تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

تاکسی های پرنده در دبی

شاید یکی از موضوعاتی که این روزها موجبات کنجکاوی مردم کشور دبی و گردشگران تور دبی را فراهم آورده است، مسئلۀ تاکسی‌های پرنده باشد. شاید در سفرهای بعدی‌تان به این سرزمین، چه به صورت تور دبی ارزان ، چه به صورت تور دبی لحظه آخری ، با یکی از این پرنده‌های شناور در هوا روبه‌رو شدید! برای اطلاعات بیشتر با آژانس مسافرتی مانلی پرواز همراه باشید.

شاید یکی از موضوعاتی که این روزها موجبات کنجکاوی مردم کشور دبی و گردشگران تور دبی را فراهم آورده است، مسئلۀ تاکسی‌های پرنده باشد. شاید در سفرهای بعدی‌تان به این سرزمین، چه به صورت تور ارزان دبی، چه به صورت تور لحظه آخری دبی، با یکی از این پرنده‌های شناور در هوا روبه‌رو شدید! برای اطلاعات بیشتر با آژانس مسافرتی مانلی پرواز همراه باشید.

تصور ماشین‌های پرندۀ خود-ران ، شاید مثل صحنه‌های یک فیلم علمی تخیلی باشد؛ اما فناوری ساخت این ماشین‌ها از نظر تئوریکی موجود است و دبی هم از سپتامبر سال 2017 در حال آزمایش کردن تاکسی‌های الکتریکی است؛ اما چرا تا به حال این تاکسی‌های پرنده در آسمان شهرهای بزرگ به پرواز درنیامده‌اند؟

4تاکسی پرنده.jpg


  این وسایل نقلیه که شبیه به هلی‌کوپترهای دونفره هستند، وُلُکوپتر نام دارند و می‌توانند از مبداهای مشخصی به مدت نیم‌ساعت پرواز کنند. البته علیرغم موفقیتِ آزمایش‌های انجام‌شده، متخصصان بر این باورند که این امکان وجود ندارد که تاکسی‌های پرنده خودران را در سال 2018 به صورت انبوه و تجاری در دسترس عموم قرار داد. مسائل مقرراتی و برداشت و درک مشتری‌ها، دو مورد از بزرگ‌ترین موانع بر سر راه این تاکسی‌های پرنده است.

با کمک تاکسی‌های پرنده، حمل‌ونقل سرعت بیشتری خواهد یافت و راحت تر و کارامدتر خواهد شد؛ اما این امر نیاز به تغییرات اجتماعی، سیاسی و مقرراتی قابل توجهی دارد. موانع دیگری که بر سر راه عمومی‌سازیِ تاکسی‌های پرنده قرار دارند عبارت‌اند از مسائل ایمنی، هزینۀ بالای این فناوری و نبودِ زیرساخت های لازم برای پشتیبانی این نوع وسیله‌های نقلیه. زیرساخت‌هایی که امروزه در دبی وجود دارد، مناسب تاکسی‌های پرنده نیست و فضای مورد نیاز برای رساندن مسافرها به مقصد مورد نظرشان وجود ندارد. تاکسی‌های پرنده باید بتوانند نزدیکِ مسافران فرود بیایند و آنها را سوار کنند، وگرنه فقط به رقیب ضعیف‌تری برای هلیکوپترها بدل خواهند شد. منطقه‌های فرود این تاکسی‌ها هم باید نزدیک به مکان‌های پررفت‌وآمد باشد و در عین حال هم مانعی برای فرود تاکسی وجود نداشته باشد.

3تاکسی پرنده.jpg


  فناوری موجود برای ساخت این تاکسی‌ها نیز نیاز به پیشرفت‌های بیشتری دارد تا این هدف واقعا عملی شود. در حال حاضر، زمان شارژ این تاکسی‌ها دو تا سه برابرِ مدت زمان پروازکردنشان است. هزینۀ برق و استهلاک، در کنار نرخ‌های بیمۀ احتمالا بالا، به مسافران منتقل خواهد شد که قطعا بسیار گران خواهد بود!

به لحاظ ایمنی هم، بسیاری از تاکسی‌های هوایی از سیستم پاراشوت یا چتر نجات استفاده می‌کنند؛ اما برای داشتنِ فرودی امن، مسافران حداقل باید 30 فوت از زمین فاصله داشته باشند، وگرنه پریدن با چتر بسیار خطرناک خواهد بود. ایمنی فیزیکی هم یکی از کمبودهای بالقوۀ این پروژه است؛ مثل تاکسی‌های معمولی، احتمال برخوردهای فیزیکی برای این تاکسی‌ها وجود دارد؛ اما وقتی در هوا باشید، ممکن است با درون‌های دیگر یا پرنده‌ها برخورد یا سقوط کنید. اگر این فناوری در شهرهای بزرگ اجرایی شود، ترافیک هوایی بیشتر هم خواهد بود و تهدیدها هم به مراتب بیشتر خواهد شد. حتی اگر این تاکسی ها به‌صورت کاملا خود-ران و با سیستم‌های رایانه‌ای هدایت شوند، باز هم امکان ایجاد اختلال و برخورد وجود خواهد داشت.

1تاکسی پرنده.jpg


  یک مانع دیگر اجتماع است: ظاهرا هیچ راه‌حلی برای ازبین‌بردن یا کم‌کردن ‌سروصدای تاکسی‌های پرنده وجود ندارد. آلودگی صوتی این تاکسی‌های پرنده بسیار بالا خواهد بود و تحمل کردن صدایشان که روی خانه‌ها یا شهرها پرواز می کنند، امکان‌پذیر نخواهد بود. از آنجایی که فقط افراد ثروتمند می‌توانند با استفاده از تاکسی‌های هوایی کمی برای خودشان زمان بخرند، جریمه اش را باید جامعه و قشرهای ضعیف‌تر بپردازند.

با این اوصاف، نباید انتظار داشت که تاکسی‌های هوایی زودتر از 5 یا 6 سال آینده، آسمان کلان‌شهرهای پیشرفته را تسخیر کنند؛ اما پیشرفت تاکسی‌های زمینی خودران و هوشمند، روزبه‌روز حیرت‌انگیزتر می‌شود و این‌گونه تاکسی‌ها، طرفداران بیشتر و مزایای قابل قبول‌تری دارند.

مانلی پرواز، نقشی از اعتماد، سفری بی‌تردید را برایتان آرذزومند است. سفرتان سبز!

بازگشت به لیست


: به اشتراک گذاری این مطلب