تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

روز جهانی گردشگری

سازمان گردشگری جهانیِ ملل متحد از سال 1980 به بعد، روز 27 سپتامبر را که امسال مقارن با 5 مهرماه است، به‌عنوان روز جهانیِ گردشگری (World Tourism Day) نام‌گذاری کرده است.

سازمان گردشگری جهانیِ ملل متحد از سال 1980 به بعد، روز 27 سپتامبر را که امسال مقارن با 5 مهرماه است، به‌عنوان روز جهانیِ گردشگری (World Tourism Day) نام‌گذاری کرده است. نام این روز پس از تصویب اساسنامۀ UNWTO در سال 1970 ،‌ برگزیده شده بود. تصویب این اساسنامه، نقطۀ عطفی در گردشگری جهانی بود. هدفِ این روز افزایش آگاهی در مورد نقش صنعت گردشگری در جامعۀ بین‌الملل و اثباتِ اثرگذاری آن بر ارزش‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادیِ ملل سرتاسر دنیا عنوان شده است. شعار سال گذشتۀ روز جهانی گردشگری برای سال 2017 ، «توریسم پایدار» بود و برای امسال این شعار «توریسم و تحول دیجیتالی» بوده است.

2روز توریسم.jpg 

کانون توجه روز جهانی گردشگری 2018 ، تاکید بر اهمیت فناوری‌های دیجیتالی در گردشگری، فراهم کردن فرصت‌ها برای ابتکار و نوآوری و آماده‌سازی بخش گردشگری برای کارهای آینده بوده است که قرار است در بوداپستِ مجارستان برگزار شود. امسال قرار است در این روز با تکیه بر پیشرفت‌های فناوری از قبیل انبار داده‌های عظیم، هوش مصنوعی و پلتفرم‌های دیجیتالی به توسعۀ گردشگری کمک شود. سازمان توریسم جهانی (UNWTO) ابتکارات و پیشرفت‌های دیجتالی را راهی برای تداوم رشد و پاسخگویی و پایداریِ بخش گردشگری می‌داند.

دبیر کل UNWTO، زوراب پولوکاشویلی عنوان کرده است:‌‌ «بهره‌گیری از نوآوری و پیشرفت‌های دیجیتالی برای گردشگری فرصت‌هایی جهت بهبودِ جامعیت، قدرت‌بخشی به جوامع محلی و مدیریت منابعِ کارآمد فراهم می‌کند تا کمکی به دستورجلسۀ توسعۀ پایدار و گسترده‌ترِ گردشگری کرده باشد.»

مجمع عمومی UNWTO در دوازدهمین نشست خود در استانبول ترکیه در اکتبر سال 1997 تصمیم گرفت هر سال کشوری را به عنوان میزبانِ جشنِ روز جهانی توریسم در نظر بگیرد. در جلسۀ پانزدهم این مجمع در پکن در اکتبر سال 2003، تصمیم گرفته شد ترتیب جغرافیایی زیر برای جشن‌های روز جهانی جهانگردی دنبال شود: سال 2006 در اروپا؛ 2007 در جنوب آسیا؛ 2008 در امریکا؛ 2009 در افریقا و 2011 در خاورمیانه.

امسال قرار بر این است که جشن روز جهانی گردشگری در شهر بوداپست، پایتخت کشور مجارستان برگزار شود. این کشور به پشتیبانیِ رویه‌های سیاسی منسجم و تعهد بی‌قیدو‌شرط به آیندۀ دیجیتالی، رشد پیوسته و قابل‌توجهی را در گردشگری تجربه کرده است. البته در سایر نقاط جهان هم برنامه‌هایی برای جشن گرفتنِ این روز برگزار می‌شود.

 3روز توریسم.jpg


  تهران هم برای این روز جهانی برنامه‌هایی دارد و قرار است جشن امسال بر سه محورِ اصلیِ شعارِ سال، نهضت عاشورا و همچنین هفتۀ دفاع مقدس دایر شود. در جشن امسال قرار است از صاحب‌نظران و مدیران کسب‌وکارهای موفق در زمینۀ گردشگری دیجیتالی تجلیل به عمل بیاید. کارگاهی نیز تحت عنوان «بازاریابی دیجیتال در کسب‌وکارهای گردشگری» برای علاقه‌مندان تدارک دیده خواهد شد. دو تور تهران‌گردی با عنوان «فرزندان عاشورا» و «هنرگردی عاشورا» نیز بازدیدکننده‌ها را به بازدید از موزه صلح، سقاخانه‌ها، تکیه‌های قدیمی تهران و همچنین آثار هنری هنرمندان مختلف با موضوع عاشورا دعوت خواهند کرد.

آژانس مسافرتی مانلی پرواز، نقشی از اعتماد، سفری بی‌تردید را برایتان آرزومند است. سفرتان سبز! 

بازگشت به لیست


: به اشتراک گذاری این مطلب