تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

تاثیر ارز بر سفر و رونق گردشگری

ارز در مقولۀ صنعت گردشگری، نقشی بنیادین و اساسی را ایفا می‌کند و می‌توان گفت که در اصل، ارزش پول رایج هر کشور است که به گردشگر توان سفر و گشت‌وگذار را می‌دهد، نه تنها گردشگر، بلکه هر مسافری که به قصد خروج از کشور به دلایل مختلف کاری، تجاری و تحصیلی عزمش را جزم می‌کند. با آژانس گردشگری مانلی پرواز همراه باشید !


ارز در مقولۀ صنعت گردشگری، نقشی بنیادین و اساسی را ایفا می‌کند و می‌توان گفت که در اصل، ارزش پول رایج هر کشور است که به گردشگر توان سفر و گشت‌وگذار را می‌دهد، نه تنها گردشگر، بلکه هر مسافری که به قصد خروج از کشور به دلایل مختلف کاری، تجاری و تحصیلی عزمش را جزم می‌کند. با آژانس مسافرتی مانلی پرواز همراه باشید !

اوضاع آشفتۀ اقتصاد کشور و نوسانات نرخ ارز در داخل، تاثیر متشنج‌کنندۀ خود را در همۀ زیرلایه‌های اقتصادی نشان داده و به تمام زیرساخت‌های اقتصادی رسوخ کرده است. صنعت نوپای گردشگری نیز از این احوالات بی‌ضرر نمانده است. افزایش نرخ ارز و به تبع آن، بالارفتن نرخ‌ پرواز، تاثیر عمیق و مستمری بر صنعت گردشگری گذاشته است. تقاضا، حتی در زمینۀ سفرهای داخلی، بسیار کاهش یافته و موجبات لغو تورهای هوایی را به همراه آورده است.

اثر کاهش ارزش پول رایج هر کشور در برابر ارزهای عمدۀ جهانی، بر گردش چرخ گردشگری آن کشور تاثیر می‌گذارد و موجبات افزایش سفر مسافران خارجی را به آن فراهم می‌کند؛ اما باید درنظر داشته باشیم که با برقراری مجدد تحریم‌ها علیه ایران، تورهای ورودی بسیاری از دیگر ملل به داخل کشور سیر نزولی داشته و بسیاری از آنها نیز در حال فسخ شدن هستند.

1ارز و سفر.jpg


  در ادامۀ این روند، دفاتر گردشگری که تازه پا گرفته‌اند و بنیۀ مالی خوبی ندارند، در معرض خطر لغو قرار گرفته و هر لحظه احتمال ترک بازار از طرف آن‌ها پیش‌بینی شده است که این خود، عامل تشدید بیکاری و رواج آثار منفی انواع بزه در جامعه می‌شود.

در کنار این معضل، با پایان‌یافتن قراردادهای چارتری و تمدید‌نشدن آنها در آتی به‌علت تحریم‌ها، با افزایش قیمت سفرها به مقصد کیش، قشم یا مشهد روبه‌رو خواهیم بود و این در حالی‌ست که این مقصدها از تورهای گردشگری رایج و پرطرفدار کشور به حساب می‌آیند.

در سال‌های اخیر با رونق سفرهای داخلی و حتی خارجی مواجهه بوده‌ایم که به صنعت گردشگری کشور تکانی داده بود. افراد برای رهایی از تنش‌های زندگی شهری و فرار از روزمرگی به انواع سفر با تورهای داخلی، تورهای لحظه‌ آخری یا دیگر تورهای ارزان پناه آورده بودند. هم‌زمان با رونق گردشگری داخلی، بازار کار در شهرهای مقصد نیز پا گرفته بود. تاثیر مخرب نوسانات لحظه‌ای نرخ ارز، حتی در سفرهای داخلی سفرۀ مردم را روزبه‌روز کوچک‌تر کرده و سفر را از سبد مصرفی خانوار حذف کرده است و از طرف دیگر نیز با هواپیماهای خالی از مسافر مواجه هستیم. متاسفانه توجه صرف به درآمدهای نفت و گاز موجب شده است که مسئولان کشور، اهمیت چندانی به صنعت گردشگری و در پی آن، درآمدزایی از ایجاد این بازار و دیگر بسترهای درآمدزایی را نادیده بگیرند.

در پی این امر، بوم‌گردی و گردشگری می‌تواند تنها چارۀ حفظ این صنعت و اشتغال‌زایی وابسته به آن باشد. در رابطه با عقاید برخی مسئولان در برابر منع بوم‌گردی در برخی از روستاها باید تجدیدنظر و تدابیری جهت جلوگیری از آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی اندیشیده شود. این درحالی‌ست که حضور گردشگر در مناطق بومی، ایجاد اشتغال می‌کند و در پی آن، مانع مهاجرت جوانان روستایی به شهر می‌شود!

مانلی پرواز، نقشی از اعتماد، سفری بی‌تردید را برایتان آرزومند است. سفرتان سبز!

بازگشت به لیست


: به اشتراک گذاری این مطلب