تهران خیابان ولیعصر ابتدای خیابان مطهری بعد از بانک دی پلاک 345
ورود
ثبت نام
After registering on the site, you will be able to track order status, personal cabinet and other new features
مجله گردشگری مانلی پرواز
تماس با ما

آخرین نفس‌های کشتی یونانی

خبر حذف زیبایی از هر جایی، همیشه خبر بدی‌ست. خبر ما هم این است که قرار بر حذف کشتی یونانی از جاذبه‌های جزیرۀ کیش گذاشته‌اند. حالا ارتباط بین زیبایی و کشتی یونانی چیست و چرا این خبر بد است را در این مقاله مورد بحث قرار خواهیم داد.

در تبلیغات تور کیش معمولا یک عکس همیشه به چشم می‌خورد و آن هم عکس کشتی یونانی است. با اینکه همه یا عکس آن را دیده‌اند یا حتی در سفر به کیش از آن بازدید کرده‌اند، اغلب افراد ماجرای آن را نمی‌دانند. قرار نیست در این مقاله به نقل خاطرات این کشتی بپردازیم و برای این امر می‌توانید به مقاله‌ای که قبلا در مجلۀ گردشگری آژانس مسافرتی مانلی پرواز منتشر شده مراجعه فرمایید. اخیرا خبری مبنی بر برنامۀ حذف این کشتی از آب‌های سواحل کیش از گوشه و کنار شنیده می‌شود که به بررسی دلایل آن و پیامدهای احتمالی این تصمیم خواهیم پرداخت.

این کشتی در سال 1345 در نزدیک سواحل روستای باغو به دلایل نامشخصی به گل نشست که آن هم حکایت‌های متفاوتی را در چنتۀ خاطره‌ها محفوظ دارد و پس از تبدیل این جزیره به یک مقصد گردشگری، به عنوان یکی از جاذبه‌های آن شناخته شد. بررسی‌های زیادی برای یافتن دلیل این اتفاق صورت گرفت و کارشناسان بسیاری در بازه‌های مختلف سعی بر آزاد کردن و احیای آن داشتند که هیچ‌کدام نتیجۀ مثبتی را دربر نداشت. شاید به نظر شما کشف دلیل یا حتی احیای یک کشتی به‌گل‌نشسته امری بیهوده تلقی شود؛ اما باید بدانید که این کشتی غول پیکر در زمان ساخت خود، به عنوان وسیله‌ای ارزشمند به شمار می‌آمده و حتی بازیافت آن‌ هم می‌توانست تا حد زیادی ضرر صاحبان آن‌ را جبران کند.

کشتی-یونانی.jpg


  به هر حال، هیچ کدام از تلاش‌های انجام شده، چه از طرف مقامات یونان و چه ایران، فایده‌ای را دربر نداشت و این کشتی توفیق اجباری جزیرۀ کیش شد. حتی فقط تماشای این کشتی در چند قدمی ساحل نیز احساس خوبی را به بیننده منتقل می‌کند. شاید برای شما هم جالب باشد که چرا؟ در بررسی جنبه‌های زیبایی شناختی پدیده‌ها، تناسب، امر بسیار مهمی‌ست؛ مثلا دلیل زیبایی ست لباس، دقیقا وجود عنصر تناسب است. اینکه تناسب در کجا وجود دارد و کجا ندارد، بنا به تعاریف زیبایی، در هر فرهنگی متفاوت است و ذکر دلیل دقیق آن، امری مهمل است؛ فقط می‌توان تصویر یک کشتی غول‌پیکر و آن هم متروکه، در نزدیکی ساحل را "زیبا" خطاب کرد.

علاوه بر جلوۀ زیبا، یکی دیگر از کاربردهای جذاب این کشتی، استفاده از آن به عنوان محلی برای غواصی است. همان‌طور که می‌دانید، غواصی یکی از تفریحات آبی‌ست که در جزیرۀ کیش به گردشگران ارائه می‌شود و برای انجام آن، محدوده‌های مخصوصی مانند صخره‌های مرجانی در نظر گرفته شده است. یکی از پرطرفدارترین این محدوده‌ها نیز همین کشتی یونانی است. با انتخاب این محل می‌توانید در اعماق مختلف، جاهای مختلف این کشتی را از نزدیک ببینید و حتی آن را لمس کنید. شاید این امر به نظرتان چیز عجیب و غریبی نباشد؛ اما مطمئن باشید تا در اعماق تاریک و ساکت آب به شیئی غول‌پیکر بر نخورده باشید، نخواهید توانست عمق این تجربه را متصور شوید.

پس از سال‌ها به گل‌نشستگی و قرارگرفتن در معرض انواع پدیده‌های طبیعی، این کشتی در حال فروپاشی‌ست و به وضع واقعا اسفباری افتاده است و پیش‌بینی می‌شود که در آینده‌ای نزدیک از هم بپاشد و تکه‌تکه به داخل آب بیفتد. یکی از مسئولان دولتی این جزیره در مصاحبه‌ای از درخواست همکاری متخصصان داشنگاه شریف در نگهداری این کشتی سخن به میان آورد؛ اما ظاهرا هزینه‌های نگهداری از این کشتی به قدری زیاد برآورد شده که حذف آن به لحاظ اقتصادی به‌صرفه‌تر است. امیدواریم حداقل خود کشتی زمان بیشتری را طاقت بیاورد تا گردشگران بیشتری بتوانند از منظرۀ زیبایی که از درماندگی غولی فلزی در آب‌های خلیج فارس ایجاد شده لذت ببرند.

 

مانلی پرواز، نقشی از اعتماد، سفری بی تردید را برایتان آرزومند‌ است. سفرتان سبز!

نویسنده: ابوالفضل شفیعی مقدم

بازگشت به لیست


: به اشتراک گذاری این مطلب