقوام ایرانی، حتی خارج از مرزهای سرزمینی، علی‌رغم تفاوت‌های جزئی فرهنگی، دارای ریشۀ ژنتیکی مشترکی هستند که به جامعۀ اولیۀ مسکون در فلات ایران باز می‌گردد. یافته‌های اخیر بر پایۀ این گزارش، آریایی‌ها اقوام مهاجر از اروپای فعلی نیستند؛ بلکه حدود چهار هزار سال پیش، ساکنان این عرصۀ یشم‌فام حاصلخیز، به قسمتی از اروپای امروزی مهاجرت کردند که در ریشه، اقوام ساکن فلات ایران بودند؛ اما گروه اعظمی در گوشه‌وکنار این پردیس سبز پراکنده شدند و بنا بر یکجانشینی گذاشتند. روزها گذشت و سرزمین پارسی فرازونشیب بسیاری را شاهد و یادواره‌های بسیاری را از آن روزها در سینه حافظ شد که در سراسر ایران‌زمین، در شهرهای پرماجرای باستانی‌اش پراکنده شده است.

برج رادکان شهر مشهد

2.jpg


در شمال مشهدالرضا، یکی از یادواره‌های باستانی قرار گرفته که جزو یکی از باستانی‌ترین جاذبه های گردشگری مشهد است و بسیار مورد بازدید قرار می‌گیرد. در مسیر چناران، 76 کیلومتری شهر مشهد، برج بلند 35 متری در محل شهر قدیم رادکان باز مانده است. منظر بیرونی این بنا، بدنه‌ای رفیع و چندضلعی با گنبدی مخروطی‌شکل بر فراز آن است. برج رادکان خراسان، سازه‌ای مربوط به دوران دوری‌ست که تخمین زده شده که اتمام آن به سال 607 هجری بازمی‌گردد. قطر داخلی این بنا 14 متر و قطر خارجی 20 متر است. تاريخ احداث برج رادكان را ماكس افن برشم آلماني سال 600 و اندي و هرتسفلد سال 680 ذكر كرده اند؛ اما کاربری آن هنوز در پرده‌هایی از ابهام پوشیده شده است. قامت رفیع این برج، بر دشتِ وسیعِ آرمیده میان توس و رادکان، سایه افکنده و با راهی، این دو شهر باستانی را به همدیگر مرتبط ساخته است. بر اساس نظر باستان‌شناسان آلمانی، این برج مقبرۀ یکی از حکام مغولی است؛ اما گدار، مستشرق فرانسوي بر این باور است که این برج، مقبرۀ زنی است که مورد احترام و تکریم بسیار بوده است؛ علاوه‌بر این نظرات که حیرت گردشگران تور مشهد را منجر شده، وجود منافذ دوازده‌گانه بر پیکرۀ این برج است. برخی نیز بر این باورند که این برج، کاربری تقویمی و ستاره‌شناسی داشته و نه‌تنها نمایان‌گر ایام سال بوده، بلکه در روزهای اوج خود، نشانگری دقیق بر ساعت، فصل، سال و ایام نوروز نیز بوده است. تماشای این برج باستانی و رفیع را در سفر به مشهد ( چه به صورت تور زمینی مشهد ، تور هوایی مشهد، تور ارزان مشهد) پیشنهاد می‌کنیم.

کاریز جزیره کیش

3.jpg


  پارسیان باستان پس از یک‌جانشینی به فکر تامین آب‌ مورد نیاز برای مصرف روزانه، کشاورزی و صنعتی افتادند. در بسیاری از شهرهای این عرصۀ پهناور، تکنولوژی و ذکاوت شهروندان آن روزگار را شاهد بوده‌ایم. یکی از آثار به‌جامانده، سیستم‌های آب‌و فاضلاب شهری است که خلاقیت بشر باستان را به گونه‌ای متفاوت در جزیرۀ کیش نشان داده است. کاریز کیش که در حال حاضر به یک شهر زیرزمینی بدل شده، یکی از جاذبه های دیدنی کیش است. در تور کیش، بازدید از شهر زیرزمینی کیش را در اولویت‌های خود قرار دهید. دستان توانمند و ذهن خلاق ایرانیان باستان در این بنای باستانی کاملا مشهود است. بنای ظریف این کاریز در عمق 45 متری زیر زمین به طول 15 متر کشیده شده و به شهر حریره باستانی ختم می‌‌شود. در طول این مسیر، چاه‌های آب و پایاب کیش کشف شده که آب مصرفی بومیان را تامین می‌کرده است. چه با تور کیش ارزان قیمت چه با تور لحظه آخری کیش به این لاجوردگون سفر کنید، راهنمای‌های هتل های کیش می‌توانند به شما برای بازدید از این جاذبه کمک کنند.

نیایشگاه ناهید جزیره قشم

8.jpg


  سرزمین عجایب هفت‌گانۀ خفته در آب‌های نیلگون خلیج فارس، نیایشگاهی باستانی را در سینه نهفته است که میزبان گذشتگان ما، پارسیان پراقتدار هخامنشی بوده است. شمال غربی جزیرۀ قشم ، بقایای بنایی وسیع را حارس است که از جمله مکان‌های دیدنی قشم و فضای مقدس دوران باستان برشمرده می‌شود. نیایشگاه ناهید قشم بر فراز تپه‌های مرتفع قرار دارد و به تپۀ معروف کولغان و سواحل مواج خلیج مشرف است. چشم‌انداز وسیع و حیرت‌انگیز ساحل از این زاویه مورد توجه گردشگران تور قشم قرار گرفته است. بر فراز این تپه‌ها دو ردیف‌ قبرهایی دیده می‌شود که با فاصلۀ دومتری از هم جداشده‌اند و مالکان ابدی آن‌ها تا امروز ناشناس باقی ‌مانده‌اند. آثار معماری و آبراهه‌های بسیاری در جوار جداره‌های سنگی به‌جا‌مانده که اسرار نهفتۀ تاریخ را در دل حفظ کرده‌اند. ویرانه‌های به‌جا‌مانده بر فراز تپه، بقایای اتاقک‌های نیایشگاه ناهید را یادآور است که به سه حوضچۀ حفر‌شده درون سنگ، مزین شده است. این بنای خارق‌العاده در جادۀ درگهان و در بخش شهاب جزیرۀ قشم استوار مانده است.

خانۀ مشروطۀ تبریز


10.jpg

در نزدیکی بازار سنتی تبریز و روبه‌روی مسجد جامع تبریز که از بناهای تاریخی تبریز به‌شمار می‌روند، ظرافت معماری بنای چشم‌گیر خانه‌ای، چشم هر رهگذری را به خود خیره نگه می‌دارد. خانۀ مشروطه که روزگاری محل رفت‌و آمد بزرگان تاریخ این شهر بود، امروز به‌عنوان موزه، میزبان گردشگران تور تبریز است. معماری چیره‌دست و شهره، به نام حاج ولی، معمار تبریزی، حدود سال 1247 مطابق با ۱۸۶۸ میلادی، این بنای باشکوه را طراحی کرد تا به دست مالک آن، حاج مهدی کوزه‌کنانی، محل گردهمایی بزرگان و اندیشمندان زمان باشد. در این موزه، تندیس‌های بی‌شماری از این افراد به‌چشم می‌خورد که تاریخ ایران‌زمین را رقم زده‌اند؛ علاوه‌بر این تندیس‌ها، مهرهای گروه‌های انقلاب مشروطه، سلاح کمری ستارخان، فرش مشروطه، وسایل شخصی سران مشروطه و دیگر مدارک مرتبط با انقلاب مشروطه به نمایش گذاشته شده است. موزۀ مشروطه پس از اعمال تغییراتی در تالارها و اتاق‌های آن در سال 1375 تاسیس شد و گامی ارجمند در جهت حفظ شکوه و عظمت انقلابیان مشروطه برداشته شد.

ارگ کریم خان شیراز


4.jpg


در دوران شکوفایی اقتصادی و صلح زندیه، بنای عظیم و باشکوه ارگ کریم‌خانی بنا شد و روزگاری پر جوشش و پیچش را سر کرد. این سازۀ زیبا در دورۀ پرصلابت سلطنت سلسله زندیه ساخته شد و پس از انتخاب شیراز به‌عنوان پایتخت، کریم خان این ارگ را برای مکان زندگی برگزید و از آن پس به ارگ کریم‌خانی شهره گشت. این سازه در دوران پهلوی، کاربری زندان داشت و به‌دلیل وارد آمدن صدمات بسیاری به این بنا، در تاریخ 1350 تغییر کاربری داد و پس از مرمت به اداره فرهنگ و هنر وقت واگذار شد و اما در عصر حاضر، پس از گذشت سال‌ها و پس از طی مراحل بازسازی، به موزۀ بزرگ فارس تبدیل خواهد شد. برگزیده‌ترین معماران زمان در طراحی و ساخت این بنا در بین سالهای ۱۷۶۶ و ۱۷۶۷ میلادی به‌کار گرفته شدند تا یادواره‌ای عظیم از دوران زندیه و از آن به بعد را ثبت کرده باشند. این بنا در شهر شیراز و در شمال شرق میدان شهدا قرار گرفته است و از ساعت 08:00 صبح تا 19:30 عصر میزبان گردشگران تور شیراز خواهد بود. در سفر به شیراز، چه با تور شیراز ارزان قیمت ، چه با تور لحظه آخری شیراز ، دیدن از این یکی از مکان های تاریخی شیراز را فراموش نکنید و برای دیدن جاذبه های دیدنی شیراز از راهنمای هتل های شیراز کمک بخواهید.

آژانس هواپیمایی مانلی پرواز، نقشی از اعتماد، سفری بی‌تردید را برایتان آرزومند است. سفرتان سبز!



: به اشتراک گذاری این مطلب