تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

جاذبه های تاریخی و فرهنگی باکو

باکو به‌عنوان پایتخت آذربایجان، شهری‌ست که فضای سنتی قرون وسطی‌ای را با کاخ‌های اروپایی قرن 19 و وجهۀ فرامدرن امروزی خود تلفیق می‌کند. این شهر که در گذشته، مقصدی بسیار گران‌قیمت به‌حساب می‌آمد، امروزه تبدیل به شهری توریستی شده که برای هر گردشگری از علاقه‌مندان به تاریخ و عاشقان غذا، جاذبه‌ای را ارائه می‌دهد. اگر دوست‌ دارید به این شهر زیبا سفر کنید و بدون طی مسیری طولانی با فرهنگ و مردمانی تازه آشنا شوید، حتما تور باکو را در برنامۀ سفری آیند‌ه‌تان بگنجانید. اگر برای رزرو تور ارزان باکو سوالی دارید، می توانید با کارشناسان آژانس هواپیمایی مانلی پرواز در بخش فروش تماس حاصل کنید تا تمام اطلاعات مربوط به قیمت تور باکو و قیمت بلیط هواپیما باکو را در اختیارتان قرار دهند. در این مقاله برخی از جاذبه های تاریخی و فرهنگی باکو را به گردشگران همیشه همراه مانلی پرواز، معرفی می‌کنیم.

شهر کهن باکو

دیدنی های باکو | جاذبه های دیدنی باکو


شهر کهن باکو که به‌عنوان میراث فرهنگی در سازمان یونسکو به‌ثبت رسیده‌ است، روزگاری پایتخت شاهان شیروان به حساب می‌آمد. امروزه این شهر، قلب تپندۀ باکو به‌شمار می‌آید که علاوه‌بر میدان برج که خود، یکی از آثار باستانی این شهر محسوب می‌شود، فرش‌بافی‌های سنتی، رستوران و بارهای متعددی را نیز در خود جای داده است. در روزگاران قدیم، تجاری که به این شهر سفر می‌کردند، آن را آکروپولیس (همان ستون‌های معروف آتن) باکو می‌نامیدند.

برج میدان

دیدنی های باکو | جاذبه های دیدنی باکو


برج استوانه‌ای "میدان" که یکی دیگر از جاذبه‌های ثبت‌شده در سازمان یونسکوست، قدمتی بیش از یک هزاره دارد و گذشتۀ اسرارآمیزی را در خود نهفته است. متخصصان بر این باورند که این برج قبل از تبدیل‌شدن به یک برج دیدبانی در قرن 18ام، معبد زرتشتیان بوده‌ است. در بازدید از این برج می‌توانید از پلکان مارپیچ آن بالا رفته و از ارتفاع 29 متری، به تماشای منظرۀ زیبای شهر کهن بنشینید.

قصر شاهان شیروان

دیدنی های باکو | جاذبه های دیدنی باکو


قصر شاهان شیروان که بیش از 8 قرن بر این کشور حکومت کرده‌اند، تصویری‌ست که بر پشت اسکناس 10 مناتی می‌بینید. این اثر باستانی که قدمت آن به قرن 15ام بازمی‌گردد، علاوه بر ساختمان اصلی کاخ، مسجد و آرامگاهی نیز دارد که آن را به یک اثر باستانی غنی مبدل ساخته است.

موزۀ تاریخ آذربایجان

دیدنی های باکو | جاذبه های دیدنی باکو


سفر به شما فرصت یادگیری و مشاهدۀ بناها و آثار تاریخی کشور‌هایی با فرهنگ متفاوت را می‌دهد. سفر به باکو هم در این راه چیزی برایتان کم نخواهد گذاشت؛ چرا که جاذبه های دیدنی باکو کم نیستند! در موزۀ تاریخ این شهر که در ساختمانی با معماری رنسانس ایتالیا واقع شده، می‌توانید بیش از 300 هزار شی تاریخی را مشاهده کرده و در تخیل خود برای هر یک داستانی بسازید. آثاری که در این موزه به نمایش گذاشته شده‌اند، از تاریخ باستانی تا مدرن را پوشش می‌دهند که این امر، این موزه را به بهترین مجموعۀ فرهنگی باکو تبدیل کرده است. 

خیابان نظامی گنجوی

دیدنی های باکو | جاذبه های دیدنی باکو


این خیابان که نام خود را از شاعر بنام این کشور گرفته است، یکی از اصلی‌ترین مناطق خرید این شهر است؛ اما این خیابان قبل از اینکه مکانی برای خرید باشد، شاه‌راهی برای فهم فرهنگ و سنت مردمان این کشور است. در طول پیاده‌روی و قدم‌زدن در این فضای دلنشین در این خیابان 3.5 کیلومتری سبک‌های معماری متنوعی از باروک (سبک با شکوه معماری کلیساها) تا ساختمان‌های بی‌روح استالینی، قاب چشمانتان خواهد شد. 

خانۀ دولت

دیدنی های باکو | جاذبه های دیدنی باکو


خانۀ دولت، ساختمانی باشکوه است که در خیابان Neftchiler واقع و در سال 1952 توسط دولت شوروی ساخته شده است. این بنا، امروزه نیز کاربری ویژه‌ای دارد و مقر اصلی حکومتی به‌شمار می‌آید. تنها دلیل بازدید از این بنا معماری نفسگیر و حیرت‌انگیز این است که در شب، تحت تاثیر نورپردازی خلاقانه، شکوهی افزون می‌یابد.

ونیز کوچک

دیدنی های باکو | جاذبه های دیدنی باکو


اگر وقت یا استطاعت بازدید از ونیز ایتالیا را ندارید، در باکو می‌توانید نسخه‌ای ساده‌تر از آن را از نظر بگذرانید و غرق لذت شوید. این منطقه که در بولوار باکو واقع شده، از دو جزیرۀ بزرگ و چندین جزیرۀ کوچک‌تر تشکیل شده که همگی با پل به یکدیگر متصل‌اند. همه روزه گردشگران و بومیان زیادی به این محل می‌آیند و با پرداخت مبلغ ناچیزی، در این کانال‌های مصنوعی قایق‌سواری می‌کنند و لحظاتشان را با طعمی شیرین درمی‌آمیزند. این مکان در دهۀ 1960 ایجاد شده‌ است. 

مسجد تزه پیر (Teze Pir Mosque)

دیدنی های باکو | جاذبه های دیدنی باکو


سه سال بعد از اتمام پروژۀ ساخت، این مسجد با مناره‌های طلایی خود، در آتش انقلاب بولشویک روسیه در سال 1917 گرفتار شد. بعد از پیوستن این کشور به اتحاد جماهیر شوروی، این مسجد به یک سینما و سپس یک انبار تبدیل شد. در سال 1943، کاربرد این بنا به آنچه از ابتدا برای آن ساخته شده بود تغییر یافت. 

کاخ اسماعیلیه

9.jpg


این بنای باشکوه گوتیک (سبکی از معماری) داستانی غم‌انگیز را در سینه دارد. آقا موسی که اشراف‌زاده‌ای در قرن 20ام بود، پسر خود اسماعیل را در اثر یک بیماری از دست داد. آقا موسی در اوج داغداری یکی از معمار‌های بنام لهستانی را استخدام کرد تا این بنا را به یادبود فرزند از دست‌رفته‌اش بسازد. پس از تکمیل این بنا در سال 1913، آقا موسی آن را وقف سازمان "خیریۀ اسلامی" کرد و از آن پس، این ساختمان به‌عنوان سالنی برای گردهمایی و اجلاس‌های متفاوت استفاده می‌شد. امروزه این بنا به "آکادمی علوم" تعلق دارد.

 

مانلی پرواز، نقشی از اعتماد، سفری بی تردید را برایتان آرزومند‌ است. سفرتان سبز!


نویسنده: ابوالفضل شفیعی مقدم: به اشتراک گذاری این مطلب