تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

جاذبه های تاریخی فرهنگی دبی

شهر نوپای آرمیده در جنوب آب‌های خلیج فارس، مهد سازه­‌های مدرن و آسمان‌­خراش‌­های بسیار است. دبی، دومین شهر بزرگ امارات پس از امارت ابوظبی است که در سال­‌های اخیر تبدیل به بزرگ­‌ترین و پرجمعیت‌­ترین امارت این سرای غنی و ثروتمند شده است. این شهر پا گرفته بر روی طلای سیاه، با تدابیر زیرکانۀ بسیار، چشم اقتصاد جهان را به خود جلب کرده است؛ اما تنها شش درصد از تولید ناخالص آن متکی به نفت بوده و در عوض روی تجارت و تقویت صنعت گردشگری متمرکز شده است،‌ که این را در سفر به این کشور با تور دبی،‌ کاملا متوجه خواهید شد. تاسیسات غنی و پیشرفت­‌های سریع در زمینۀ صنایع، باعث شده دبی در تمامی عرصه­‌ها خوش بدرخشد و نبض اقتصاد منطقه را در دست داشته باشد. شهر بادیه‌­نشین دیروز، ماوای تماشایی‌­ترین سازه‌­های دست بشر مدرن شده و با وجود صحراهای سوزان و آفتاب همیشه تابانش، جریان زندگی را پر تپش حفظ کرده است. با گسترش جاذبه های دیدنی دبی، این شهر بنا دارد در هر سال با برملا کردن رازی نهفته در معماری­‌های مدرن و عجیبش، چشم گردشگران تور دبی را سوی خود خیره نگه دارد. این جاذبه­‌های وسوسه­‌انگیز، گردشگران تورهای دبی را به اندوختن تجربه­‌های جدید و آزمودن هیجانی از جنس متفاوت دعوت می‌‌کند. آژانس هواپیمایی مانلی پرواز قصد دارد در اینجا به بررسی جاذبه های تاریخی فرهنگی دبی بپردازد اما پیش از آن، گریزی به تاریخچۀ نه چندان غنی این سرزمین بیابانی خواهیم زد.

جاذبه های تاریخی فرهنگی دبی | دیدنی های دبی | جاذبه های دیدنی دبی


دبی و سراسر امارات، با وجود اینکه قدمت تاریخی چندانی ندارند، از آنچه در چنته دارند، بهترین استفاده را کرده و توانسته‌‌اند در مدت زمان بسیار کوتاهی با توسعه‌‌ای چشمگیر، دنیا را مسحور خود کنند.

دبی، این شهر پر زرق و برق، تا پیش از سال 1833 میلادی، یکی از توابع مشایخ ابوظبی برشمرده می‌­شد تا اینکه شیخ مکتوم، نامی آشنا در میان رهبرهای موفق منطقه، به همراه 800 نفر از خویشانش به این دهکده کوچ و امارت دبی را تاسیس کردند. این طایفه که در قیام اتحاد دولت امارات متحده عربی نقش بسزایی را برعهده داشتند، روستای دبی را با ماهیگیری آباد کردند و تا به امروز نیز در این امر موفقیت را از آن خود داشته‌‌اند. امروز نیز پس از امارت ابوظبی، این شهر از اهمیت ویژه­ای برخوردار است و بدون اغراق می­‌توان بیان داشت پایتخت تجاری امارات متحدۀ عربی است؛ چرا که مهم‌­ترین مراکز خرید امارات از جمله بازار طلا، دبی‌­مال و ... در این امارت دایر شده است. اگر در پی سفر به شهری تاریخی، مملو از بناهای کهن و میراث فرهنگی هستید، دبی مقصد مناسبی برای سفر شما نخواهد بود؛ اما مطمئن باشید دیدنی های دبی و اماکن تفریحی پرهیجان جبران پیشینۀ نداشتۀ آن خواهد بود؛ علاوه‌­بر جاذبه های طبیعی تفریحی دبی، مراکز خرید دبی و رستوران های دبی فرصت مناسبی برای خلق اوقاتی خوش و به­‌یاد ماندنی ایجاد کرده است.

جاذبه های تاریخی فرهنگی دبی | دیدنی های دبی | جاذبه های دیدنی دبی

دیدنی های دبی با هر شهری که تاکنون دیده‌­اید متفاوت است. این شهر که رکوردهای بسیار نیکی را به نام خود به‌­ثبت رسانده، مهد جاذبه­‌هاست؛ دبی، شهری­‌ست با آسمان­‌خراش‌‌های سر به‌­فلک کشیده که در کنار کومه­‌های گِلی قد علم کرده­ و آلبومی از طراحی­‌های معماری نوین و مدرن زنده و برندهای مشهور دنیا را در جوار بازار مکارۀ عربی، در دلش جای داده و تنها شهر جهان است که در بیابان­‌های سوزان و داغش، پیست اسکی با دمای زیر صفردرجۀ سانتی‌­گراد راه انداخته است؛ پس به‌­راحتی نمی­‌توان از دیدن این شهر پر از شگفتی چشم­‌پوشی کرد.

ورود سریع تکنولوژی به این عرصه، نه­‌تنها گردشگران بسیاری را به این وادی مدرن فرا خوانده، بلکه مهاجران بسیاری به قصد ادامه زندگی به این شهر قدم گذاشته‌­اند. در میان این مهاجران، کارگران سختکوش در کنار تاجران بلندهمت به­‌چشم می­‌خورند که برای امرار معاش و اندوختن سود کلان وارد این شهر مدرن شده‌­اند. دبی در حال غنی‌‌سازی بُعد فرهنگی است و با ساخت دهکدۀ فرهنگی دبی ، موزه‌‌های هنری، کتابخانه‌‌ها، مدارس رقص و موزیک، فروشگاه کتاب‌‌های کمیاب و فضاهای باز برای تفریح و استراحت، رویۀ جدیدی را برای لذت بردن بومیان و مسافرانش در پیش گرفته است.

جاذبه های تاریخی فرهنگی دبی | دیدنی های دبی | جاذبه های دیدنی دبی


   خور دبی، رودخانه­‌ای‌‌ست که بسترش این شهر را به دو بخش شمالی (دیره) و جنوبی (بر دبی) تقسیم کرده است. با اینکه جاذبه­‌ها در تمام این شهر گسترده و پراکنده شده‌­اند؛ می‌­توان گفت که بیشتر مراکز خرید دبی و سازه­‌های مدرن در “دیره” ، قسمت شمالی خور قرار گرفته و محله­‌های قدیمی شهر که جولانگاه کلبه­‌های بادگیری است در “بردبی”، قسمت جنوبی دبی قرار دارند. کوچه‌‌های تنگ و باریک بستکیه، محلۀ قدیمی شهر دبی، یادگار تجار قدیمی هستند که در سال ۱۸۹۰ میلادی به این منطقه مهاجرت کردند. هرجا سخن از فرهنگ غنی و تاریخ ژرف به میان می­آید، باید نام پارسیان ایران‌­زمین هم در آن محفل به زبان بیاید؛ جالب است بدانید که نام‌‌گذاری این محله به «محلۀ بستکیه» از آنجاست که ثروتمندانی از دوران بسیار دور از شهر بستک به این منطقه مهاجرت کرده بودند که به مرور زمان بنیان‌‌گذار این محله شده‌‌اند. بستک یکی از شهرهای آباد استان هرمزگان در جنوب ایران است که دبی امروز را به آبادانی رساند. در این محله بناهای شگرف باستانی متعلق به آن دوران به چشم می‌­خورد که شباهت بسیاری به معماری خانه‌­های جنوبی ایران­‌زمین در قرن هجدهم میلادی دارد. حاکمان زیرک دبی اکنون مشغول مرمت و بازسازی این محله جهت ایجاد یک دهکده توریستی هستند.


مانلی پرواز، نقشی از اعتماد، سفری بی‌تردید را برایتان آرزومند است. سفرتان سبز!

نویسنده: صحرا فرنیا: به اشتراک گذاری این مطلب