تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

جاذبه های گردشگری آذربایجان

یکی از همسایگان شمالی کشورمان، جمهوری آذربایجان به مرکزیت باکو است که به علت نزدیکی بعد مسافتی و فرهنگی، به‌­خصوص در شهرهای شمالِ غربی کشور، تور باکو را پرطرفدار و پر ازدحام كرده است. جمهوری آذربایجان، بزرگ­‌ترین کشور ناحیه قفقاز، گذرگاه اروپا و آسیای شمالِ غربی، در سواحل بزرگ‌‌ترین دریاچۀ جهان آرمیده که به‌‌واسطۀ دریای خزر با کشورهای ترکمنستان و قزاقستان هم­‌نشینی جسته است. کشورهایی همچون ایران در جنوب، ارمنستان و ترکیه در غرب، گرجستان در شمال غربی و روسیه در شمال، در همسایگی این کشور به‌­سر می­‌برند. موقعیت جغرافیایی این کشور سبب شده تا از همسایگانش تاثیر بسیاری بگیرد؛ فرهنگ آذربایجان همسو با پیشینۀ تاریخی متأثر از دیگر کشورهای منطقه قفقاز و خاورمیانه، از جمله فرهنگ ایرانی، ترکی، روسی و اسلامی، نمود پر جلوه­‌ای از منطقۀ خود را به‌­نمایش گذاشته است؛ اما آنچه بیشتر به­‌چشم می‌­خورد، بارقه‌­هایی پرسو از فرهنگ غربی است. در ادامه به تفکیک، به بررسی جاذبه­ های گردشگری آذربایجان می­پردازیم.

جاذبه های گردشگری آذربایجان


 به‌­جز بيشتر آذربایجانی‌­ها، مردمان ملت­‌های متفاوتی همچون ارمنی، کردها و تالشی­‌ها در جنوب و شرق، و لزگی‌­ها، یهودی­‌ها و تات­‌ها در شمال، به تلالو رنگارنگ زبان و فرهنگ رایج این وادی افزوده­‌اند؛ اما بيشتر قوم آذربایجانی، عمدتاً شیعه‌‌مذهب، آذری‌‌زبان و خوگرفته با فرهنگ ایرانی، گذشته را در نهادشان زنده نگه‌­داشته‌­اند. برگزاری جشن نوروز و نواخت موسیقی سنتی که به موسیقی مقامی مشهور است، نمودهایی آشکار و تأثیری ماندگار و تاریخی از فرهنگ غنی ایرانی است. ریشه‌­های دیرین فرهنگ ایرانی، در ادبیات مورد پسند عامه نیز دیده می‌­شود؛ شعرای ادبیات پارسی که از خاک کشور آذربایجان امروز برخاسته است، همچون خاقانی شروانی و نظامی گنجوی ، این گره شدید را محکم­‌تر آراسته است. بناهای باستانی بسیاری از پیشینۀ درهم‌‌تنیدۀ آذربایجان ایرانی به­‌جامانده که بر این گفتار صحه گذاشته است. در آتشگاه سوراخانی، از نزدیک می­‌توانید شاهد آیین زردشتی شوید. این معبد که به‌وسيلۀ زرتشتیان ایرانی مقیم باکوی امروزی بنا شده، پیشینه‌­ای در قرن ۱۸ میلادی را به‌­رخ می‌­کشد. در این آتشگاه، هنوز هم هرازگاهی، آیین­‌های زردشتی و رقص­‌های مذهبی برگزار می‌­شود. محاط بر این آتشگاه، کلبه‌­های متعددي جهت استقرار مغان زردشتی احداث شد که با فاصلۀ یک حیاط از بنای اصلی آتشگاه قرار گرفته است. این معبد در سال ۱۹۷۵ تغییر کاربری داد و به موزه تبدیل شد.

جاذبه های گردشگری آذربایجان


  تدابیر ویژه‌‌اي كه مسئولان بلندپایۀ این کشور در سال‌‌هاي اخير اتخاذ كرده‌‌اند، به رونق صنعت گردشگری در این پهنه منجر شده است. باكو در سال 2009 ، عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام را از آن خود کرد و در سال 2010 ، میزبان بیش از 2.5 میلیون گردشگر بود كه غالب آنها به کشورهای اوکراین، قزاقستان، ایران، گرجستان، اردن، بحرین، آلمان، استرالیا، بلغارستان و فنلاند تعلق داشتند. سال 2011 در اين پهنه به‌­عنوان سال گردشگری نام‌‌گذاری شد و در سال 2012 پذیرای بیشترین گردشگر در منطقۀ قفقاز بود. علی­‌رغم اینکه ایران با پیشینۀ تاریخی غنی و آثار متعدد باستانی­‌اش، دوبرابر این کشور پذیرای گردشگر بوده، درآمد گردشگری در جمهوری آذربایجان بیش از دوبرابر درآمد ایران بوده است! علاوه‌­بر تدابیر ارزنده و رهنمون‌­های کاربردی، میراث فرهنگی و معماری ملی، از مهم‌‌ترین عوامل ثبات در این کشور برشمرده می­‌شود؛ گرچه قابل قیاس با ایران نیست. آذربایجان دومین کشور شیعه در جهان است که آداب­ و رسوم، معماری شگرف، صنایع‌ دستی و غذاهای سنتی و خاص خود را بر جهانیان عرضه داشته است.

جالب است بدانید كه حدود 120 سال پیش، بسیاری از اهالی پایتخت این کشور و حومۀ شهر باکو، پارسی­‌زبان و از نژاد تات ایرانی بودند. بر اساس آمار سال ۱۸۸۵میلادی، تعداد پارسی­‌زبانان (تات­ها) 120هزار نفر برآورد شده بود که این آمار در سال ۱۹۲۶ به عدد ۲۸۵۰۰ تغییر یافت. علاوه‌‌بر پیشینۀ ژرف و فرهنگ غنی وام‌‌گرفته از کشورهای همسایه که جاذبه­ های فرهنگی و تاریخی باکو را رقم زده است، طبیعت سبز سرزمین آذربایجان، جاذبه‌‌ای چشم‌­نواز و شگفت‌‌انگیز را در سینۀ خود نهفته دارد و به‌‌صراحت می‌‌توان بیان داشت که جاذبه های گردشگری باکو یکی از دیدنی­‌ترین­‌های جهان هستند. بسته به جغرافیای منطقه، اقلیم متفاوت این سرزمین نه‌‌چندان پهناور، شرایط گوناگونی را در طول فصل‌‌ها طی می­‌کند. در اين پهنه، هوایي خشک و کوهستانی در دامنه‌­های قفقاز احاطه دارد و رطوبتی ملایم تعادل را در سوی شرقی این پاره روانه داشته است؛ اما هرچه به‌‌سوی دریای خزر نزدیک‌­تر شوید، رطوبت بیشتری را احساس خواهید کرد. بر همین اساس، جاذبه‌­های تفریحی و طبیعی آذربایجان رقم می‌­­خورد و چشم‌­اندازهای حیرت­‌انگیزی را در برابر چشمان کنجکاو گردشگران تداعی می­‌کند. 

  

مانلی پرواز، نقشی از اعتماد، سفری بی‌‌تردید را برایتان آرزومند است. سفرتان سبز!

نویسنده: صحرا فرنیا 
: به اشتراک گذاری این مطلب