تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

روز رشت

از سال 1393، هر سال روز 12 دی‌ماه، به مناسبت انتخاب این شهر به عنوان مرکز استان گیلان در دوران حکومت صفویان و به عبارتی تولدِ این شهر، با نام روز رشت جشن گرفته می‌شود. این روز برای گرامیداشت هویت‌های فرهنگیِ مخصوص به این شهر درنظر گرفته شده است و با برگزاری همایش‌ها و مراسم مختلف، ضروریاتی همچون حفظ زبان گیلکی، بزرگداشت فرهیختگان این شهر، جنبه‌های اقتصادی رشت و ... مورد تاکید قرار می‌گیرند.

دوازده دی‌ماه سال 936 بود که سلطان محمود به نیابت از شاه طهماسب صفوی، قدم به شهر رشت گذاشت و آن را مرکز استان سرسبز و دیدنی گیلان نامید. نامِ شهر رشت از کلمۀ «وارِشت» به معنی باریدن گرفته شده است و همین بارش‌ها باعث شده‌اند رشت شهری سرسبز و غنی به لحاظ منابع طبیعی باشد. این شهر از نظر تمدن و فرهنگ هم در زمان خود پیشرو بوده است و اولین‌هایی همچون اولین بانک ایرانی، اولین کتابخانۀ ملی، اولین راه‌آهن، اولین تئاتر و اولین داروخانۀ شبانه‌روزی ایران را در کارنامه دارد.

روز رشت


شهر رشت مهد خیل عظیمی از بزرگانِ ادب و فرهنگِ ایران بوده است که از میانشان می‌توان به پروفسور مجید سمیعی (جراح مغز و اعصاب برجستۀ دنیا)، دکتر محمد معین (اولین دکتر ادبیات فارسی)، دکتر محمود بهزاد (پدر زیست‌شناسی ایران)، میرزاکوچک خان جنگلی (مبارز نترس و میهن‌پرست)، هوشنگ ابتهاج (شاعر)، محمد نوری (خواننده) و ... اشاره کرد.


از جمله جاذبه های گردشگری رشت نیز می‌توان به عمارت کلاه‌فرنگی رشت، مدرسۀ شاپور، خانه و موزه میرزا کوچک خان، پارک جنگلی سراون، بازار رشت، موزه میراث روستایی، موزه رشت، خانۀ ابریشمی و ... اشاره کرد.

 

آژانس هواپیمایی مانلی پرواز، نقشی از اعتماد، سفری بی‌تردید را برایتان آرزومند است. سفرتان سبز!


بازگشت به لیست


: به اشتراک گذاری این مطلب