تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

شب یلدایی با سیزده روز تاخیر

مردم معمولا شب یلدا را که یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی به شمار می‌رود، در آخرین روز پاییز (یعنی سی‌ام آذرماه) جشن می‌گیرند و هر ایرانی از مراسم و سنن این شبِ دوست‌داشتنی باخبر است. اما آژانس هواپیمایی مانلی پرواز قصد دارد شما را با یک شبِ یلدای جالب آشنا کند که در برخی روستا‌های ایران برگزار می‌شود.

اگر یکی از اهالی روستای کُندرِ کرج باشید، این شبِ یه‌یاد‌ماندنی برایتان تفاوت ویژه‌ای خواهد داشت. در روستای کندر، صدای سُرنا و دهلِ مخصوص شبِ یلدا سیزده روز دیرتر، یعنی در شبِ سیزدهم دی‌ماه به گوش می‌رسد! اگر شبِ سیزدهم دی به این روستا سری بزنید، انگار سوارِ ماشین زمان شده‌اید و به شبِ یلدا بازگشته‌اید! بزرگ‌ترهای فامیل شاهنامه‌به‌دست زیر کرسی‌های مزین‌شده با لحاف‌های دست‌دوز خزیده‌اند و بوی انار و هندانه خانه‌ها را پر کرده‌است. در کوچه‌ها چراغ‌ها زنبوری خوش می‌درخشند و بچه‌ها مشت‌مشت آجیل برمی‌‌دارند و کنار هم شاد و خوشند.

شب یلدایی با سیزده روز تاخیر


اهالی این روستا معتقدند این جشن بهترین جشنِ تمامِ سال برای آنهاست، چراکه علتِ جشن‌گرفتنِ این شب عزیز برای آنها، رهایی از یک اشغالِ چندین‌ساله بوده است. ظاهرا در قدیم در این اطراف جنگی درگرفته بوده که به اشغال روستا منجر می‌شود و اهالی روستا در شب سیزدهم دی موفق می‌شوند دشمن را از سرزمین خود بیرون کنند و به جشن و پایکوبی بپردازند. البته این جشن در روستا‌های قدیم طالقان و برخی روستا‌های اطراف تهران و کرج هم برگزار می‌شود. همچنین گفته می‌شود در ارومیه نیز این رسم برقرار است.

این جشن زیبا در طول تاریخ تغییر چندانی نکرده است و مراسمی همچون شال‌اندازی، دست‌افشانی، رقص محلی، اسب‌دوانی، الک‌دولک بازی و... نیز در این شب برقرار است. از خوراکی‌های این شب هم، علاوه بر میوه‌های مخصوص و آجیل‌ها و میوه‌خشک، می‌توان به شیر محلیِ گرم‌ و قیمۀ خوش‌طعمِ هیزم‌پخت اشاره کرد.

 

مانلی پرواز، نقشی از اعتماد، سفری بی‌تردید را برایتان آرزومند است. سفرتان سبز!

بازگشت به لیست


: به اشتراک گذاری این مطلب