تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

جاذبه های گردشگری ایران

ایران پهناورمان، سرزمینی با جاذبه‌‌هایی شگفت‌‌انگیز و حیرت‌‌آور است که گشت‌‌و‌گذار در شهرهایش برای کشف داشته‌‌هایش، به سالیان، زمان نیاز دارد. برای شناخت یک از هزارِ این شگفتی‌‌ها، با مانلی همراه باشید!

   

جاذبه­ های گردشگری ایران

سرزمین آریایی­‌ها از پنج­‌هزار سال پیش تا به اکنون، بزرگ­‌مردمان "سرور" و "مهتری" را میزبان بوده که بارها به ادوار متعدد تاریخ ثابت کرده که شایستۀ بزرگداشت و حرمت است. گرچه پیش از آریایی‌ها، تمدن­های بسیاری شکفته و پژمرده شده و تعدادی نیز هنوز شکوفا مانده بودند؛ شهر سوخته در سیستان و تپه سیلک در کاشان، از جاذبه­ های تاریخی و فرهنگی ایران هستند که در این دوره متولد شده‌­اند.


جاذبه های گردشگری ایران | تورهای داخلی مانلی پرواز


با تکیه بر مستندات و یافته­‌های دیرینه شناسان، تاریخ تمدن در این پهنۀ مقدس به دوازده هزار سال پیش می ­رسد؛ اما آنچه فرهنگ موستری هویدا کرده، سکونتگاه‌های انسان اولیه که اغلب در غارهای ناحیه زاگرس بوده‌اند را در دوران پارینه‌سنگی میانی، یعنی دویست تا چهارصدهزار سال پیش تخمین زده است. این زیربنای قرص و محکمِ تاریخی و فرهنگی، نهاد استوار سرزمین پارسیان را رقم زده است و از هخامنشیان به بعد، بر ژرفای آن افزوده‌‌اند و یادواره­ های غرورآفرینشان را برای عصر حاضر به ارمغان گذاشته­‌اند. ایران‌­زمین از همان هزاره‌های پیشین، خاکی حاصلخیز برای کشت و زرع داشته و کشاوزری را به جهانیان معرفی کرده است.

فلات زاینده‌­‌اش، بیشه‌ ها و مرغزارهای انبوهی را داشته که پناه پرندگان خوش‌­الحان مهاجر بوده است. صحراهای گسترده­‌اش، سینه در برابر هرم هور سوزان گسترده تا چشمان کاوشگر سیاحان را به خود خیره سازد. در کرانه‌­ای، کنکاش در طبیعتش با تورهای زمینی گواراست و از جانبی دگر، تورهای هوایی، آسمان نیلگونش را می ­پیماید.


جاذبه های گردشگری ایران | تورهای داخلی مانلی پرواز


علاوه­‌بر جاذبه های تاریخی و فرهنگی ایران که چشم زیبابین جهان را به­ تحیر واداشته است، طبیعت خداداده، در هر گوشه­‌ای از این سرزمین به شیوه‌­ای نادر طنازی می‌ کند. مرواریدهای غلتان در آب‌­های جنوبی کشور، هر یک به گونه‌­ای ظرافت قلم آفرینش را به­ تصویر کشیده‌­اند؛ سرزمین مرجانی در جزیرۀ کیش و لایه‌­های روی هم انباشته شدۀ زمین­‌شناسی در جزیرۀ قشم، دیرینه‌­شناسان و زمین­‌کاوان را متحیر ساخته است. شگفتی‌هایی که در تور کیش به چشمانتان می‌‌نشیند، ابهت این سرزمین را بیشتر به رخ می‌‌کشد و تور قشم نیز، راهی برای رسیدن به فراسوی تاریخ این پهنۀ پرثروت است.

پارۀ پر از شگفتی ایرانشهر نیز، هم جگر سوزان کویر را تسلی­‌‌بخش است، هم بوران زنجیره‌‌­های دست‌‌دردست دادۀ زاگرس را که این روزها به­ خود می ­لغزد، تیمار می ­کند. طبیعت مُلَوَن پناه‌‌گرفته در این خطه، هر ذائقه‌­ای را پاسخگوست؛ سلسله­‌جبال البرز که در جامه‌­ای ابریشمین از انبوه درختان و بوته‌‌زارها استقرار یافته، دژی مستحکم در برابر خزر نیلگون است و در دیگر سوی قلب سوزانش، کویر مرکزی ایران است که رکورد بالاترین دما را به­ نام خود به ­ثبت رسانده است. جاذبه­ های تفریحی و طبیعی ایران در نمود این همه شگفتی، می‌­تواند تسکینی آرام­‌بخش بر روحتان باشد.


جاذبه های گردشگری ایران | تورهای داخلی مانلی پروازهمواره سفر با خرید و حفظ آداب­‌ورسومِ جهانی هدیه دادن و سوغاتی توامان است. درکنار جاذبه­ های گردشگری ایران‌‌زمین، سازه­‌های رفیعی نیز سر به آسمان رسانده‌‌اند که در نوع خود، جاذبه‌­ای برای گشت‌­وگذار به‌‌شمار می‌‌آیند. مراکز خرید ایران در شهرهای مقصد گردشگری، به­ نحوی طراحی شده‌­اند تا امکان استراحت و تجربۀ هیجان در سالن‌‌های شهربازی آن­ ها نیز به گردشگر داده شود؛ اما پیش‌‌تر از این بناهای مدرن پیل­‌پیکر، برخی از این بازارها قدمتی ارزنده دارند و علاوه­‌بر فضایی برای خرید، اثری تاریخی هنری را به­ نمایش می­ گذارند؛ برای مثال، بازار رضای مشهد، بازار سنتی تبریز، بازار وکیل شیراز و بازار بزرگ تهران، از جمله این مراکز خرید هستند که رنگ و بوی فرهنگ و هنر ایرانی را از خود در فضای تاریخ متصاعد کرده‌­اند. در تور مشهد، دیدن از این بازار خوش‌‌معماری را از یاد نبرید و در تور شیراز، در تودرتوی بازار وکیل قدم بگذارید و لذت فهم تاریخ را استنشاق کنید. معماری ظریف ایرانی که در قالب بومی خود طراحی شده است، در شهرهای مختلف ایران­زمین به­چشم می ‌خورد. هنر کلاسیک معماری بومی نیز در شهرهای کویری بیشتر مورد توجه قرار گرفته است؛ چراکه علاوه‌­بر سیراب کردن بُعد زیبایی‌­شناسی در این آثار، طراحی هوشمندانۀ این بناها، بسته به نوع آب‌­وهوا، بسیار زیرکانه صورت گرفته است. شهر یزد که یکی از مطرح‌­ترین میراث‌‌های فرهنگی و تمدن کهن در ادوار مختلف تاریخی ایران را پاسداری کرده است، بازارهای سنتی بی­‌شماری از دوره‌‌های پیشین دارد که زبردستی طراحان و نظر مدبرانۀ معماران ایرانی قدیم را در شهر بادگیرها به نمایش گذاشته است و در تور یزد، می ‌توانید لذت دیدن آنها را به جانتان بنشانید.

 

مانلی پرواز، نقشی از اعتماد، سفری بی‌تردید را برایتان آرزومند است. سفرتان سبز!

صحرا فرنیا: به اشتراک گذاری این مطلب