تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

نوروز در کشورهای مختلف

21 March 2019

نوروز، عید باستانی ایرانی است که البته فقط مختص به ایران نیست. شاید کسانی که دوست دارند در این ایام بار سفر ببندند، بدشان نیاید که سری به کشورهایی بزنند که مثل ما نوروز را جشن می‌گیرند؛ اما مراسمشان حال و هوای دیگری دارد. در این مقاله به بررسی نوروز در کشورهای دیگر پرداخته‌ایم.

نوروز در کشورهای مختلف

عید نوروز آن‌قدر شهرت و محبوبیت دارد که دیگر نیازی به معرفی آن نباشد. این عید برای ما ایرانی‌ها سرآغاز سالی نو، شروع فصلی جدید و فرصتی برای تلاش دوباره و امیدواری است. نوروز را هر ساله در اولین روز از اولین فصل سال، یعنی یکم فروردین جشن می‌گیرند و دیدوبازدید‌هایش گاها تا یک هفته ادامه دارد؛ اما هستند برخی‌ها که سفرهای نوروزی را به دیدوبازدیدها ترجیح می‌دهند و از آب‌و‌هوای فوق‌العاده و آفرهای نوروزی ویژه آژانس های هواپیمایی نهایت بهره می‌برند. البته نوروز فقط مختص ایران نیست و چندین کشور دیگر هم هستند که برنامه‌هایی برای این عید باستانی در نظر گرفته‌‌اند؛ پس یک تور نوروزی به این کشورها می‌تواند تجربۀ متفاوتی از نوروز را برایتان رقم بزند. آژانس مسافرتی مانلی پرواز، با تبریک فرا رسیدن سال نو، از شما دعوت می‌کنید در این مقاله از کشورهایی بخوانید که مثل ما ایرانی‌ها، نوروز را جشن می‌گیرند. برای اطلاع از قیمت تورهای نوروزی با مانلی همراه باشید.


 نوروز در کشورهای مختلفنوروز، جشنی باستانی‌‌ست که با شور و عشقی وصف‌ناپذیر، به استقبال بهار می‌رود و دست‌کم سه‌هزاره قدمت دارد. این عید باشکوه را پارسیان باستان که به دین زرتشت بودند، بنا کردند و تقویمشان بر اساس گذر فصل‌ها بود که جشن تیرگان را برای تابستان، جشن مهرگان را برای پاییز و جشن یلدا را برای زمستان در نظر گرفته بودند. نوروز، در واقع گرامی‌داشتی برای به پایان رسیدن فصل سرما و جان گرفتنِ دوبارۀ طبیعت در فصل بهار است و امروزه در سرتاسر دنیا جشن گرفته می‌شود.


 نوروز در ارمنستان، آذربایجان و گرجستان

نوروز یکی از جشن‌های ملی مهم در کشور همسایۀ شمالی ایران، آذربایجان به شمار می‌رود که با آتش‌بازی و موسیقی و رقص در سرتاسر این کشور جشن گرفته می‌شود. اگر تور باکو نوروزی را برای تعطیلات خود در نظر بگیرید؛ قطعا شاهد این مراسم‌ها خواهید بود. آذری‌ها از چند روز قبل، برای آتش چوب جمع می‌کنند و با آتش روشن‌کردن و پریدن از روی آن، تمام بدی‌های سال قبل را می‌سوزانند تا سال جدید را با تمیزی و طراوت آغاز کنند. نوروز در آذربایجان، رابطۀ تنگاتنگی با غذا دارد و علاوه بر پلو و دلمه، شکربورا (نوعی شیرینی با مغز گردو و بادام) هم در این عید طبخ می‌شود. در شهر غازاکس نیز رسم بر این است که مردها و زن‌ها لباس جنس مخالف به تن می‌کنند و در خیابان‌‌ها به رقص می‌پردازند. تکم‌گردانی هم از یکی از مراسم نوروزی آذربایجانی‌ها است که هنوز در میان آذری‌های ایران هم رواج دارد.


نوروز برای جامعۀ آذربایجانیِ ساکن در گرجستان هم اهمیت بالایی دارد و بسیاری از گرجی‌ها در این روزهای سال به رقص‌های سنتی می‌پردازند و مردها در خیابان اسب‌سواری می‌کنند. رقابت‌های کشتی هم در دوران نوروز برگزار می‌شود و کلِ شهر حال و هوای نوروزی به خود می‌گیرد.

در ارمنستانِ همسایه هم سنت‌های بسیاری شبیه به نوروز در ماه فوریه و در طول تعطیلاتِ دیارانداراج (یکی از جشن‌های مذهبی ارمنی‌ها)برگزار می‌شود که شامل آتش روشن کردن، آب‌بازی، رقص و پایکوبی می‌شود. در تور ارمنستان که در این زمان انتخاب می‌کنید، شاهد این سنت خواهید بود.


نوروز در افغانستان

نوروز در سرتاسر افغانستان هم به عنوان یک تعطیلات رسمی و مهم جشن گرفته می‌شود و اغلب برای پذیرایی، از دسر هفت میوه (شامل انواع میوه‌های خشک‌شده و آجیل) استفاده می‌کنند. شامِ مخصوص نوروز در افعانستان نیز سبزی پلو است که همراه با گوشت خروس یا ماهی سفید سرو می‌شود. در نوروز افعانستان، مردم با خواندن اشعال پارسی و اجرای نمایش‌ها و بازی‌های نورزی مثل بُزکِشی، سرگرمی‌های مفرحی برای خود فراهم می‌کنند. سمنو هم یکی از مهم‌ترین عناصر نوروز در این کشور است و زنان دور هم جمع می‌شوند و مقدار زیادی سمنو برای چند خانواده درست می‌کنند و در حین هم زدن، آوازها و آهنگ‌های محلی می‌خوانند.نوروز در کشورهای مختلف


در مزارشریف، نوروز ارتباط نزدیکی با فستیوال لالۀ قرمز دارد و اگر در این ایام به افعانستان سفر کنید، با حجم عظیمی از گل‌های لالۀ قرمز مواجه می‌شوید و افغان‌ها را خواهید دید که در جوار این زیبایی‌های طبیعی، مشغول شادی هستند. در مسجد کبودِ این شهر، مراسمِ ویژه‌ای هم برای مزار امام علی (ع) انجام می‌شود و روی آن پارچه یا پرچم می‌کشند.


نوروز در کشورهای آسیای مرکزی

در کشورهای تاجیکستان، قزاقستان، قرقیزستان و ترکمنستان هم نوروز، یکی از تعطیلات رسمی و مهم به شمار می‌رود. جوامع ترک و پارسیِ ساکن در چین، مخصوصا استان زینجیانگ هم این عید باستان را جشن می‌گیرند. مراسم عمومی در این کشورها شامل آوازخوانی، رقص و کشتی می‌شود و بازی بزکشی هم در تاجیکستان و قرقیزستان برگزار می‌شود. این کشورها سفرۀ هفت‌سین را نیز در سنت خود دارند.


نوروز در کشورهای مختلف


نوروز در کردستان

برای کردهای ساکن خاورمیانه، نوروز ارتباط نزدیکی با داستان کاوۀ آهنگر در شاهنامه دارد که به جنگ با ضحاک ستمگر رفته بود. در میان کردهای ترکیه، عراق و سوریه، نوروز وجهۀ کاملا سیاسی پیدا کرده است؛ اما باز هم مراسم کوچک و بزرگ در گوشه گوشۀ شهر برگزار می‌شود. کرد‌ها در نوروز آتش بزرگی برپا می‌کنند و دورش حلقه می‌زنند و با رقصی زیبا، این عید باستانی را جشن می‌گیرند.


نوروز در آلبانی، کوزوو و ترکیه

در آلبانی و کوزوو، روزِ نوروز، سلطان یک تعطیلات رسمی است که ارتباط نزدیکی با طریقت بَکتاشیه و علویان دارد. نوروز در آلبانی برای همه عزیز است و اهمیت بالایی در مذهب مردمان این کشور دارد. پیروان طریقت صوفی، نوروز را گرامی‌داشت تولد امام علی می‌دانند و آن را هم‌زمان با آغاز بهار جشن می‌گیرند. در نوروز، در تکیه‌های صوفیِ آلبانی و کوزوو، مردم زیادی دور هم جمع می‌شوند و گوشت بره می‌خورند و هر کس به آنجا برود، می‌تواند وعده‌ای خودش را میهمان کند. در این روز آلبانیایی‌ها، هم ذکر می‌گویند و هم مراسم آوازخوانی برگزار می‌کنند.


نوروز در کشورهای مختلف


روز نهمِ مارس، در مناطق روستاییِ آناتولی، برخی سنت‌های نوروزی، شامل قراردادن کاسه‌های آب در تمام خانه در شب نوروز می‌شود و دلیلش اعتقاد آن‌ها به برآورده‌شدن آرزوهایشان است. در سرتاسر آناتولی، مراسم مختلف و متفاوتی برای نوروز برگزار می‌شود؛ اما همگی با آب و آتش در ارتباط هستند. در مناطقی که قبلا تحت امپراطوری عثمانی بود، جشن‌های نوروز با مراسم عید پاک یا ایستر، در هم آمیخته‌اند؛ مثلا تخم‌مرغ‌های نقاشی‌شده در هر دوی این مراسم دیده می‌شود. در بلغارستان، رومانی و اوکراین هم جشن‌های نوروزی برپا می‌شود.


نوروز در تانزانیا

شاید کمتر کسی بداند که در تانزانیا هم نوروز را جشن می‌گیرند. حدود هزار سال پیش، گروهی از ایرانی‌‌ها از شیراز به جزیرۀ زانزیبار در سواحل تانزانیا مهاجرت کرده و مقیمِ آنجا شدند. این شیرازی‌ها نوروز را با خود به این خطه آوردند و با گذشت زمان، زانزیباری‌ها این مراسم را با عنوان موکا کوگوا پذیرفتند. این روز را در ماه جولای جشن می‌گیرند و امروزه به عنوان فستیوال سال نو و با سنت‌ها و مراسمِ مخصوص به خودش برگزار می‌شود. شناخته‌شده‌ترین مراسم موکا کوگوا در روستای ماکوندوچی برگزار می‌شود و مردان با ریشه‌های موز با هم می‌جنگند تا بدی سال‌های گذشته را دور بریزند و سال نوی سالمی را آغاز کنند. زنان‌هم در مزارع اطراف روستا آواز می‌خوانند. غذاهای فراوانی هم در نوروز طبخ و به رهگذران اهدا می‌شود، چون این مردم، نداشتنِ مهمان در نوروز را بدشگون می‌دانند. البته آتش هم در این مراسم نقش پررنگی دارد!

مانلی پرواز، نقشی از اعتماد، سفری بی‌تردید را برایتان آرزومند است. سفرتان سبز!

بازگشت به لیست


: به اشتراک گذاری این مطلب